Reklama

Call of Duty: MWIII - z akcie cítiť krátky vývoj, viaceré módy i mapy potešia

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Séria Call of Duty oslavuje 20. výročie a tvorcovia sa rozhodli k nemu vydať hru zo série, ktorá má asi najväčší úspech – moderné boje v blízkej budúcnosti alias nový diel Modern Warfare.

Istým spôsobom nadväzuje MWIII na minulé časti, časť obsahu recykluje, inú pridáva v novej podobe. Ako býva zvykom, Call of Duty je zložené z viacerých módov: inak na vás pôsobí kampaň, zombies či multiplayer.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Krátka kampaň s čudnou novinkou

Začneme kampaňou, pri ktorej tvorcovia dokonca motivovali hráčov, aby sa do nej pustili – za každú misiu sľúbili istú odmenu. Čaká vás 14 misií a zmastíte ich cca za 5 hodín, čo je dosť málo. Hneď prvá misia sa odohrá v klasickom Call of Duty štýle – efektne sa snažíte dostať do ruského gulagu, jednotka sa infiltruje pomocou špeciálnych vychytávok, nechýba nočné videnie, zlaňovanie medzi cely a bum! Ten, koho oslobodíte, je starý známy z minulých častí série: Vladimir Makarov! Áno, jeden z hlavných záporákov sa chopí zbrane dosť skoro a začne snovať nové zlomyseľné plány, ktoré ohrozia v misiách aj civilistov.

Návrat Makarova je také pomrkávanie pre všetkých, čo hrajú Call of Duty už 10-15 rokov. Avšak najnovší príbeh je zbrklý, seká jednu misiu za druhou a zrazu skončí, čo pôsobí ako lacný trik, že pokračovanie nabudúce (ale to možno aj o tri roky) nejaké línie dokončí. Modern Warfare III vychádza rok po minulej časti MWII, no nemáte pocit, že si autori lineárne rozdelili veľký príbeh na dve fázy, ktoré pustia rok po sebe. Po internete koluje kopa info, v akom strese autori sekali či lepili kampaň do výslednej podoby (prakticky ju zrežírovali za polovičný čas). A na výsledku to cítiť.

Zdroj | Steam

Osobne vnímam, že Modern Warfare 3 (2011) i Modern Warfare III (2023) sú akoby zakliate časti série. Prišli po kvalitnejších dvojkách a zatiaľ čo MW3 kedysi vyhranil akciu pomaly do parodických momentov (misia v Paríži bola takmer smiešna akcia), tu vznikol iný problém. Autori nemali čas vytvoriť vlastné kvalitné mapy, tak použili existujúce z iných hier a vložili do nich fragmenty príbehu. Nemá to takú silnú spojitosť a hoci niektoré mapy sú naskriptované ako akčné filmy a vy ste v nich súčasťou, kde si neraz zastrieľate, inokedy príde obmena v podobe otvorených misií… ktoré neraz zívajú prázdnotou.

To je daň za to, keď vymeníte koridorovú akciu za veľké priestranstvo. Intenzita akcie poľaví, lebo sa na veľkú plochu nedá vtesnať a zrazu máte pocit, že hráte multiplayerové mapy a úlohy, hoci ste v kampani. Takže polovica z nej pôsobí tak, že vidíte animáciu na začiatku, potom pobehujete po mape a zháňate zbrane či suroviny resp. plníte úlohu typu znič tri ciele, aby ste sa vrátili ku dejovej pasáži.

Potom zrazu pôsobia klasické Call of Duty naskriptované misie úderne a nechýbajú klasiky ako snajperský záťah, ostreľovanie z lietadla alebo opäť snaha šokovať s misiou s kopou civilistov (opäť diabolský plán Makarova hrať na vaše city), ktorých neradno zastreliť, ale kľučkovať medzi nimi úspešne do cieľa.

Zdroj | Steam

Samozrejme, kampaň sa snaží pôsobiť bombasticky, akčne a efektne, kde sa to len dá. Má kvalitné scény, prepracované momenty a audiovizuálne vás poteší v oboch smeroch: či grafikou a voľbou prostredí alebo hlučným zvukom. Nie je to úplná strata času a odporúčam ju raz prejsť, hoci jej logika je troška ako v iných dieloch, kde ste kampaň prešli a spoznali mapy do multiplayeru. Tu si asi zastrieľate kvôli VIP osobe, častiam príbehu a pár odmenám. Dve-tri hodinky navyše by asi ešte bodli, ale zase nie je tu veľa hluchých miest – teda, ak sa nestratíte či nebudete resetovať na otvorených mapách.

Multiplayer v tradičnej forme

Multiplayer prináša tiež zaujímavý mix recyklácie a nových prvkov. Na jednej strane moderný interface a hrateľnosť známa z minulého roka. Nájdete tu množstvo módov, na ktoré ste zvyknutí, či ide o Team Deathmatch, Dominion, Search and Destroy či (môj favorit) Hardpoint. Pokiaľ ide o hrateľnosť, je to klasické Call of Duty s poslednými vylepšeniami v interface a drobnými chuťovkami typu výber mapy pred spustením hry. Alebo aj ruleta s módmi, ktoré si vyberiete – v menu si presne naklikáte čo chcete hrať.

