Reklama

BMW ponúkne lacnejšieho a lepšieho autopilota ako Tesla. Aká bude jeho cena?

Michal Sobek

Aj keď sa postupom rokov stala automobilka Tesla akýmsi Olympom v oblasti autopilota, tak niektoré prémiové automobilky ju začínajú poľahky dobiehať, niektoré dokonca predbiehať. Také BMW ho plánuje spustiť už koncom tohto roka.

BMW sa tak stane druhým výrobcom automobilov na svete, ktorý bude ponúkať vysoko automatizovaný asistenčný systém riadenia úrovne 3. Funkcia Personal Pilot L3 bude dostupná zatiaľ v najnovších modeloch Rad 7 a i7.

Obsah pokračuje pod reklamou

Niečo podobné už má aj konkurencia v podobe Mercedes-Benz, tam výrobca začal začiatkom tohto roka obdobným systémom vybavovať vlajkovú triedu S. A čo to presne znamená? Spoločnosť automobilových inžinierov definuje automatizovaný jazdný systém úrovne 3 ako systém schopný riadiť, zrýchľovať, brzdiť, centrovať do jazdného pruhu a udržiavať primeranú vzdialenosť od auta vpredu.

Najväčší rozdiel medzi systémom úrovne 2, teda napríklad úplné samoriadenie (FSD) od Tesly, je ten, že osoba za volantom auta vybaveného úrovňou 3 neriadi vozidlo. Ak sa vyžaduje, aby riadenie prevzal človek, ale to sa nestane, auto sa kontrolovane zastaví.

BMW hovorí, že tento systém je prvý svojho druhu, ktorý možno použiť aj v tme, a to vďaka jeho sofistikovaným senzorom. Osobný pilot L3 sa dostane do zoznamu objednávok v decembri a prvé autá, ktoré ním budú vybavené, zídu z výrobnej linky v marci 2024. Čo sa týka ceny, tak tá je stanovená na 6 000 eur.

Asistent jazdy BMW úrovne 3 funguje tak, že zhromažďuje údaje zo živej mapy s vysokým rozlíšením, presného GPS modulu, 360-stupňových senzorov, niekoľkých videokamier, ultrazvukových senzorov, radarových senzorov a 3D senzoru LiDAR. Súčasťou je aj 5G pripojenie.

Pozrite si

Jazdili sme brutálne high-tech elektromobily BMW i5 M60 a BMW i7 M70!

Hovorca BMW sa vyjadril k dostupnosti funkcie v Spojených štátoch takým spôsobom, že vzhľadom na momentálne obmedzené možnosti nasadenia úrovne 3 majú pocit, že ich súčasné systémy úrovne 2 a úrovne 2+ ponúkajú zákazníkom dostatočné možnosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.