Reklama

Bose QuietComfort Ultra - famózny zvuk v špičkovo spracovanom tele

Michal Sobek

Bezdrôtové slúchadlá sú fenoménom minimálne poslednej dekády. Mnoho ľudí siahne po True Wireless modeloch, ktoré sú praktickejšie na prenášanie. Kto si ale chce skutočne vychutnať zvuk, ten zvolí práve slúchadlá na hlavu. Ešte lepšie, ak sú bezdrôtové.

Na našom pomyselnom redakčnom stole pristáli skutočne prémiové slúchadlá QuietComfort Ultra od uznávaného výrobcu Bose. Už len prívlastok Ultra by mal sľubovať nielen famózny zvuk, ale aj všetko okolo toho. Ako sa to výrobcovi podarilo?

98 %
Slúchadlá vás dostanú výdržou, no špičková je aj konštrukcia, poteší tvrdé puzdro na prenášanie a rozhodne hlavnou dominantou modelu je bezkonkurenčný zvuk, k tomu si ešte pridajte režimy ANC, Ambient a Immersive.

Výhody

  • špičková konštrukcia
  • famózny zvuk s funkciami ANC, Ambient a Immersive
  • prehľadná aplikácia Bose Music

Nevýhody

  • matný plast sa ťažšie čistí
Obsah pokračuje pod reklamou

Model Bose QuietComfort Ultra prišiel v nenápadnej škatuli, ktorá na prvý pohľad o sebe nedáva vedieť, že ukrýva slúchadlá patriace medzi špičku na trhu. Prvým plusom je, že celá škatuľa je z recyklovaných materiálov. Okrem samotného produktu je tu len návod. Zvnútra škatule je vyobrazený QR kód na stiahnutie aplikácie Bose Music a aj v krátkosti popísané ovládanie slúchadiel.

Ochrana je taktiež vyriešená na jednotku, pretože súčasťou balenia je aj tvrdé koženkové puzdro, ktoré nie je zbytočne veľké a je veľmi príjemné na dotyk. Je tu aj jednoduché pútko, karabína by však bola lepším riešením. Po otvorení na vás vykuknú už zložené slúchadlá, na druhej strane je vrecko, ktoré ukrýva nabíjací USB-C na USB-A kábel a audio kábel z 2,5 mm na 3,5 mm. Pekným detailom je aj visačka ukazujúca správne uloženie slúchadiel.

Samotné slúchadlá pôsobia veľmi minimalisticky. Na prvý dotyk som okamžite pocítil pomerne nízku hmotnosť, ktorá je v tomto prípade na úrovni 252 gramov, čo sa pri niekoľkohodinovom nepretržitom nosení rozhodne hodí.

Konštrukcia je kombináciou plastu a kovu, pričom je mimoriadne pevná, nikde sa nič neprehýba a ani nevŕzga. Tu mám asi len jednu výhradu. Som rád za použitie matného plastu, ale zostávajú na ňom odtlačky prstov, ktoré sa následne ťažšie čistia. Hlavový most je poctivo vyplnený, navyše mäkká koženka vôbec netlačí na hlave. Rovnakým materiálom sú potiahnuté aj samotné náušníky, ktoré dokonalo obopnú uši.

Bose nezabudlo ani na nastavenie podľa veľkosti hlavy. Nemáme tu ale klasické zúbky, ale mechanizmus ide plynulo s vysokým odporom. Nepredpokladám, že sa tento mechanizmus časom opotrebuje, pôsobí veľmi solídne. Prial by som si tu nejaké vodiace čiary alebo číselné označenia, ako veľmi mám danú stranu povytiahnutú, aby som si to vedel nastaviť na oboch stranách rovnako. Takto sa musím spoliehať iba na odhad pomocou oka.

Aby ste správne rozlíšili strany, písmená L a R máte vo vnútri náušníkov. Ľavá strana v spodnej časti obsahuje konektory, konkrétne 2,5-milimentrový výstup a USB-C. Na pravej sa nachádzajú dve fyzické tlačidlá, prvé slúži na zapínanie/párovanie, to druhé na ovládanie piesní. Jedným stlačením sa hudba spustí/pozastaví, dvojitým stlačením prejdete na ďalšiu skladbu, trojitým na predchádzajúcu a podržaním meníte zvukové režimy. Hlasitosť sa ovláda pomocou vystúpeného prúžku, po ktorom prechádzate prstom. Slúchadlá vás po zapnutí privítajú údajom o stave batérie, čo je veľmi praktické. Hudba sa pri zložení slúchadiel z hlavy pozastaví, po opätovnom nasadení skladba bude pokračovať.

