BOXBAG – študentský projekt má ambíciu zmeniť prijímanie zásielok

ZDROJ | Hexadron

Na súťaž FIRST LEGO League vymysleli študenti z bratislavského tímu Hexadron zariadenie, ktorým chcú pomôcť pri preberaní zásielok. Za nápadom stojí jednoduchá myšlienka, že síce doma máme každý schránku na listy, ale nikto nemá schránku na balíky. Svoje riešenie nazvali BOXBAG.

Tohtoročnou témou vedecko-technologickej súťaže FIRST LEGO League je Cargo-Connect, teda riešenie problémov s prepravou produktov. Tímy zložené z 2 až 10 detí vo veku od 9 do 16 rokov majú nájsť problém a vymyslieť na neho riešenie, ktoré by zlepšilo proces prepravy balíkov.

Tím Hexadron sa zameral na problém pri preberaní zásielok, takzvanú poslednú míľu (“last mile”). Pre dopravné spoločnosti je to často tá najnákladnejšia časť a zároveň je to tá najdôležitejšia časť pre zákazníka – iba tu prebieha kontakt so zákazníkom. Z vlastnej skúsenosti vieme, že dohodnúť sa s kuriérom môže byť náročné. Jednak zákazník nemusí mať voľný čas vtedy, keď to vyhovuje kuriérovi, a zároveň už len telefonáty od kuriéra môžu obťažovať v nesprávnom čase.

ZDROJ | Hexadron

Z existujúcich riešení poznáme možnosti ako balíkoboxy – schránky na balíky v okolí, avšak stále treba za nimi vycestovať. Pre ľudí starších, nevidiacich, alebo inak znevýhodnených, nie je toto riešenie úplne vyhovujúce. Ďalší spôsob je položenie balíku pred dvere, ktorý ale kvôli bezpečnosti a otázke zodpovednosti za doručenie zásielky nevyhovuje.

Študenti v tíme Hexadron skúmali rôzne možnosti bezpečného uloženia zásielok priamo na adrese príjemcu a z viacerých prototypov vybrali jeden nápad riešenia. Na uloženie zásielok chcú používať vrece zo špeciálnej tkaniny, ktoré chráni zásielku pred počasím, odcudzením a vôbec pred náhodnými pohľadmi okoloidúcich. Ako ďalšiu vrstvu ochrany využíva BOXBAG aktívny alarm, ktorý zákazníka informuje v prípade neoprávnenej manipulácie, dokonca odhalí aj prípadné narušenie ochranného vreca.

ZDROJ | Hexadron

Obsluha BOXBAG-u je veľmi jednoduchá: kuriérovi stačí vložiť zásielku do vreca, a zips zakliknúť do zámku. Príjemca vie vrece odomknúť NFC čipom, teda aj svojím smartfónom a vybrať svoju zásielku. Výhodou vreca je, že ho môže zložiť a tak BOXBAG nezaberá viac miesta na múre ako obyčajná poštová schránka.

ZDROJ | Hexadron

To je aj jedna z najväčších výhod navrhovaného riešenia oproti bežne komerčne dostupným riešeniam v podobe plechových búdok pre odkladanie balíkov. Tie sú totiž od výroby zhotovené vo fixnej veľkosti, a potom zaberajú veľa miesta, ale napriek tomu pochopiteľne nepojmú zásielky presahujúce ich rozmery.

ZDROJ | Hexadron

Projekt BOXBAG je stále v štádiu prototypu, no podobne ako používame poštové schránky – že nad nimi ani nerozmýšľame – má aj toto riešenie potenciál zmeniť naše správanie: odstrániť starosti z procesu preberania zásielok.

A čo vy? Privítali by ste takýto BOXBAG na plote vášho domu, či na stene pri vašom byte? Tímu Hexadron držíme palce, aby sa zaujímavý projekt BOXBAG stal možno raz realitou.

ZdrojHexadron

Komentáre k článku