Reklama

BORN TO RUN – Aký hardvér si so sebou zobrať na beh?

Patrik Kimijan

Čo potrebujete na to, aby ste začali behať? Bežecké topánky, trochu oblečenia a pevnú vôľu. Nič viac. Menej hardvéru treba už asi len na plávanie. Napriek tomu sú športové obchody plné gadgetov, ktoré by si mal podľa ich výrobcov kúpiť každý bežec, inak mu hrozí, že nebude dosť cool.

My sme sa za vás prehrabali všetkými tými neodolateľnými ponukami a povyberali vecičky, ktoré urobia behanie zaujímavejším a trénovanie efektívnejším. Väčšinu z nich pritom sami aktívne využívame, tie ostatné si plánujeme zadovážiť po najbližšej výplate.

Born to run

Asics GEL Kayano 21

Bežecké topánky sú síce ešte stále čisté analógy bez displejov a operačných systémov, no v skutočnosti sa skladajú z neuveriteľného množstva high-end materiálov a progresívnych technológií. To za prvé. Za druhé, ak by ste nikdy nepoužívali pri behaní nič iné z tohto článku, tak poriadne topánky si určite kúpte. Ideálne v špecializovanom obchode, kde makajú borci, ktorí už niečo nabehali, vyznajú sa a majú k dispozícii napríklad aj špeciálne skenery nôh.

Výber správnej topánky tak bude prebiehať na vysokej vedeckej úrovni  a výsledok nesklame. Ak by som si mal kúpiť nové topánky dnes, tak svoje Asics Kayano aktualizujem na verziu 21, pretože nový FluidRide materiál znížil váhu už aj tak ľahkého obutia o 15% a odraz zlepšil o slušných 20%.

Japonci ďalej celkom radikálne vylepšili vnútornú stielku či pätovú časť podrážky. A vyrábajú ich v niekoľkých úžasne jedovatých farebných kombináciách 🙂

Born to run

Garmin Forerunner 620 HRM

Ak sa pri behaní oplatí okrem kvalitných topánok investovať ešte do niečoho ďalšieho, tak sú to určite hodinky. Niežeby sa bez nich nedalo utekať, ale dobré bežecké hodinky a.k.a  sporttestery vám pomôžu trénovať efektívnejšie a motivujú lepšie, ako predstava oroseného pollitra (ionťáku) po tréningu.

Ak chcete mať pri behaní na ruke toho najlepšieho trénera, tak si určite kúpte Garmin Forerunner 620, pretože tieto hodinky v spolupráci s unikátnym hrudným pásom HRM Run zistia o vašom behu viac, ako vám bude príjemné. Okrem všetkých tých časových a pozičných údajov či intervalových tréningov, aké zvládajú aj obyčajnejšie GPS hodinky, dokáže Forerunner 620 navyše spočítať kadenciu behu, odmerať vertikálnu osciláciu, odhadne VO2 max, po tréningu určí jeho efektivitu a poradí čas potrebný na zotavenie.

Všetky tieto namerané dáta môžete okamžite poslať cez smartfón do premakanej aplikácie Garmin Connect Mobile, kde sa litre vášho potu zmenia na detailné grafy a tracky v mapách. Profesionálne bežecké hodinky Garmin Forerunner 620 kúpite na www.garmin.sk, cena začína na 399,90 EUR.

Born to run

Jabra Sport Pulse Wireless

Pri behaní je máločo otravnejšie, ako hrudný pás na snímanie srdcovej frekvencie. Buď príliš sťahuje hrudník, alebo padá, závidím každému, komu sa podarilo nájsť niečo medzi týmito dvoma extrémami. Ak ste niekedy vytočili svoj tep až ku hranici toho, čo telo vydrží, tak okrem iných zaujímavých pocitov ste pocítili aj to, ako vám v ušiach pulzuje krv.

A práve tento úkaz využili majstri zo spoločnosti Jabra na to, aby vyrobili zaujímavé slúchadlá, ktoré dokážu monitorovať tepovú frekvenciu cez – wait for it – uši! A to vraj s klinickou presnosťou. Netreba žiadny otravný pás, stačí zastrčiť štuple do uší, spárovať s jednou z kompatibilných appiek (Endomondo, RunKeeper, MapMyFitness, STRAVA alebo Jabra Sport Life), pustiť hudbu a vybehnúť.

Slúchadlá Jabra Sport Pulse Wireless sú bezdrôtové, ten jediný kábel, ktorý vidíte na obrázku, spája poza krk pravé slúchadlo s ľavým a zároveň poskytuje miesto pre mikrofón a ovládanie prehrávania hudby. Slúchadlá spárujete so smartfónom cez Bluetooth 4.0 alebo NFC rozhranie, po nabití dokážu na plný výkon šľapať 5 hodín a vážia len 16 gramov.

Born to run

RUNform

Väčšina začiatočníkov túži behať veľké vzdialenosti vysokým tempom, najlepšie maratón za 3:30 po mesiaci tréningu. Preto behajú veľké objemy, drtia intervaly, schody, fartleky, no len veľmi málo amatérskych bežcov rieši techniku behu.

