Bude chrániť životy – ZSD vyvinula unikátny smart detektor elektrického poľa

Spoločnosť Západoslovenská distribučná nám dnes naživo predviedla, ako sa môžu technológie podpísať pod zvýšenie bezpečnosti nielen pracovníkov pri práci na VN vedeniach a elektrických staniciach 110/22kV. Predstavila vlastný smart detektor elektrického podľa, ktorý vyzerá ako smart hodinky.

Práca na vedeniach vysokého napätia a elektrických staniciach si vyžaduje veľkú dávku opatrnosti, ako aj dodržiavanie množstva bezpečnostných predpisov a postupov. Ako pri každej práci, tak aj pri tejto však treba počítať s ľudským faktorom, pri ktorom môže dôjsť ku chybe s fatálnym následkom. Nová inovácia priamo z radov zamestnancov ZSD by tomu mala zamedziť.

Spoločnosť Západoslovenská distribučná sa v rámci snahy o zvýšenie bezpečnosti svojich pracovníkov pri takýchto výkonoch pokúšala o získanie komerčného produktu, ktorý by bol schopný detegovať a včas upozorniť pracovníka na blízke elektrické pole, resp. napätie. Ukázalo sa však, že takéto zariadenie, ktoré by spĺňalo jej bezpečnostné požiadavky, zrejme neexistuje.

Zamestnanci spoločnosti pod vedením technika Martina Horáka sa tak rozhodli vyvinúť si takéto zariadenie internet. Výsledkom toho je smart detektor elektrického poľa, ktorý by ste na prvý pohľad nerozoznali od smart hodiniek.

Od nápadu až po uvedenie smart detektora elektrického poľa sme v ZSD absolvovali dlhú cestu. Situácia na trhu, skúmania kolegov a najmä tvorcu myšlienky Martina Horáka, vytvoriť si vlastné zariadenie nám ukázala, že sme sa rozhodli správne. Bezpečnosť pri práci je vzhľadom na charakter distribučnej spoločnosti našou prioritou. Aj keď venujeme tejto téme veľkú pozornosť, stále je priestor na zlepšovanie. Nové smart zariadenie prispeje k zvýšeniu bezpečnosti kolegov pri prácach v blízkosti napätia. Som veľmi rád, že nápad a rozhodnutie skonštruovať prototyp pochádza od nášho kolegu, ktorý absolvoval dlhú cestu testovania viacerých podobných produktov dostupných na trhu. Kompletne všetky však boli vyhodnotené ako nepoužiteľné v profesionálnej praxi – išlo skôr o „hračky“ než prístroj, na ktorý sa človek môže spoľahnúť v kritickom okamihu, keď mu ide o život,“ uviedol Tomáš Turek, predseda predstavenstva ZSD.

Drobné zariadenie na zápästí dokáže pracovníka okamžite upozorniť na prítomnosť elektrického poľa zvukovo, svetelne a vibračne tak, aby stihol včas zareagovať a vyhnúť sa kontaktu so zariadením pod napätím.

 

Spoločnosť v počiatočných fázach vývoja uvažovala o umiestnení podobného detektora na ochrannú prilbu či oblečenie pracovníka. Detektor však nakoniec umiestnila do pohodlného remienka na štýl hodiniek z dôvodu, že k väčšine úrazov elektrickým prúdom dochádza práve v oblasti predlaktia dominantnej ruky, ktorou sa pracovník priblíži k zariadeniu s nástrojom v ruke.

Zariadenie nemá žiaden konektor, ani tlačidlá. Zapína a vypína sa automaticky pomocou akcelerometra, ktorý deteguje pohyb. Nabíja sa jednoducho pomocou univerzálnych bezdrôtových nabíjačiek so štandardom Qi, pričom na jedno nabitie údajne vydrží až 10 dní a jeho nabitie netrvá dlhšie, ako 30 minút.

Smart detektoru dokonca nechýba ani Bluetooth, pomocou ktorého sa dokáže pripojiť ku smartfónu a príslušnej mobilnej aplikácii. Tú môže využiť riadiaci pracovník na úpravu detekčnej hranice či aktualizáciu firmvéru zariadenia. Zariadenie pre ZSD vyrobila česká spoločnosť ELVAC a.s.

Aktuálne má už spoločnosť k dispozícii prvé kusy, ktoré od dnešného dňa začne nasadzovať do skutočnej prevádzky. V prvej vlne plánuje spoločnosť do praxe nasadiť až 350 kusov, ktorými vybaví všetkých interných zamestnancov. Zariadenie však bude k dispozícii aj pre ostatné distribučné spoločnosti, cena jedného kusu by sa mala pohybovať niekde okolo 350 eur.

Komentáre k článku