Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Budú iPhony podpultovým tovarom kvôli poklesu výroby o 30%?

Budú iPhony podpultovým tovarom kvôli poklesu výroby o 30%?
Zdroj | Moshi
Richard Pliešovský
Budú iPhony podpultovým tovarom kvôli poklesu výroby o 30%?
Zdroj | Moshi
Zdroj | Moshi

Už je to tu zase. Koronavírus vystrája a mení plány. Čína je totiž známa svojou nulovou toleranciou voči tejto nákaze. Keď sa v najväčšej továrni Fixconnu v Čeng-čou, 10 miliónovom veľkomeste, objavilo niekoľko nakazených, hygienici zavreli celú továreň.

Kto sa v tom čase nachádzal dnu, má smolu, počas karantény nemôže opustiť areál. Koľko je nakazených nevie zrejme nik. Vedenie fabriky hovorí o niekoľkých nakazených, ale kolujú historky, že sa nakazilo až 20 000 ľudí, čo je zjavný nezmysel.

CNBC informovalo, že Foxconn bojuje s epidémiou covidu už od polovice októbra. „Zavreli nás 14. októbra a museli sme robiť nekonečné PCR testy a asi po 10 dňoch sme museli nosiť masky N95 a dostali sme tradičnú čínsku medicínu,” povedal Yuan, pracovník Foxconnu, ktorý cez víkend preliezol plot a utiekol z komplexu. Pripojil sa k ďalším, ktorí chceli uniknúť z rozširujúcej sa epidémie. Yuan kráčal celú noc, až ho zhruba 50 km od fabriky zastavili úradníci z mesta Xinxiang a umiestnili do karantény.

Obsah pokračuje pod reklamou

Foxconn je najväčším výrobcom iPhonov, produkuje až 70 % celosvetových dodávok. Výroba pre Apple tvorí 45 % príjmov taiwanskej firmy.

Podľa Reuters dostáva Foxconn situáciu pod kontrolu a okamžite začal koordinovať záložnú výrobu s inými svojimi továrňami, aby eliminoval akýkoľvek pokles výroby. Nahradiť však produkciu fabriky s 200 000 zamestnancami nebude vôbec jednoduché. Je otázne, či je to vôbec reálne.

Najnovšie informácie z Foxconn hovoria, že výrobca ponúka 4-násobné bonusy pre pracovníkov v Čeng-čou. Takto sa snaží potlačiť ich nespokojnosť s obmedzeniami kvôli covidu a udržať si ich v zamestnaneckom pomere.

Ako je známe, iPhony 14, najmä modely Pro sú stále nedostatkovým tovarom. Vzniknutá situácia určite nepomôže s ich dostupnosťou, takže Ježiško bude mať veľkú dilemu, čo zabalí namiesto darčeka s logom odhryznutého jablka.

Zdroj