Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

BMW Night Vision 3. generácie vidí za vás

BMW Night Vision 3. generácie vidí za vás
Juraj Procházka
BMW Night Vision 3. generácie vidí za vás

Systém BMW Night Vision, priebežne vylepšovaný od uvedenia v roku 2005, prichádza teraz už v tretej inovovanej generácii. Vďaka včasnej detekcii chodcov je pri jazde v noci výrazným bezpečnostným prínosom.

S pomocou systému BMW Dynamic Light Spot dokáže BMW Night Vision ešte výraznejšie znížiť riziko kolízie s chodcami, alebo zvieratami. Cielený a presne namierený svetelný lúč zviditeľní zraniteľné objekty v blízkosti vozovky v dostatočnom predstihu. Od leta 2014 bude BMW Night Vision k dispozícii vo vylepšenej verzii so špeciálnou funkciu na detekciu zvierať mimo dosahu predných svetiel vozidla.

BMW Night Vision

Umožní to výrazné zvýšenie výkonu kľúčového komponentu systému – infračervenej termokamery, umiestnenej v „obličkách“ chladiča BMW. Na základe snímania tepla dokáže táto kamera už zo vzdialenosti 100-300 metrov rozlíšiť, či ide o človeka alebo zviera. Ak riadiaca jednotka z analýzy zachyteného zdroja tepla vyhodnotí riziko kolízie, na displeji iDrive sa zobrazí varovné video. Aj keď sa neobjaví samotný reálny obraz, na prístrojovom paneli a na Head-Up displeji s vysokým rozlíšením dostane vodič varovanie v podobe piktogramu jeleňa skáčuceho doľava alebo doprava, podľa toho, z ktorej strany hrozí nebezpečenstvo kolízie.

BMW Night Vision - termokamera

BMW Night Vision s funkciou Dynamic Light Spot odhalí osoby a väčšie zvieratá v tme na veľkú vzdialenosť a selektívne ich osvetlí. Infračervená termokamera za obličkami mreže chladiča má dosah až do 300 metrov a zachytený obraz osôb a zvierat prenesie priamo na displej systému iDrive. Foto: BMW

Systém Dynamic Light Spot sa zároveň zameria na zviera blikaním svetla. Počiatočná vysoká frekvencia blikania má za úlohu upozorniť vodiča priamo na konkrétny rizikový objekt. Blikanie na zvieratá pokračuje, až kým sa nedostanú do dosahu tlmených svetiel vozidla. Systém pamätá aj na prípady, keď vodič na kritickú situáciu nereaguje prispôsobením jazdy a objekty sa ocitnú v akútnom ohrození. Vtedy vyšle akustické varovanie a zároveň sa v brzdách zníži aktivačný prah brzdového asistenta, aby sa minimalizovala brzdná dráha pri núdzovom brzdení.

Na mieste hmloviek sú umiestnené výkonné LED svetlá, ktoré sa dokážu natáčať a na základe pokynov z počítača namieriť priamo na objekt, ktorý je potrebné osvetliť. Počíta sa aj s prítomnosťou protiidúcich vozidiel. Aby sa zabránilo oslneniu iných vodičov systémom Dynamic Light Spot, zasiahne Asistent diaľkových svetiel. Ak diaľkové svetlá nie sú zapnuté, potom sa svetlá systému Dynamic Light Spot prepínajú spolu diaľkovými a tlmenými svetlami.