BMW predstavilo vrchol elektrických SUV, model iX M60 s dojazdom 575 kilometrov

ZDROJ | BMW

Automobilka BMW predstavila svoje nové plne elektrické SUV, ktoré bude niesť značku M. Po klasickej verzii BMW iX prichádza aj vysoko výkonný model s označením BMW iX M60. Suverénne SUV bez kompromisov, s parádnymi parametrami a veľmi dobrým dojazdom na jedno nabitie. Navyše, nebude chýbať moderný systém doplnený o najmodernejšie technológie.

ZDROJ | BMW

Nejde pritom o prvý elektrický model s M pri mene. Ešte minulý rok bol predstavený sedan i4 M50, ktorý rovnako stelesňuje vstup divízie BMW M do segmentu elektrifikovaných výkonných automobilov. Extrémny výkon, presné ovládanie elektrického pohonu všetkých kolies a špeciálne M vyladené vzduchové odpruženie oboch náprav s automatickou reguláciou svetlej výšky, zaručujú charakteristický zážitok z jazdy s vozidlom BMW M.

ZDROJ | BMW

Dodávku kobaltu a lítia potrebného pre vysokonapäťové batérie zabezpečuje spoločnosť BMW Group z kontrolovaných zdrojov v Austrálii a Maroku. Na výrobu článkov batérií ako aj na výrobu vozidiel sa v plnom rozsahu používa iba zelená elektrina. Samozrejmosťou je vysoký podiel sekundárneho hliníka a recyklovaných plastov. V interiéri sa nachádza drevo s certifikátom FSC, koža z listov olivovníka a ďalšie prírodné materiály. Recyklované rybárske siete slúžia napríklad aj ako surovina na výrobu podlahových krytín a podlahových rohoží.

Hliníková konštrukcia priestorového rámu a karbónová klietka s plastom vystuženým uhlíkovými vláknami v streche, bočných a zadných častiach, predstavujú inteligentnú zmes materiálov, ktorá spája zvýšenú tuhosť so zníženou hmotnosťou. Výkon, účinnosť a dojazd modelu BMW iX M60 ťaží aj z aerodynamických vlastností a koeficientu odporu vzduchu s hodnotou Cd 0,27. Vysokonapäťová batéria sa nachádza v podlahe karosérie, čím znižuje ťažisko vozidla, zaisťuje agilné ovládanie a vyvážené rozloženie hmotnosti.

ZDROJ | BMW

Dokonale vyvážené jazdné vlastnosti dodávajú modelu BMW iX M60 vo všetkých rýchlostiach sebavedomý a ľahký pocit. Dá sa s ním jazdiť aj na hraniciach fyziky, čo dáva vodičovi jasnú spätnú väzbu v typickom štýle BMW M. Normovaná spotreba elektrickej energie v režime WLTP je v súčasnosti stanovená na 21,6 kWh / 100 km. Výkon najvyššej verzie je 455 kW, teda 619 koní, s krútiacim momentom 1 100 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne už za 3,9 sekundy. Pre porovnanie, súčasná verzia iX 50 ponúka výkon 385 kW so zrýchlením 4,6 sekundy z 0 na 100 km/h.

ZDROJ | BMW

Dojazd má byť pritom až 575 kilometrov na jedno nabitie, čo je podľa očakávaní menej ako pri verzii s nižším výkonom. Stále sú to ale skvelé hodnoty pre tak veľké a masívne SUV. Pri pohľade na konkurenciu si BMW vedie veľmi dobre a dokáže sa držať napríklad aj parametrov aktuálneho modelu Tesla Model X. Pri verzii Plaid, ktorá sa už dostáva k prvým zákazníkom v USA, je ale cítiť väčšie rezervy. Tesla pri tejto verzii deklaruje výkon až 760 kW či zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 2,6 sekundy.

BMW iX M60 je prvé vozidlo BMW M postavené na novej modulárnej platforme. Súčasťou je nová architektúra interiéru s veľkorysým pocitom z priestoru. BMW iX M60 ponúka najrozsiahlejšiu ponuku štandardnej výbavy v oblasti asistenčných systémov vodiča doteraz. Nová generácia snímačov, nový softvérový balík a výkonná výpočtová platforma je zároveň pripravená pre ďalšie zdokonaľovanie funkcií autonómnej jazdy a parkovania. V strednodobom horizonte až s funkciami na úrovni 3.

ZDROJ | BMW

Najnovšia generácia systému iDrive rozširuje interakciu medzi vodičom a vozidlom. Nový operačný systém BMW 8, zakrivený displej BMW Curved Display a inteligentná hlasová komunikácia má priniesť prirodzený vzájomný katalóg. Veľmi dobrou správou je podpora aktualizácii cez vzduch a chýbať nemôžu ani mapy pripojené na cloud pre aktuálne informácie z ciest. Prenos dát bude prebiehať cez najvyšší štandard s technológiou 5G a virtuálnou eSIM.

ZDROJ | BMW

Označenie M samozrejme nie je iba o výkone, ale aj o športovom dizajne. Čistý vonkajší vzhľad dotvára osobitý dizajn modelu BMW iX M60. Prehliadnuť sa nedajú napríklad brzdové strmene športového brzdového systému lakované modrou farbou s logom M či 22-palcové aerodynamické kolesá s exkluzívnym titánovo-bronzovým vzhľadom Titanium Bronze, ktoré sa dodávajú na požiadanie.

ZDROJ | BMW

Model BMW iX M60 sa vyrába spolu s ostatnými modelovými verziami plne elektrického člena segmentu Sports Activity Vehicle (SAV) v závode spoločnosti BMW Group v meste Dingolfing. Miestom jeho svetovej premiéry bude výstava spotrebnej elektroniky Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas (USA) v januári 2022. Uvedenie na globálny trh sa začne v lete 2022.

ZDROJ | BMW

Komentáre k článku