Reklama

Bosch investuje do IoT technológií a zelenej budúcnosti

Stanislav Vinc

Spoločnosť Bosch na svojej výročnej tlačovej konferencii v Bratislave predstavila niekoľko zaujímavých produktov a plánov do budúcnosti, ktorými sa zameriava na mestskú i domácu konektivitu a životné prostredie.

Bosch ukončil fiškálny rok 2018 v Slovenskej republike s konsolidovaným predajom vo výške 489 miliónov eur. Hoci ide po niekoľkých rokoch stabilného rastu o pokles na úrovni 10 %, spoločnosť je presvedčená o dlhodobom vysokom potenciáli slovenského trhu a je pripravená zintenzívniť svoje úsilie v boji proti zmene klímy a zlepšovaní kvality ovzdušia.

Aj preto sa Bosch stane prvou veľkou priemyselnou spoločnosťou, ktorá chce za zhruba jeden rok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Od roku 2020 bude všetkých 400 pobočiek spoločnosti na svete uhlíkovo neutrálnych. Tento cieľ má spoločnosť dosiahnuť vývojom technológií pohonov s nízkymi emisiami, spoluprácou s obecnými zastupiteľstvami na projektoch podpory stabilnej prevádzky a zavedením systému riadenia mobility vo vlastných pobočkách.

Podľa odhadov spoločnosti budú ešte v roku 2030 tvoriť 75 % premávky vozidlá so spaľovacími motormi. Internou snahou spoločnosti pre zníženie tohto percenta je takzvaný Carpooling – zdieľanie jazdy medzi zamestnancami na cestách do práce a Bike leasing, teda poskytovanie klasických a elektrických bicyklov na leasing.

Súčasťou ekologickej filozofie, ako aj filozofie IoT je aj nový produkt Bosch TC200/Buderus CT100, ktorý pomôže znížiť energetickú spotrebu v domácnostiach. Ide o priestorový regulátor pre byty a rodinné domy, ktorý dokáže sledovať správanie a polohu obyvateľov v domácnosti a na základe toho regulovať teplotu podľa ich aktuálnych potrieb.

Ďalšou novinkou je séria nových elektrických nástrojov pre hobbistov, resp. domácich majstrov. Séria YOUseries ponúkne vŕtačky, brúsky, ručné vysávače a ďalšie produkty s elegantným dizajnom a jednoduchým ovládaním. Pod týmto pekným obalom sa však ukrýva plnohodnotné a prekvapivo výkonné náradie.

V rámci tlačovej konferencie sme sa mali možnosť pozrieť aj na bezpečnostné kamery s inteligentnou video analýzou (IVA), ktoré dokážu napríklad vo firemných areáloch sledovať pohyb osôb a upozorniť operátorov na podozrivé správanie.

Kamerová technológia AVIOTEC navyše dokáže detegovať oheň a dym len na základe obrazu aj bez použitia senzorov dymu a termokamery. Pracovné priestory tak môžu byť lepšie chránené voči týmto nebezpečenstvám jednoduchšie a dôkladnejšie, než so súčasne využívanými technológiami.

Súčasťou konferencie bola aj ukážka angažovanosti spoločnosti Bosch v oblasti autonómneho riadenia a bezpečnostných systémov v automobiloch. Bosch totiž dodáva radary a snímače do automobilov popredných značiek, ako napríklad BMW, Volvo, Tesla alebo Škoda, ktoré ich využívajú napríklad na automatický brzdový systém, udržiavanie vozidla v jazdných pruhoch alebo adaptívny tempomat.

Na čo pri týchto systémoch majitelia vozidiel často nemyslia, je dôkladná kalibrácia systémov po každom väčšom servisnom zásahu. Aby tieto bezpečnostné systémy fungovali správne, po výmene čelného skla alebo geometrii vozidla je potrebné tieto senzory kalibrovať špeciálnymi zariadeniami.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.