Reklama

Canon EOS Ra pre astrofotografiu dokáže zaostriť aj v úplnej tme

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Canon rozšíril svoje portfólio full-framových CSC aparátov o špeciálny model, ktorý využijú hlavne milovníci nočnej oblohy a nočných záberov. Japonský výrobca vylepšil schopnosti snímača z modelu EOS R na maximum a tak vie zaostrovať aj v úplnej tme.

Pozrite si

Canon EOS R – takmer full-frame kráľ aj bez zrkadla

Zdroj | Canon

Canon EOS Ra je zároveň prvým full-frame modelom výrobcu určený pre astrofotografovanie. Novinka je tak prakticky identická s modelom EOS R z minulého roka. Rozdiel je hlavne v nastavení snímača.

Telo s rozmermi 135,8 x 98,3 x 84,4 mm má teda hmotnosť 660 g, je vyrobené zo horčíkovej zliatiny a utesnené voči poveternostným vplyvom. V tele je osadený 30,3 Mpx full-frame CMOS snímač, ktorému pomáha DIGIC 8.

Zdroj | Canon

Rozdiel je však v tom, že upravený snímač dokáže zaostrovať objekty až do -6EV, čo je takmer úplná tma. Zároveň s upraveným filtrom na blokovanie infračerveného žiarenia (IR filter) umožňuje vraj prenos až štyrikrát väčšieho množstva žiarenia H-alfa v porovnaní s EOS R.

Vďaka tejto funkcii je takmer bez námahy možné ostro a jasne zachytiť výraznú červenú farbu hmloviny – medzihviezdneho oblaku prachu tvoreného väčšinou vodíkom a héliom. Tú nemožno zachytiť bežným fotoaparátom, kde odnímateľné UV/IR filtre blokujú zaznamenané svetlo práve v rozsahu, ktorý dáva hmlovinám ich červenkastú farbu.

Zdroj | Canon

Plusom je i ostrenie Dual Pixel AF, ale aj nový asistent pre zaostrovanie s 30-násobným zväčšením. To má byť 3x väčšie, ako v modeli EOS R. Zároveň je možné snímať na celú plochu snímača, no ak by pripojený ďalekohľad nedokázal pokryť celú oblasť obrazu snímača, EOS Ra umožňuje orezať obraz do oblasti APS-C, čo je zhruba 11,6 Mpx (4 176 x 2 784 px), ale aj niekoľko ďalších rozmerov.

Samozrejmosťou je schopnosť natáčania 4K Ultra HD videí, takže okrem statických záberov nočnej oblohy je možné vytvárať aj úchvatné videá, vrátane tých časozberných. Video, i fotografie je možné sledovať na rovnakom, 3,15″ displeji s rozlíšením výborných 1 024 x 720 px, ktorý je dotykový a plne výklopný.

Canon zatiaľ neprezradil cenu nového modelu. Bude však určite vyššia, ako pôvodného modelu EOS R, ktorého cena je cez 2 500 €.

Zdroj | Canon
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.