Reklama

Bude Motorola moto g7 PLUS ďalším bestsellerom?

Imrich Maťo
88 %
Smartfóny Motorola radu moto g dlhodobo patria k najúspešnejším mobilným telefónom na trhu. To isté sa očakáva aj od série g7. Bude teda aj Motorola moto g7 PLUS ďalším bestsellerom?

Výhody

  • výborná výdrž batérie
  • funkcie Moto
  • plnohodnotný Dual SIM slot
  • kvalitný duálny fotoaparát

Nevýhody

  • vytŕčanie fotoaparátu
  • druhý reproduktor na spodnej strane
  • snímač odtlačkov prstov premiestnený dozadu

Testovanú novinku opäť zdobí elegantný dizajn a kvalitné spracovanie, takže aj Motorola moto g7 PLUS je pastvou pre oči. Na lesklé materiály smartfónov sme si časom už zvykli, rovnako aj na ich neustále čistenie. Tomu sa veru nevyhnete ani pri tomto telefóne. Ibaže by ste ho používali s pribaleným silikónovým obalom, ako som to urobil ja. Ten mu na rozmeroch veľa nepridal a taktiež nesťažil ovládanie hardvérových tlačidiel. Naopak, eliminoval vytŕčanie zadného fotoaparátu.

6,2-palcový displej s Full HD+ rozlíšením (1 080 x 2 270 px) je ukážkový a má len minimálny výrez na vrchu kvôli prednému fotoaparátu. Reproduktor slúchadla je nad displejom až na okraji telefónu a slúži zároveň ako jeden zo stereo reproduktorov. Škoda, že druhý z nich je na spodnej strane smerovaný nadol a nie ako v smartfónoch japonskej konkurencie, kde oba reproduktory smerujú dopredu. Stereo efekt je v ich prípade výraznejší.

Vpredu mi okrem spomenutého reproduktora chýba aj snímač odtlačkov prstov. Ten je, pre zmenu, na zadnej strane pod fotoaparátom, hoci pri modeli moto g6 PLUS bol ešte pod displejom. Áno, výrobca vďaka tomu zmenšil miesto pod displejom. No kvôli pohodlnejšiemu ovládaniu a odblokovávaniu telefónu odtlačkom prsta považujem jeho umiestnenie na prednej strane za praktickejšie.

Telefón je možné ovládať gestami tak, ako je tomu u predchodcov prostredníctvom zmieneného snímača odtlačkov prstov. V tomto prípade však na to využijete jediné tlačidlo, ktoré je ale softvérové a zaberá časť displeja. To už potom stojí za zváženie, či si na displeji nechať klasickú trojicu tlačidiel, alebo používať toto jedno. Osobne som využíval druhú možnosť.

Motorola moto g7 PLUS je poháňaná 8-jadrovým procesorom Snapdragon 636, ktorý je doplnený 4 GB pamäťou RAM. Táto kombinácia smartfónu zabezpečuje dostatok výkonu aj pre náročnejšie činnosti. V teste AnTuTu telefón získal viac ako 118-tisíc bodov (moto g6 PLUS získal cca 90-tisíc bodov). S hrou Real Racing 3 si telefón hravo poradil a World of Tanks Blitz pri najvyšších nastaveniach dosahovala prierne 30 – 40 fps. Veľmi slušný výsledok.

Netreba opomenúť, že operačným systémom, predinštalovaným v tomto telefóne, je Android 9 Pie. Čo sa týka vnútornej pamäte, ak by 64 GB bolo pre vaše súbory málo, doplniť ju môžete microSD kartou do kapacity 512 GB. Vďaka plnohodnotnému Dual SIM slotu sa pritom nemusíte báť, že prídete o možnosť využívať dve SIM karty súčasne. Konkurenti, berte si príklad!

Ani smartfónu Motorola moto g7 PLUS nechýbajú známe Moto Akcie, ktorými ho môžete jednoduchšie ovládať. Napríklad spustiť fotoaparát dvojitým otočením zápästia, zapnúť LED svetlo potrasením, alebo stíšiť či odmietnuť hovor zodvihnutím či otočením telefónu.

Zaujímavosťou a novinkou je Editor snímok obrazovky. Ten sa po vytvorení screenshotu (snímky obrazovky) zobrazí v dolnej časti displeja a screenschot tak môžete hneď upavovať, zdieľať, alebo dať zosnímať celý obsah obrazovky. Teda aj ten, ktorý je skrytý a nie je ho práve na displeji vidieť. Vtedy nevznikne klasický screenshot vo veľkosti displeja, ale, napríklad, takýto „slíž“. Pardón, dlhý screenshot. Vie to byť praktické, pretože v takomto prípade netreba robiť niekoľko snímok obrazovky po sebe. Všetko je na jednej.

