Reklama

Canon EOS R3 - profi foťák, ktorý nikto nečakal. Bude bez zrkadla?

Zdroj | Canon
Števo Porubský
Zdroj | Canon
Zdroj | Canon

Pred pár dňami sa na internete objavili správy o tom, že Canon chystá novú zrkadlovku pre profesionálov, no prekvavipo už nebude patriť do série EOS D, ale bude v novej sérii EOS R. Prečo ale výrobca zvolil takéto názvoslovie, hlavne keď už poznáme aj modely EOS R5 či EOS R6, ktoré nie sú zrkadlovkami je záhadou.

Zdroj | Canon

Canon EOS R3 a jeho názvov je celkom logický, Canon „odjakživa“ vydával modely v štýle – čím nižšie číslo, tým lepšie. Logicky by to mohlo znamenať, že príde ešte nejaký model EOS R2 či EOS R1.

Canon je ale veľmi skúpy na to, čo v novom modeli so zabudovaným gripom a odolným telom nájdeme. Dôvodom je zjavne fakt, že EOS R3 výrobcovi unikol a ten sa rozhodol zverejniť aspoň nejaké informácie. Vo vnútri totiž nie je nič špecifikované. Má ísť o nový BSI CMOS snímač, logicky typu full-frame, ktorý má zvládať kontinuálne snímanie do 30 fps.

Keďže je nový EOS zaradený v sérii R, bude to prvý profi model bez zrkadla! Inak by 30 fps v plnom rozlíšení nestíhal ani s najnovším DIGIC X procesorom. Tie môžeme v aparáte očakávať dva. Chýbať nemá automatické zaostrovanie so sledovaním objektu v reálnom čase, samozrejmosťou bude aj detekcia očí, tváre i tela.

Ovládanie zrakom?

Canon v pomerne strohej správe ale informuje o jednej veľkej zaujímavosti, a to, že zaostrovaný predmet bude možné vyberať pohľadom! Ako to chce a bude Canon EOS R3 robiť je zatiaľ tajomstvom. Predpokladať môžeme systém podobný hráčskym Tobii. Vzhľadom na to, že systém Tobii je podstatne väčší, Canon má v talóne zjavne mierne iný systém zabudovaný do hľadáčiku.

 

Ďalším faktom, ktorý je jasný zo zaradenia nového profi Canonu do série R je i to, že jeho bajonet bude typu RF. V tejto sérii zatiaľ ale chýbali sklá pre športových a wildlife fotografov, ktorí ťažili zo širokej ponuky objektívov pre Canon EOS D. Spolu s novým aparátom Canon ale predstavil aj tri nové objektívy: RF 100 mm F2,8L MACRO IS USMRF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM.

Zdroj | Canon

Canon EOS R3 má byť aj dostatočne rýchly pre dnešný rýchly svet a bude podporovať plnú kompatibilitu s appkou Canon Mobile File Transfer pre bezdrôtový prenos dát bez potreby LAN kábla. Ten zjavne mať ani nebude v ponuke, hoci masívne telo jeden konektor navyše zvládne.

Kedy príde nový Canon EOS R3 na trh ani jeho bližšie špecifikácie nie sú známe.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.