Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 8.8.2013

Budete ochotní priplatiť si za už zakúpené aplikácie vo verzii pre iOS 7?

Marek Šimunek

Nová verzia operačného systému Apple iOS 7 je už za dvermi a okrem množstva noviniek s ňou prídu aj aktualizácie všetkých aplikácií. Tie súčasné sa do nového prostredia jednoducho nehodia a vývojari budú musieť vytvoriť aktualizované verzie, ktoré ich budú stáť námahu navyše. Otázne ale je, či budú aktualizácie dostupné zadarmo a či budú vývojári aj naďalej podporovať staršie operačné systémy.


PREČÍTAJTE SI:

Apple iOS 7: Najväčšia zmena v iOS od uvedenia toho prvého?

4+4 pre Apple iOS 7, alebo je nový systém naozaj revolučnou zmenou?

Apple iOS 7

V septembri uvedie Apple svoj najnovší operačný systém s označením iOS 7, ktorý bude podľa vyjadrení spoločnosti predstavovať najväčšiu zmenu od uvedenia iPhonu. Okrem množstva noviniek totiž prináša aj kompletnú zmenu grafického prostredia celého operačného systému. Práve vďaka zmene grafického prostredia sa súčasné aplikácie vôbec do iOS 7 nehodia a navyše väčšina z nich ani nevyužíva možnosti zjednodušeného ovládania, ktoré iOS 7 prináša. Vývojári najznámejších aplikácií však už v súčasnosti pracujú na aktualizáciách, alebo úplne nových verziách svojich aplikácií. Práve preto sa vynára otázka, ako sa vývojári postavia k cenovej politike aktualizácií, keďže sa vzhľadom na rozsiahlosť zmien v iOS 7 bude jednať o úplne nové aplikácie.

Apple iOS 7

Túto otázku ako prvý predniesol Gedeon Maheux, ktorý stojí za známym Twitter klientom nielen pre iOS, Twitterific. Podľa neho budú musieť jednotliví vývojári stráviť nemálo času pri vývoji aplikácií kompatibilných s novým operačným systémom. Tento čas sa pravdepodobne môže premietnuť aj v cene aktualizácií. Ak teda očakávate, že po uvedení iOS 7 budú aktualizácie aplikácií dostupné zadarmo, môže sa stať, že budete sklamaní. Druhým faktom podľa Maheuxa je, že množstvo vývojárov pravdepodobne využije spustenie novej verzie iOS na kompletné prepracovanie svojich aplikácií a odstránenie chýb, ktoré boli odkladané od uvedenia jednotlivých aplikácií. Aj v tomto prípade teda môžeme rátať s poplatkom za aktualizované verziu niektorých aplikácií. Aj keď sa môže zdať, že vývojári jednotlivých aplikácií vidia v príchode iOS 7 iba jasný zárobok, realita je trošku iná. Podľa prieskumov aj úspešné spoločnosti ako Rovio (Angry Birds), alebo Imanji sa málokedy dostanú na hranicu jedného milióna USD iba z predaja samotných aplikácií. Môže za to najmä snaha tlačiť ceny aplikácii, čo najnižšie, ktorá prinútila nejednu spoločnosť predávať svoje aplikácie za cenu podstatne nižšiu, ako by si želali. Priemerná cena aplikácie na App Store sa podľa prieskumov pohybuje na úrovni 0,19 USD.

Apple iOS 7

Pravdepodobne si po týchto informáciách poviete, že radšej ako by ste mali opätovne platiť za už zakúpené aplikácie, ostanete na súčasnej verzii iOS. Bohužiaľ, ani toto nie je moc šťastné rozhodnutie. Používatelia iOS zariadení patria podľa štatistík k najrýchlejším „inštalatérom“ nového operačného systému. Už v priebehu niekoľkých mesiacov od uvedenia novej verzie iOS sa podľa štatistík nachádza najnovšia verzia operačného systému na viac ako 90% kompatibilných zariadeniach. Pre vývojárov aplikácií je preto nerentabilné venovať čas udržiavaniu a aktualizovaniu aplikácií určených pre staršiu verziu iOS. Môže sa teda stať, že vaša aplikácia, ktorú využívate nebude pravidelne aktualizovaná a vy tak prídete o niektoré novinky, ktoré používatelia najnovšej verzie operačného systému budú mať k dispozícii.

Apple iOS 7

Otázka teda znie, boli by ste ochotní priplatiť si za aktualizáciu už zakúpenej aplikácie, ktorá bola vyvinutá, alebo aktualizovaná pre Apple iOS 7? Osobne sa budem rozhodovať podľa toho, ako aktívne danú aplikáciu využívam a či ju skutočne potrebujem. Isté však je, že na novú verziu operačného systému Apple iOS sa teším už teraz.

Zdroj a foto: Apple, idownloadblog.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.