Aby som nezabudol, v Moto Akciách je ešte jedna novinka. Sú ňou „Ovládacie prvky médií“. Vysvetlenie môžete vidieť na jednom z predchádzjúcich obrázkov. Len dodám, že tlačidlá hlasitosti tak konečne slúžia nie len na jej zvýšenie či zníženie.

Mne sa veľmi páči aj funkcia Moto obrazovka. Najmä tzv. Náhľad obrazovky. Ten totiž umožňuje zobrazenie základných informácií a upozornení na displeji bez toho, aby sa celý rozsvietil. Zároveň môžete odpovedať na SMS či e-mail bez odomknutia telefónu. Ak si zapnete „Spôsob odomknutia“, tak vám bude stačiť priblížiť sa rukou k telefónu, aby sa zobrazili spomenuté informácie (čas, dátum, upozornenia atď.).

Ak radi a často čítate na mobile dlhšie články alebo elektronické knihy, zrejme vás neraz nahnevalo zhasínanie displeja, aj keď toto máte nastavené na čo najdlhší čas. V takomto prípade odporúčam využiť Vnímavú obrazovku. Pri pozeraní sa na displej, teda čítaní jeho obsahu, nezhasne, kým od neho neodvrátite oči.

Do zbierky aplikácie Moto patrí ešte funkcia Moto Hlas. Tá ale zatiaľ nepodporuje slovenčinu, takže, ak ju chcete používať, musíte si vybrať z aktuálne dostupných jazykov. Zo slovanských je momentálne podporovaná iba ruština.

Energiu smartfónu moto g7 PLUS dodáva 3 000 mAh batéria. Málo? Vôbec nie. Z jej výdrže som bol veľmi milo prekvapený. Aj pri väčšom zaťažení mi telefón vydržal takmer dva dni. A herný záťažový test ukázal výdrž vyše 360 minút, čo je viac ako 6 hodín plného vyťaženia. Pozitívom je podpora rýchleho TurboPower nabíjania, a to prostredníctvom pribalenej 27 W nabíjačky. Z 9 % dokázala za necelých 40 minút nabiť batériu na 93 % kapacity.

Vylepšenia sú viditeľné aj pri hlavnom fotoaparáte. Ten je tvorený dvojicov snímačov so 16 Mpx a 5 Mpx. Optika má svetelnosť f/1,7 a vyššej kvalite fotografií napomáha optická stabilizácia (!) i fázové zaostrovanie. V manuálnom režime uložíte fotky aj v RAW formáte. Ak sa s fotografiami radi zabávate, využiť môžete aj tzv. Výrez, pri ktorom sa dá meniť pozadie za vyrezanou časťou fotky.

Po nasnímaní Aktívnej fotografie je vhodné vyexportovať ju buď do GIF formátu, alebo ako video. Inak sa vám po prekopírovaní do počítača bude zobrazovať len ako statická fotografia. Na čo je to dobré? Na zachytenie krátkych video sekvencií bez toho, aby ste museli spúšťať nahrávanie videa.

Pri jeho zázname máte k dispozícii Full HD rozlíšenie pri 30 alebo 60 fps, a taktiež Ultra HD pri 30 fps. V tomto rozlíšení dokáže nahrať video aj predný 12 Mpx fotoaparát. Od neho ale zázraky nečakajte. Zato hlavným fotoaparátom vytvoríte veľmi slušné fotky aj pri slabšom svetle. No vždy je čo zlepšovať.

Ukážka Ultra HD videa:

Fotografické výsledky, vyhotovené počas testovania, si pozrite nižšie pod recenziou. Ak ich chcete vidieť v plnej kvalite, otvorte si ich na novej karte (tabe), alebo v novom okne.

Aká je teda odpoveď na otázku, položenú v nadpise? Motorola moto g7 PLUS, podľa nás, bude ďalším smartfónovým bestsellerom. A to preto, lebo sa citeľne vyšším výkonom a stabilnejším chodom, výrazne predĺženou výdržou batérie a taktiež vylepšeným fotoaparátom posunula o niekoľko krokov ďalej, než bol jej predchodca. Všetko to potvrdzuje priaznivá cena pod 300 €. Od našej redakcie si tak vyslúžila ocenenie DOBRÁ CENA.

Smartfón Motorola moto g7 PLUS si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Pozrite si aj fotografie vytvorené smartfónom Motorola moto g7 PLUS.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.