Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Canon má najlacnejší CSC model pre začiatočníkov. Nahrádza lacné zrkadlovky

Canon má najlacnejší CSC model pre začiatočníkov. Nahrádza lacné zrkadlovky
Zdroj | Canon
Števo Porubský
Canon má najlacnejší CSC model pre začiatočníkov. Nahrádza lacné zrkadlovky
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Canon prekvapil novým modelom EOS R100, ktorý neponúkne full-frame snímač ako jeho veľkí a podstatne drahší súrodenci, no poteší svojou cenou a jednoduchým ovládaním aj pre začiatočníkov.

Čo si budeme hovoriť, smartfóny sú síce najlepšie foťáky sveta, lebo ich máme prakticky vždy poruke, no kvalita ich záberov nie je po zväčšení na normálnom počítačovom displeji nič moc.

Zdroj | Canon
Obsah pokračuje pod reklamou

Aj preto stále existujú a sú žiadané aj fotoaparáty s veľkými snímačmi, minimálne voči snímačom a objektívom smartfónov. Pre začiatočníkov Canon ale mal doteraz len pomerne veľké zrkadlovky, hoci pre profíkov už nejaký ten piatok má aj malé CSC aparáty.

Canon EOS R100 to ide zmeniť. Už svojim označením jasne hovorí do akej kategórie bude patriť – do tej najlacnejšej. Nemajte však obavu, stále ide o slušne vybavený fotoaparát s APS-C CMOS snímačom s rozlíšením 24,1 Mpx.

Poteší aj prítomnosť Dual Pixel CMOS AF automatického ostrenia s 143 bodmi či citlivosť snímača od ISO 100 do ISO 25 600 (v rozšírenom režime). Chod má na starosti starší procesor DIGIC 8.

Od základného modelu nečakajte rýchlosť blesku. Kontinuálne dokáže snímať v plnom rozlíšení do 6,5 fps, resp. 3,5 fps aj s preostrovaním. Začínajúcich poteší režim Creative Assist uľahčujúci nastavenie rozostrenia pozadia, jasu, kontrastu a vyváženia farieb.

Zdroj | Canon

Čo sa videa týka, novinka zvláda aj 4K UHD rozlíšenie, ale len pri 25 fps. Full HD ale ponúkne pri 60 fps, v HD rozlíšení je možné snímať aj 4x spomalený záber pri 120 fps.

Namiesto klasického optického hľadáčiku zo zrkadloviek tu je 0,39″ OLED displej s 0,95x zväčšením a pomerne vysokým rozlíšením. Displej vzadu je iba statický, má 3 palce a rozlíšenie 720 x 480 px. Samozrejmosťou je Wi-Fi a Bluetooth pre spárovanie s appkou Canon Camera Connect.

Zdroj | Canon

Mimochodom, telo má rozmery len 116,3 x 88,1 x 58,7 mm a hmotnosť 356 gramov. V tele je osadený aj USB-C port na prenos dát, ale aj dobíjanie batérie. Tá má zvládnuť 320 CIPA záberov, resp. 110 minút 4K UHD videa. Dáta sa ukladajú na SDXC kartu.

Zdroj | Canon

S novinkou Canon predstavil aj nový objektív RF 28mm F2.8 STM. Má byť extrémne kompaktný a ľahký vďaka typu pancake. Objektív obsahuje kombinovaný ovládací a zaostrovací krúžok, ktorý umožňuje ľahko upraviť nastavenia a v prípade potreby rýchlo prepnúť na ručné zaostrovanie. O chod sa stará tichý STM motor.

Zdroj | Canon
Zdroj