Veľa sa hovorí o metaverse a jeho obrovskom potenciále v oblasti vzdelávania. Teraz sa však zdá, že táto predstava sa môže stať čoskoro skutočnosťou.
V poslednej správe, ktorú zverejnila spoločnosťou Meta v apríli 2023 sa zdôrazňuje to, ako metaverse transformuje spôsob, akým sa učíme a vzdelávame. Prínos tejto technológie do oblasti vzdelávania je naozaj ohromujúci.
Čo je to metaverse?
Metaverse je virtuálny svet, v ktorom sa ľudia môžu pohybovať a interagovať v digitálnom prostredí, ktoré vytvára dojem skutočného sveta a skutočných zážitkov. Jednou z kľúčových vlastností metaverse je to, že dokáže spojiť viaceré technológie, vrátane virtuálnej reality, rozšírenej reality, umelej inteligencie aj blockchainu. Spojením týchto najmodernejších technológií dokáže metaverse vytvoriť takmer dokonale realistický a interaktívny digitálny svet.
Využitie metaverse v rámci vzdelávania
Metaverse ponúka neskutočné množstvo nových možnosti v rámci vzdelávacieho procesu. Umožňuje študentom a učiteľom spolupracovať a učiť sa v interaktívnom digitálnom prostredí. Tento svet rozširuje klasické formy vzdelávania o nové spôsoby učenia. Od virtuálnych výletov medzi dinosaury až po rôzne interaktívne učebné aktivity, ako sú napríklad experimenty v laboratóriu.
Metaverse rúca geografické bariéry. Vo virtuálnej triede môžu spoločne študovať a interagovať ľudia z rôznych kútov sveta. Táto technológia zabezpečí prístupnosť ku kvalitnému vzdelaniu každému, bez ohľadu na jeho polohu. Aj Slovák tak môže študovať na Harvarde bez toho, aby musel opustiť svoj domov.
Jedným z hlavných cieľov použitia metaverse v rámci vzdelávania je to, že umožní študentom učiť sa prostredníctvom zážitku. V metaverse môžu študenti vstupovať do virtuálnych tried, kde dokážu vidieť a skúmať rôzne koncepty v reálnom čase.
Napríklad, študenti by mohli vstúpiť do virtuálneho prostredia, kde môžu zblízka pozorovať rôzne druhy rastlín, alebo sa ocitnú uprostred reálnej historickej udalosti, môžu sa nachádzať v digitálnej verzií reálneho mesta, možnosti je nekonečné množstvo. Predstavte si, ako by vás pohltilo štúdium, keby ste mohli využívať takéto možnosti.
Nie je to sci-fi, už dnes prebieha vyučovanie s využitím metaverse
Podľa nedávnych správ spoločnosti Meta, ktorá aktívne podporuje rozvoj metaverse v oblasti vzdelávania, už dnes máme niekoľko škôl, ktoré takouto formou naozaj vyučujú. Napríklad na Morehouse College v Atlante v štáte Georgia vyučujú študentov vo virtuálnom laboratóriu, ktoré je presnou kópiou toho fyzického.
Študenti v ňom môžu vykonávať experimenty úplne rovnako, ako keby tam boli osobne. Univerzita dokonca zistila, že tí študenti, ktorí sa učili vo virtuálnom laboratóriu dosiahli lepšie hodnotenie ako tí, ktorí sa vzdelávali osobne.
Potenciál metaverse v oblasti vzdelávania je obrovský. Úplne odbúra geografické prekážky vo vzdelaní. Prinesie nový spôsob zážitkového učenia a od základov zmení to, ako prijímame informácie.