Reklama

Canon EOS C300: skutočný profesionál príde v januári

Marek Šimunek

Spoločnosť Canon má už za sebou nejeden úspech medzi kamerami a tak je viac ako normálne, že sa evolúcia prejavuje aj v portfóliu profesionálnych kamier tohto výrobcu. Potom ako sa veľkej obľube rovnako medzi kameramanmi ako aj fotografmi tešil Canon EOS 5D MarkII prichádza z dielne japonského výrobcu nové profesionálne delo s menom Canon EOS C300.

Canon EOS C300

EOS 5D MarkII bol skutočne obľúbeným modelom zrkadlovky, ktorá bola a stále aj je schopná natáčania úchvatných videí a to najmä vďaka full-frame snímaču. Na jej úspechoch stavia aj nový systém Canon Cinema EOS, do ktorého spadá dvojica nových modelov Canon EOS C300 a Canon EOS C300 PL. Prvý model EOS C300 má štandardnú päticu EF, čo v konečnom dôsledku znamená, že s touto kamerou môžete použiť všetky dostupné objektívy pre zrkadlovky Canon. Model EOS C300 PL má tak ako dvojica písmen na konci jeho označenia napovedá päticu PL. Tá je rozšírená najmä medzi profesionálnymi kamerami. Videokamera disponuje Super 35 CMOS snímačom s rozmermi 24,6 x 13,8 mm, pričom čip samostatný disponuje rozlíšením 4 096 x 2 160 bodov, čo v prepočte znamená 8,29 Mpx. Spolu s dvojicou nových kamier bolo predstavených aj sedem nových objektívov. Oba modely EOS C300 disponujú 3 ND filtrami, ktoré umožňujú natáčanie videa s nízkou clonou ale aj za silného svetla. Pre natáčanie videa v maximálnom rozlíšení 1 920 x 1 080 bodov sú k dispozícii snímkovacie frekvencie 59,41i, 50i, 25p, 24p a 23,98p. Na svoje si však prídu aj fanúškovia spomaleného tzv. slow motion videa ale aj zrýchleného fast motion videa, kedy je kamera EOS C300 schopná vytvorenia až 60 násobne zrýchleného videa.

Canon EOS C300

Okrem natáčania FullHD videa môžete samozrejme snímať aj fotografie ale ich maximálne rozlíšenie bude 1 920 x 1 080 bodov. O kvalitné spracovanie obrazu sa pritom postará procesor DIGIC DV III a nechýba ani komprimácia MPEG-2 MXF vo vzorkovaní 4:2:2 a maximálnom dátovom toku 50 Mbps. K ukladaniu zaznamenaného videa poslúži dvojica Compact Flash slotov, pričom kamera zvládne aj simultánne ukladanie videa na obe karty súčasne. Pre uloženie vašich fotografií využijete slot pre SDHC karty. Ku kamere samostatnej bude možné dokúpiť množstvo príslušenstva ako napríklad grip, monitor alebo aj systém bezdrôtového vysielača WFT-E6B, ktorý umožní diaľkové ovládanie kamery, napríklad pomocou smartfónu. Kamera je prachotesná a disponuje vlastným systémom chladenia, takže sa kameraman nebude musieť až tak obávať o jej poškodenie po dlhom používaní alebo pri natáčaní scén v prašnom prostredí. Nové modely by sa mali na trhu začať objavovať v priebehu januára budúceho roku za zatiaľ neznámu cenu. Isté však je, že sa nejedná o kameru na natáčanie videa z domácej oslavy ale profesionálny nástroj, ktorý ocení množstvo kameramanov na celom svete.

UPDATE: Cena novinky je už stanovená. Koncom januára 2012 sa dostane do predaja, momentálne je možné si ju „predobjednať“ za cenu 16 000 USD, teda okolo 12 500 EUR.

Canon EOS C300

Foto: Canon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.