Prejdime rovno k tomu, čo vás pri slúchadlách zaujíma najviac, a to je samotný zvuk. Výrobca Bose sa nikde nezmieňuje o veľkosti dynamických meničov a iných parametroch, preto vám prezradím svoje dojmy. Zvuk je jedným slovom famózny a okamžite si ním ospravedlníte vyššiu cenovku na úrovni 500 eur.

Skúšal som všetky možné žánre a nestretol som sa s takým, ktorý by tu znel zle. Dokonca som sa pri niektorých skladbách pristihol, že som tam započul zvuk, ktorý som predtým neregistroval, čo len svedčí o bohatej detailnosti zvuku tohto modelu. Ak máte radi kvalitne podanú hudbu, tak toto bude model pre vás. Taktiež musím pochváliť aj vysokú hlasitosť, pričom skreslenosť je minimálna.

Aby ste si mohli naplno vychutnať prehrávanú hudbu, tak Bose pripravilo skutočne špičkový režim odhlučnenia okolitých ruchov (ANC). Všetko okolo vás stíchne podržaním jediného tlačidla. Skvelo to utlmí zvuk ulice, kaviarne, plačúcich detí a všetkého, na čo si len spomeniete.

Rovnako je na tom aj ambientný režim, ktorý zase aktivuje mikrofóny po obvode slúchadiel. Kvalita mikrofónov je špičková, výsledný efekt má veľmi blízko k realite, akoby ste na hlave nemali žiadne slúchadlá. Na rozhovory alebo komunikáciu pri platení v obchode je to viac než dostačujúce. Kvalita mikrofónov sa prejaví aj pri telefonovaní, druhá strana ani nespoznala, že volám práve cez slúchadlá. Palec hore.

Tretím režimom je Immersion, v preklade ponorenie. Tu sa skombinujte funkcia potlačenia okolitého hluku a Bose Immersive Audio. V skratke ide o priestorový zvuk, ktorý funguje slušne a audio reaguje na aktuálne otočenie vašej hlavy. Pre pocit ako na koncerte je to ako stvorené.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na spárovanie slúži vlastná aplikácia Bose Music dostupná pre Android aj iOS. Opäť je veľmi minimalistická s grafickým zobrazením slúchadiel a percentami batérie. K dispozícii je ovládanie hlasitosti, módov, zdrojov zvuku a nastavenie režimu ponorenia. Pre audiofilov si Bose pripravil aj vcelku prepracovaný ekvalizér. Dokonca si viete nastaviť, čo sa má stať po podržaní prsta na ovládači hlasitosti, napríklad vám slúchadlá povedia zostávajúce percentá batérie alebo vyvolajú hlasového asistenta.

Poslednou položkou sú tipy, kde sú pekne graficky vysvetlené jednotlivé prvky ovládania. Na pripojenie slúži najnovší štandard Bluetooth 5.3, navyše okrem klasických kodekov je k dispozícii aj aptX Adaptive.

Podľa slov výrobcu by mal model Bose QuietComfort Ultra vydržať na jedno nabitie 24 hodín prehrávania hudby, čo je veľmi slušná a reálna hodnota, no možno by som tu uvítal aj o niečo dlhšiu výdrž. Každopádne 24 hodín je úplne dostatočných pre väčšinu používateľov, navyše ak si vezmeme, aký kvalitný zvuk z týchto slúchadiel dostanete.

Popravde najskôr som mal obavy, či tieto slúchadlá obhája svoju pomerne odvážne nastavenú cenovku 499,00 €, ale po prvom nasadení na hlavu a pustení skladby som už o tom nemal najmenšie pochybnosti. Špičková je hlavne konštrukcia, poteší tvrdé puzdro na prenášanie, ktoré nie je zbytočne veľké. Hlavnou dominantou modelu je bezkonkurenčný zvuk, k tomu si ešte pridajte režimy ANC, Ambient a Immersive. Výdrž 24 hodín je taktiež dostatočná, poteší aj podarená mobilná aplikácia Bose Music.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.