Reklama

Canon EOS 5D Mark III: najmenšie a najlepšie full-frame zrkadlo?

Števo Porubský

Canon EOS 5D Mark II predstavený ešte v roku 2008 konečne dnes dostal svojho nástupcu. Model s 5D Mark III má mierne zmenený dizajn, nový snímač, rýchlejší procesor množstvo ďalších vylepšení, ktoré si požičal zo súčasného top modelu EOS-1Dx (Najlepšia zrkadlovka sveta? Canon EOS-1D X!). Čo teda ponúkne?

Canon EOS-5D Mark III

POZRITE SI: RECENZIA Canon EOS 5d Mark III – Full-Frame suverén

Novinka s trojkou v názve je najmenším modelom výrobcu s full-frame snímačom. Ten výrobca oproti predchodcovi vylepšil a zvýšil počet megapixlov na 22,3 pri rovnakej veľkosti, teda uhlopriečke cca 1,7 palca. Canon vraj vylepšil šum. Nový snímač natívne podporuje ISO od ISO 50 do ISO 25 600, v rozšírenom režime je to až ISO 102 400. Vďaka procesoru DIGIC 5+ vie novinka snímať fotografie v plnom rozlíšení rýchlosťou až 6 fps do 18 RAW alebo až 1 000 JPEG. (5D Mark II – 4fps). Zmenou k lepšiemu prešiel aj systém zaostrovania, ktorý si 5D Mark III požičal priamo od top modelu 1D X. Systém tak ponúkne 61 ostriacich bodov so 41 krížovými bodmi, systém merania expozície so 63 zónami (dual layer iFCL) je zas z úspešného modelu 7D a ponúkne kompenzáciu expozície +/- 3 EV. Nové je i snímanie HDR – priamo vo fotoaparáte zlučuje tri rôzne exponované snímky a pritom umožňuje použiť niektorú z piatich predvolieb. Taktiež možnosť spracovania RAW a editácie priamo vo fotoaparáte umožňuje fotografom, aby ihneď začali post-procesing obrázkov, kľudne ešte počas fotografovania.

Canon EOS-5D Mark III

Novinkou je aj „väčší“ hľadáčik, ktorý pokrýva už 100% snímanej oblasti. Väčší a jemnejší je taktiež displej na zadnej strane. Má uhlopriečku 3,2 palca a rozlíšenie 1 040 tisíc bodov. Canon EOS 5D Mark III je oproti predchodcovi o niečo väčší, ale pri tomto type fotoaparátu to nebude určite prekážať. Rozmery sú 152 x 116 x 76 mm, hmotnosť dosahuje 950 gramov. Zmena dizajnu sa dotkla hlavne nových tlačidiel. Kreatívne tlačidlo (Creative Style) na rohu displeja umožní rýchlu zmenu efektov. Pri prehrávaní zas zobrazí novú porovnávaciu funkciu prehrávania, ktorá zobrazuje dva obrázky vedľa seba. Šikovné. RATE tlačidlo zas pridá hodnotenie fotografiám pre rýchlejší výber pri post-produkcii. Pribudlo aj multifunkčné tlačidlo M-Fn z modelu 7D. Prečo však Canon na voliči režimov (Mode dial) zvolil často kritizovaný zámok otáčania (napr. model 60D) je otázne.

Canon EOS-5D Mark III

Podobne ako model 1D X, aj 5D Mark III ponúka najvyššiu možnú kvalitu videa v tomto segmente. Full HD pri 60, 30 alebo 24 fps je samozrejmosťou, stereo nahrávanie zvuku taktiež. Video môžete ukladať do MOV (MPEG-4 AVC), k dispozícii sú i metódy ukladania intraframe (ALL-I ) alebo interframe (IPB). Jedna video stopa by nemala presiahnuť 4 GB alebo 29,9 minúty, v takom prípade začne 5D Mark III nahrávať do ďalšieho súboru. Samozrejmosťou je aj možnosť plného manuálneho ovládania a nastavení – ovládanie expozície, zaostrenie, snímkovacia frekvencia, úprava hlasitosti zvuku na displeji atď. Novým prvkom je aj pridanie 3,5 mm audio konektora, takže si filmári budú môcť kontrolovať nahrávané audio.

Canon EOS-5D Mark III

Určite dosť pamäte na fotografie a videá zabezpečia dva sloty – jeden pre CF karty a jeden pre SDXC. V menu bude možné karty navzájom zálohovať (duplikovať), ale i rozlišovať podľa formátu (RAW na jednu, JPEG na druhú) alebo samozrejme po zaplnení jednej plynule nahrávať na druhú. Výhodou novinky je tiež využitie pôvodnej Li-Ion batérie, takže pri zmene fotoaparátu za novší model budete môcť využívať pôvodné batérie. K novinke bude na CD pribaľovaný aj nový softvér na vyvolávanie RAW fotografií (Canon Digital Photo Professional v3.11) s funkciou Digital Lens Optimizer  na vylepšovanie fotografií. Cena 5D Mark III zatiaľ nebola na našom trhu stanovená. Na trh by sa mala však dostať už koncom marca za cenu v prepočte okolo 2 900 € za telo.

Canon EOS-5D Mark III

Foto: Canon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.