Pritom väčšina začiatočníkov vrátane autora tohto článku, robí tie isté základné bežecké chyby, ktoré ich v tom lepšom prípade spomaľujú, alebo v tom horšom spôsobujú nepríjemné zranenia. Toto si uvedomil Mišo Truban, drsný triatlét a legendárny Websupport CEO, ktorý sa spolu s pár ľuďmi pustil do vývoja unikátnej appky RUNform.

Jej cieľom je umožniť používateľom získať detailnú analýzu bežeckej techniky len na základe krátkeho videozáznamu ich behu. Jednoducho kamarát alebo tréner telefónom natočia, ako bežíte a appka RUNform zhodnotí frekvenciu behu, vertikálnu osciláciu alebo to, na ktorú časť chodidla dopadáte.

Appka v beta verzii je dostupná pre iOS, ak nemáte iPhone, môžete video svojho ladného behu poslať na neľútostnú analýzu aj cez www.runform.com.

FitBit Charge

Pre toho, kto pri rekreačnom behaní nepotrebuje alebo nedokáže spracovávať také kvantá dát, aké generujú profesionálne bežecké hodinky, je výhodnejšie poobzerať sa po jednoduchšej a aj lacnejšej alternatíve v podobe fitness náramku.

Na webe sú ich mraky, ak však chcete niečo kvalitné a spoľahlivé, tak odporúčame americkú legendu FitBit. Ich najnovší model Charge je skutočne komplexný fitness tracker, ktorý vďaka akcelerometru automaticky monitoruje a zaznamenáva každý váš krok, počíta spálené kalórie, vystúpané poschodia a samotné tréningy vie trackovať oddelene od bežnej chôdze.

Nenápadný náramok s minimalistickým displejom však vie monitorovať aj aktivitu počas spánku, po spárovaní s chytrým telefónom upozorní na prichádzajúce hovory a všetky vaše výkony môžete posielať do FitBit appky, ktorá je dostupná pre iOS, Android aj Windows Phone.

Tie pekné grafy, na ktoré sa zmenia všetky vaše kroky, sú motivácia na nezaplatenie. FitBit Charge kúpite vo verzii s monitorom srdcovej frekvencie (HR) alebo bez neho, ceny toho lacnejšieho modelu začínajú v slovenských e-shopoch od 107,50 EUR.

Born to run

Wahoo Tickr X

Aj keď v inej časti tejto témy píšem, že hrudný pás je pre mňa jednou z najotravnejších bežeckých pomôcok, uznávam, že je to zároveň tá najpresnejšia a najspoľahlivejšia technológia na monitorovanie činnosti srdca.

Skúste si ale predstaviť, že by ste si mohli kúpiť hrudný pás, ktorý by okrem činnosti srdca dokázal zaznamenávať aj prebehnutú vzdialenosť a tempo, ktorý by meral metriku behu a mal by aj tlačidlo pre manuálne označenie dôležitých úsekov tréningu pre ich ľahšiu identifikáciu pri analýze dát.

No a keby nejakej firme napadlo hrudný pás s takýmito vlastnosťami vybaviť aj internou pamäťou, vďaka ktorej by to všetko fungovalo aj bez nutnosti behať so smartfónom v trenkách, tak to by bolo na nobelovku.

Našťastie géniovia z Atlanty takýto skvelý pás vymysleli a volajú sa Wahoo. Ich Tickr X vie zaznamenať až 16 hodín tréningu a namerané dáta stačí poslať do aplikácie v telefóne až po tréningu či preteku. Dokonalé. Wahoo Tickr X sa na Slovensku predáva približne za 90 EUR.

Born to run

RunKeeper a spol.

Ak nechcete v začiatkoch svojej maratónskej kariéry investovať do drahých bežeckých hodiniek, tak dobrou alternatívou je smartfón. No ktorú appku si vybrať? Ťažko povedať, s aplikáciami pre bežcov je to totiž ako so ženami – mnohé sú úžasné, no každému z rôznych subjektívnych dôvodov vyhovuje celkom iná.

V našej redakcii ako-tak aktívne beháme štyria a každý z nás používa tú svoju. Ak s behaním práve začínate, tak určite vyskúšajte RunKeeper. Je absolútne blbovzdorný, má dokonale vyladené používateľské prostredie a nájdete v ňom všetky funkcie, ktoré pri behaní potrebujete vrátane takej špeciality, ako Live tracking, čo je inak povedané zdieľanie svojej aktuálnej polohy s priateľmi počas tréningu či preteku.

Z ďalších appiek odporúčame vyskúšať Endomondo, Strava alebo Runtastic, po pár tréningoch sami zistíte, ktorá je pre vás tá pravá.

Born to run Born to run

 

Foto: Asics, Jabra, Fitbit, Runkeeper, Strava, Wahoo, Garmin

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.