Reklama

Bude monitorovať naše zdravie elektronika nakreslená ceruzkou na ruku?

Zdroj | University of Missouri
Richard Pliešovský
Zdroj | University of Missouri
Zdroj | University of Missouri

Vedci z Missourskej univerzity zverejnili štúdiu, kde podrobne popisujú, ako by sa mohlo pomocou obyčajnej ceruzky a špeciálneho papiera nalepeného na ľudskú pokožku kontrolovať a monitorovať zdravie. Ceruzka s grafitom dobre prepúšťa elektrinu a dá sa využiť ako snímacia elektróda na papieri, ktorý slúži ako flexibilná nosná štruktúra.

Vedci zistili, že ceruzka musí obsahovať viac ako 90 % grafitu, najlepšie fungujú, keď je ho presne 93 %. Grafit sa môže využiť ako snímacia elektróda, zatiaľ čo papier poskytuje flexibilnú nosnú štruktúru. Už v tomto štádiu vývoja a prebiehajúcich testov má technológia zjavný potenciál kontroly teploty a hladiny glukózy. Senzory vedia pracovať v reálnom čase a dokážu odovzdávať aj masívne množstvo údajov.

Pozrite si

Telemedicína vie poskytnúť zdravotnícke služby na diaľku

„Tradičný prístup k vývoju biomedicínskeho elektronického zariadenia na koži je obvykle zložitý a výrobný proces je často drahý,“ uviedol Zheng Yan, odborný asistent na vysokej škole. „Naopak, náš prístup je lacný a veľmi jednoduchý. Môžeme vyrobiť podobné zariadenie pomocou bežne dostupných ceruziek a papiera.“

Zdroj | Zheng Yan

Použitím dostupných ceruziek a papierov ako nástrojov vyvinuli vedci lacné a jednorazové elektronických zariadenia aplikujúcich sa na kožu (od biofyzikálnych senzorov a biochemických senzorov potu po tepelné stimulátory, zariadenia na zachytávanie vlhkosti a transdermálne systémy na dodávanie liekov). V praxi sa vyskúšali aj antény vytvorené pomocou ceruzky a papiera. Vďaka ním sa vytvorili dvoj- a trojrozmerné obvody a rekonfigurovateľné štruktúry.

Zdroj | University of Missouri

Vedci hovoria, že ich objav môže nájsť v budúcnosti široké uplatnenie v domácom personalizovanom zdravotníctve, vzdelávaní a vzdialenom vedeckom výskume. Ak má niekto napríklad problém so spánkom, nakreslí sa mu biomedicínsky obvod, ktorý môže pomôcť monitorovať úroveň spánku. Alebo v triede by mohol učiteľ zapojiť študentov začlenením vytvorenia takéhoto nositeľného zariadenia do výučby.

Jedného dňa budeme môcť sledovať vlastný zdravotný stav jednoduchým zdvihnutím ceruzky a nakreslením bioelektronického zariadenia na kožu.

Výhody monitorovania zdravia pomocou papiera a ceruzky sú zjavné. Okrem toho, že ide o lacné a všeobecne dostupné materiály, na rozdiel od plastov a ďalšieho zdravotníckeho materiálu sa rýchlo rozkladajú. Je preto prirodzené, že výskumníci vidia v tejto novej technológii budúcnosť a jej ľahké nasadenie aj v domácej starostlivosti. Vzhľadom na súčasnú pandémiu koronavírusu je jej veľký prínos aj v diaľkovom výskume.

Technológia je len na úplnom začiatku a do komerčného využitia zrejme prejde ešte mnoho rokov. Vedci sú v tomto prípade optimistickí, ich ďalším krokom je testovanie biomedicínskych zložiek.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.