Niektoré módy sú rýchle (dve-tri minúty), iné trošku dlhšie (10 minút). Občas sa nájde obmena – je tu nový Cutthroat mód, ktorý sa podobá na Gunfight, čo je rýchla prestrelka, akurát hrajú tri tímy po troch hráčoch. Okrem menších módov sú tu aj rozsiahle boje (Ground War pre 64 hráčov) s oveľa väčším rozsahom i vozidlami (zatiaľ tri mapy).

Zdroj | Steam

To všetko sa však odohráva na mapách, ktoré sú už 14 rokov staré – autori totiž využili ponuku máp z Modern Warfare 2 (2009) a akurát ich remastrovali do novej grafiky. Máp je dvadsať, čo je slušný počet a v ďalších updatoch by mali prísť už nové. Zaujímavosť spočíva v tom, že na starých mapách môžete hrať aj nové mody typu Hardpoint, Kill Confirmed či Cutthroat, ktoré pred rokmi vlastne neexistovali – tým pádom nájdete nové vy(u)žitie na známych miestach. A fakt je, že počas multiplayer prestreliek som sa neraz pozastavil, že… veď túto mapu predsa poznám. Nehral som ju asi vlani, ale dávnejšie, no viem, kde čo je – tam zákop, tam skrýša či dom, je to taký pocit herného deja vu.

Bonus pre vlaňajších hráčov: svoj postup i predmety môžu preniesť do novinky – a aj v tom cítiť, že MWIII malo byť pôvodné rozšírenie nedávnej hry. A aj ponuka staronových máp by tomu odpovedala. Rozdiely sa však nájdu sčasti v hrateľnosti – tohtoročná hra je rýchlejšia, využíva menej zbraní a slotov naraz, pričom ponuka je oveľa širšia. Tým pádom si budete viac vyberať a prispôsobovať, čo pasuje do boja.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Skrátka pokiaľ vám nevadí, že multiplayer obsahuje mapy, na ktorých ste pred viac ako dekádou strávili dlhé hodiny a nie úplne nové, užijete si ich v novodobej hrateľnosti i módmi.

A nechýbajú zombies, ale inak

Zombies sú tradičný co-op, kde partia hráčov čelí na mape čoraz silnejším vlnám zombies a snaží sa im odolať. Býva to napínavý mód s rôznymi obmenami (raz sú mapy väčšie, inokedy priamočiarejšie), ale do Modern Warfare sa zombies pozrú v inej podobe.

Ide skôr o mód Extraction, kde na veľkej otvorenej mape (Urzikstan) plynie aj menší príbeh, kde Viktor Zakhaev rozbije jednu zo záhadných ampuliek a rozpúta sa zombies epidémia. Na veľkej mape pobehujete a plníte rôzne úlohy – 45 minút máte na trojicu úloh, potom máte 15 minút na útek preč.

Zdroj | Steam

Mapa je však úmyselne vytvorená podľa stupňov hrozby – najprv začínate vo vonkajšej zóne s pomalšími zombies, no keď pôjdete do iných, vycitíte rozdiel v obtiažnosti. Nepriatelia sú zrazu ťažší, potrebujete aj silnejšie zbrane a pochopíte prechod na mape – ísť tam, na čo máte, nie zbesilo proti hordám. Na mape čakajú aj bossovia a rôzne úlohy – niečo zničiť alebo aktivovať, niekoho eskortovať alebo spolupracovať.

Áno, co-op je kľúčový, lebo predsa nebojujete proti iným tímom, ale zombies, ktorí majú na iných častiach mapy inú obtiažnosť. Tá nahrádza čoraz silnejšie vlny. No chápem, že puristi tohto módu budú namietať, že tempo je rozložené inak a akosi im to nepasuje.

Zdroj | Steam

Osobne mám skôr výhradu na dĺžku módu – 45 a viac minút je na jednu partičku fakt dlho. No ak chcete vidieť príbehové momenty, asi neraz zatnete zuby a do dlhších záťahov sa pustíte.

Ročník, ktorý najprv ani nemal byť…

Tento rok pôvodne Call of Duty ani vyjsť nemalo, takže 20. výročie série by sme oslavovali bez novinky, za to by sme možno opäť spustili staré hry. Ale Modern Warfare III nahrádza vákuum, takže novej hry sme sa dočkali, i keď je na mieste otázka, koľko je toho nového, keď sa recyklujú mapy i módy na každom kroku. To je potom odporúčanie aj pre vás – ak ste veľkí fanúšikovia a chcete si zahrať mix nového a starého, MWIII je tu pre vás. Ale asi to nebude jeden z najlepšie prijatých dielov v histórii.

Call of Duty: MWIII vyšla 10. novembra 2023 na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC.

67 %
Nová hra, ktorá ponúka síce nový príbeh, ale inak potešia skôr novšie módy na starších mapách. Multiplayer je však stále silný.

Výhody

  • pár dobrých misií v kampani
  • stále silný multiplayer a veľa módov
  • známe mapy potešia veteránov, čo chcú skúsiť novší štýl hrania
  • zombies majú iný štýl, čo prináša osvieženie

Nevýhody

  • krátky a menej intenzívny príbeh
  • kampaň má hluché miesta (otvorené mapy)
  • hra nemá nové mapy

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.