Reklama

Canon EOS 70D má úplne nový čip s ostrením aj pre video!

Števo Porubský

 Canon EOS 70D

Canon dnes predstavil svoju prvú zrkadlovku s úplne novým systémom automatického ostrenia. Po dvoch rokoch tak prichádza nástupca modelu EOS 60D. Tešiť sa tak môžete na automatické a plynulé ostrenie vo videách, ale i Wi-Fi či iné vychytávky. Na prvý pohľad sú si oba modely veľmi podobné, no novinka je o čosi menšia. Jej rozmery sú 139 x 104 x 79 mm (len telo) a hmotnosť dosahuje 755 gramov (len telo). Výklopný displej s uhlopriečkou 3 palce a rozlíšením 720 x 480 pixlov ostal zachovaný, výrobca pridal dotykovú vrstvu.

Na druhý pohľad sa zas podobá modelu EOS 6D so svojimi 20,2 Mpx na snímači. Opak je pravdou. APS-C CMOS snímač je kompletne nový, Canon ho nazýva Dual Pixel CMOS AF čo je unikátne vylepšenie CMOS snímaču hoci len s 19 ostriacimi bodmi krížového typu. Bežne sa na ostrenie totiž používa fázová detekcia, ktorá je však neúčinná v prípade natáčania videa – nie je schopný automaticky preostrovať a preto výrobcovia siahli po hybridných systémoch s kombináciou fázovej a detekcie kontrastu. Detekcia kontrastu má však tiež svoje nedostatky v podobe pomalých reakcií. Canon tento problém papierovo vyriešil vyvinutím Dual Pixel CMOS AF, ktorého všetky efektívne pixle sú schopné nielen zachytávať obraz, ale i fungovať ako základ pre AF fázovej detekcie pri Live View režime (video). Ako sa bude nový systém ostrenia správať v praxi uvidíme po teste. Viac o novom Dual Pixel CMOS AF sa dozviete na stránkach výrobcu (v AJ).

Novinka využíva procesor DIGIC 5+, 7 fps kontinuálne fotenie, zvláda JPEG a RAW, korekciu expozície na úrovni +/-5 EV, optický hľadáčik ponúka 98% pokrytie scény, rýchlosť uzávierky dosahuje 1/8000 s., samozrejmosťou sú PASM režimy či efekty, HDR, nechýba ani 3,5 mm audio vstup pre mikrofón, no chýba výstup na slúchadlá. Novinkou je Wi-Fi modul, ktorý sa stáva akosi súčasťou každého sebelepšieho fotoaparátu. Prepojenie s domácou sieťou či smartfónom je tak otázkou pár kliknutí. Full HD video je možné natáčať pri 24, 25 alebo 30 fps, HD videá zvládajú 50 alebo 60 fps. Na ukladanie dát poslúži SDXC karta. Novinka sa na trhu objaví do konca leta, otázne je, či aj na našom trhu. Cena bola predbežne stanovená len pre americký trh – 1 200 USD za telo, 1 350 USD (s 18-55 mm).

 Canon EOS 70D

Foto: Canon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.