Reklama

Bojujú proti dezinformáciám na slovenskom internete. Elfovia oslavujú jeden rok

Zdroj | Unsplash/Corinne Kutz
Stanislav Vinc
Zdroj | Unsplash/Corinne Kutz
Zdroj | Unsplash/Corinne Kutz

Anonymné internetové diskusie boli odjakživa magnetom na internetových trollov, ktorých cieľom nebolo zmysluplne diskutovať, ale naopak takúto diskusiu narušiť nezmyslami alebo dezinformáciami. Situácia v tomto digitálnom priestore sa ešte výrazne zhoršila s rozšírením sociálnych sietí a to najmä po vypuknutí pandémie a následne aj vojny na Ukrajine.

Práve druhý spomínaný moment inšpiroval agentúru New School Communications k myšlienke, že internetové diskusie treba vyvážiť. Tak vznikol dnes už plne samostatný projekt Elfovia.sk.

„Celé to začalo ako bočný projekt našej agentúry, pretože po niekoľkých dňoch od vypuknutia vojny na Ukrajine sme pozorovali, ako nenávisť a dezinformácie zaplavili skoro celý online priestor. Cítili sme veľkú potrebu pridať sa na stranu dobra. Po pár týždňoch fungovania projektu sme však pochopili, že dopyt po službách elfov je obrovský,” povedal spoluautor projektu Gabriel Tóth.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo je úlohou Elfov? Kontrolovať internetové diskusie, resp. čistiť online priestor od vulgarizmov, nadávok a dezinformácií. Dnes už majú Elfovia za sebou úzku spoluprácu s viacerými mediálnymi domami na Slovensku, ako napríklad News and Media Holding, Petit Press, Ringier, REFRESHER Media, Dobré média alebo aj so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.

Od marca 2022 skontrolovali elfovia viac ako 7 500 000 komentárov v slovenskom a českom online priestore. Skryli alebo zmazali viac ako 1 000 000 komentárov a zároveň identifikovali cez 5 000 falošných účtov. Dnes už navyše tieto úkony nerobia iba manuálne, ale dopomáhajú si aj umelou inteligenciou.

„Vďaka umelej inteligencii dokážeme automatizovať rutinné činnosti a naši moderátori sa tak môžu sústrediť na náročnejšie a komplexnejšie prípady. Uvedomujeme si však, aká tenká je hranica slobody slova. Nechať plne rozhodovať umelú inteligenciu je v dnešnej dobe príliš nebezpečné, preto budú vždy neoddeliteľnou súčasťou projektu aj ľudskí moderátori,“ hovorí manažér projektu Jakub Šuster.

Úlohou kontroly diskusií býva zvyčajne moderátor či samotný administrátor daného portálu, no vzhľadom na zväčšujúci sa objem problematických diskusií už nie je v silách väčšiny z nich takéto diskusie ustrážiť. Poriadok a slušnosť do slovenského internetu tak postupne navracajú Elfovia, ktorí sú pripravení ešte viac rozširovať svoju pôsobnosť.

„Naším cieľom je vytvoriť bezpečnejší online priestor, kde sa ľudia môžu otvorene a s rešpektom zúčastňovať na diskusiách. Veríme, že spoluprácou s médiami, verejnými inštitúciami a inými zainteresovanými stranami môžeme dosiahnuť tento cieľ a prispieť k zdravšiemu a bezpečnejšiemu digitálnemu prostrediu,“ uzavrel Šuster.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.