Reklama

Cadillac Escalade IQ je obor, ale poriadne škaredý

Zdroj | Cadillac
Števo Porubský
Zdroj | Cadillac
Zdroj | Cadillac

Americké General Motors (GM) predstavilo pod značkou Cadillac prvého plne elektrického obra – Escalade s dodatkom IQ. Hoci GM už má napríklad Hummer EV, Escallade je predsalen iná trieda.

Má byť hlavne o veľkosti a luxuse pre posádku. Nová generácia je však prečačkaná, preledkovaná a navyše aj dobre hlúpa, neponúkne ani len Android Auto či Apple CarPlay.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na druhej strane pôjde o najvýkonnejší a najaerodynamickejší Escallade všetkých čias. O pohon sa postarajú motory na oboch nápravách so špičkovým výkonom 560 kW (750 koní) a 1 064 Nm. Vďaka tomu dokáže novinka akcelerovať na stovku za zhruba 5 sekúnd.

Keďže výrobca tvrdí, že na jedno nabitie prejde cez 720 km, potrebuje aj poriadnu batériu. Tá má mať kapacitu až 200 kWh, pričom zvládne aj 800 V rýchlonabíjanie s výkonom 350 kW. Slušná je aj interná AC nabíjačka, tá má výkon 19,2 kW. Nabiť 200 kWh batériu ale aj tak potrvá celú noc. Chýbať nemá technológia V2L, teda batéria môže poháňať dom či jednotlivé elektrické zariadenia.

Samozrejmosťou je luxusná výbava, a to nielen vo vnútri. O pohodlie sa stará aj nezávislé vzduchové pruženie s možnosťou úpravy svetlej výšky podľa potrieb Magnetic Ride Control 4.0 a Adaptive Air Ride Suspension. Vodiča zas poteší natáčanie všetkých 4 kolies či semiautonómny systém Super Cruise. Aj vďaka tomu je rádius otáčania iba 12 metrov.

Zdroj | Cadillac

Luxus vládne aj vo vnútri. Zaujímavý je 55″ displej, ktorý vlastne tvoria 2 displeje pri sebe. Displeje môžu byť aj na predných sedadlách pre cestujúcich vzadu, o zvuk sa vie postarať až 36 reproduktorov od AKG. Okrem iného určite poteší aj predný kufor, keďže zadný je pomerne malý, pretože Escallade IQ má 3. rad sedadiel.

Ak sa vám zdá byť nový Escallade malý, tak vedzte, že ide iba o optickú ilúziu. Na oficiálnych renderoch je totiž obutý na 24″ diskoch. Na dĺžku má až 5,7 metra, šírka je 2,4 m, výška takmer 2 metre! To ale nič nemení na fakte, že dizajnéri si poriadne ušli. V prednej časti je obrovské množstvo LED diód, akoby nestačili dve svetlá, Escallade potrebuje ešte aj ďalších 6+6 pásikov a jeden spojení v prednej maske.

Zdroj | Cadillac

To isté platí aj o zadnej strane, kde dizajnérom nestačili asi bežné svetlá, pridali ešte ďalšie červené obrysovky k sklu piatych dverí. Chýba už len nejaký ďalší pásik po celej šírke piatych dverí.

Novinka sa začne predávať budúci rok s cenou od 130 000 dolárov (bez tamojších daní).

Zdroj | Cadillac
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.