Reklama

Budúcnosť stolných PC už len v mini skrinkách? Podľa ASUSu áno

Dominik Fúsek

Vývoj hardvéru počítačov jednoznačne smeruje k menším a úspornejším strojom. Mnohí by desktopy už najradšej zakopali pod čiernu zem, minimálne istý čas však ešte prvá konštrukcia osobných počítačov prežije – bude však podstatne menšia.

ASUS ROG GR8

Dvojica noviniek, ktoré ASUS predstavil na výstave Computex 2014, zapadá do herného radu Republic of Gamers. Začnime menším modelom ROG GR8, ktorého skrinka má objem iba 2,5 litra. Výrobca zariadenie označuje ako hernú konzolu, a to nielen kvôli tvaru a rozmerom, ale aj kvôli zaradeniu medzi tzv. Steam Machines. Ide o hernú platformu postavenú na Linuxovom Steam OS, ktorý však ešte paradoxne nie je vydaný, takže dovtedy sa bude novinka predávať s Windows 8.1. Čo nájdete vnútri? Pre hrubú predstavu stačia označenia Intel Core i7 (či desktopový alebo mobilný nevieme) a Nvidia GeForce GTX 750Ti, takže sa môžete tešiť na nadštandardné hranie moderných hier aj vo vyššom rozlíšení. Parametre diskov či operačných pamätí nepoznáme, ASUS však opisuje iné technológie: zvukový výstup Supreme, herná sieťová karta, podpora 4K obrazového výstupu, bezdrôtový prenos obrazu cez Intel WiDi 3.5 a naopak príjem obrazu z niektorých Android zariadení cez Miracast. Cenu zatiaľ nepoznáme, dostupnosť bola ohlásená na tretí štvrťrok.

ASUS ROG G20

Druhým predstaveným stolným PC je ROG G20, ktorý je síce väčší (12,5 l), ale zato ponúkne doslova extrémny grafický výkon vďaka GTX 780. Zaujme absenciou klasických CPU a GPU chladičov – ako chladič totiž slúži samotná skrinka. Pozoruhodné, ak teda takéto chladenie bude stačiť. Malý desktop by vďaka tomu mal byť tichší a v úspornom režime bude „papať“ iba 20 W. Dostupnosť zostáva rovnaká, cena má rozpätie 800 až 1 700 dolárov.

Zdroj a foto: AnandTech, ASUS, Geeky Gadgets

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.