Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Britskí policajti zneužili navigáciu Waze, uťahovali si z vodičov

Britskí policajti zneužili navigáciu Waze, uťahovali si z vodičov
Zdroj | Brett Jordan
Tomáš Šmidák
Britskí policajti zneužili navigáciu Waze, uťahovali si z vodičov
Zdroj | Brett Jordan
Zdroj | Brett Jordan

Navigácia Waze sprevádza na cestách milióny vodičov každý deň. Jednou z funkcií, ktoré aplikácia ponúka je aj nahlásenie hliadky či meraného úseku pre ostatných používateľov. Tí sa tak stanú viac obozretnými a môžu sa vďaka tomu napríklad aj vyhnúť pokute za prekročenie rýchlosti či inému priestupku.

Britskí policajti v grófstve Surrey však prišli na to, že táto funkcia sa dá použiť aj opačne. Na Waze totiž začali pridávať hlásenia o hliadkach na miestach, na ktorých sa fyzicky žiadna nenachádzala. Podľa vyjadrenia oficiálneho Twitter profilu policajného zboru v Surrey, mali tieto hlásenia vodičov len „vystrašiť“ a donútiť ich k predpisovej jazde.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Určite nepridávame na Waze upozornenia na policajné hliadky na miesta, kde sa žiadne nenachádzajú – nikdy by sme to nespravili😉 Jednoduchá cesta ako donútiť vodičov spomaliť, ďakujeme Waze.“ – napísali do príspevku na svojom profile.

Samotní používatelia však tento prístup veľmi neocenili. Pod príspevkom sa objavilo niekoľko komentárov so sťažnosťami, v ktorých obviňovali policajtov zo šírenia falošných informácií, klamstiev a ovplyvňovania počítačových dát. Upozornili tiež, že aplikácia Waze vo svojich podmienkach zakazuje opakované šírenie falošných dát. Tento priestupok môže viesť až k zablokovaniu účtu používateľa.

Zdroj | Twitter

Policajti sa bránia tým, že podmienky neporušili. Pri označení policajnej hliadky totiž na mieste reálne boli. Jeden policajt miesto označil a druhý ho následne potvrdil. Po vykonaní akcie však nestáli na mieste ale pokračovali ďalej v ceste. K týmto krokom sa údajne schýlili aj kvôli škrtom v rozpočte, čo znamená, že nemajú dostatok personálu na potrebné množstvo policajných kontrol.

Zdroj