Reklama

Brusel je najviac upchaté mesto, Bratislava je bez zápch?

Roman Calík

TomTom pravidelne zbiera od svojich užívateľov údaje o upchatých cestách. Z 59 najupchatejších miest Európy je Bratislava až na 48 mieste, teda s minimálnymi zápchami…

Ak vlastníte navigáciu TomTom, pravdepodobne sa aj vy podieľate na tvorbe rebríčka najupchatejších miest, ktorú zostavuje samotný výrobca TomTom. Vďaka technológii TomTom IQ Routes, ktorou sa navigácie výrobcu môžu pochváliť, totiž systém zaznamenáva vaše správanie sa na ceste tak, aby vám pri daľšom výpočte trasy vedel zvoliť najvhodnejšiu a najrýchlejšiu cestu do cieľa. Takto vás systém napríklad v nedeľu večer pošle na letisko z centra Bratislavy skôr po obchvate, zato v pondelok ráno by vybral pravdepodobne cestu mestom. Údaje z navigácie sa po pripojení k PC a k internetu dostávajú od užívateľov k TomTomu, ktorý ich anonymne spracováva. Takto napríklad dokáže TomTom vytvoriť a porovnať zápchy v jednotlivých mestách. Sleduje totiž, ako rýchlo môžu automobily prechádzať po cestách mestom. Systém pritom vyhodnocuje cestu, kde šoférujete na úrovni 70 percent rýchlostného limitu či menej ako zapchatú (preplnenú).

Brusel je najupchatejšie mesto!

Pri pohľade na zostavenú tabuľku 59 upchatých miest zistíte, že najupchatejším mestom Európy je Brusel. Tam totiž dosahuje priemerné oneskorenie dopravy úroveň až 38%. Percentá pritom znamenajú, koľko percent miestnych ciest (štyri najvyššie triedy ciest) je v priebehu dňa upchatých, podľa vyššie uvedených pravidiel. Kedže TomTom komunitu tvorí viac ako 30 miliónov užívateľov a výrobca spracoval viac ako 1,8 biliónov meraní rýchlostí, dá sa táto metodika považovať za celkom dôveryhodnú.

TomTom traffic

Ak vás zaujíma celý zostavený rebríček, pozrite si obrázok na väčšej ploche po rozkliknutí.

Škoda, že nepoznáme počet aktívnych užívateľov navigácií TomTom na Slovensku (tých, ktorí tieto údaje cez softvér TomTom Home odosielajú výrobcovi), pretože podľa uvedenej metodiky má Bratislava plynulú dopravu. Je totiž až na 48 mieste s upchatosťou na úrovni 12%. Hmm, ak ste z Bratislavy, verili by ste tomu? Ak je tomu tak, tak si nechcem ani predstaviť cestovať práve v Bruseli, alebo v iných mestách, ktoré sa ocitli na prvých priečkach. Prekvapila ma najmä Varšava ako druhé najupchatejšie mesto Európy, Londýn by som už na štvrtej priečke očakával. Paríž je podľa uvedenej metodiky „až“ na deviatom mieste, avšak upchatosť má stále vysokú, až na úrovni 30%. Ak sa však tomuto mestu vyhnete a obkľukou obídete aj Marseille, vo Francúzsku by ste sa už zápch nemali obávať. Nemci síce neatakujú prvé priečky upchatosti, prvé nemecké mesto Mníchov (28. priečka) je až za susednou Prahou, zato ďalšie mestá ako Essen, Hamburg, Stuttgart, Kolín nad Rýnom, Düsseldorf a Berlín sú všetky medzi 31. a 38. miestom. Možno neprekvapia, ale zaujmú najmenej upchaté mestá, ktorými sú Valencia či Zaragoza.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.