Reklama

BMW i7 je luxusná a plne elektrická limuzína s 8K displejom a dojazdom 625 km

Zdroj | BMW
Tomáš Kuník
Zdroj | BMW
Zdroj | BMW

Z Mníchova prichádzajú dobré správy, BMW konečne predstavilo plne elektrickú verziu prémiovej limuzíny. BMW 7 zaujme parametrami a spracovaním, do predaja príde u nás v novembri, a to zatiaľ iba v plne elektrickej verzii.

Sedmičkové BMW dostáva odlišnú tvár a aj celkom nové srdce. Síce bude stále k dispozícii aj hybridná verzia a plug-in hybrid s elektrickým dojazdom do 80 kilometrov, no nie v každom regióne. Do Európy sa dostane najskôr verzia s výhradne elektrickým pohonom, teda s označením BMW i7. Doplní už existujúcu ponuku elektrických modelov značky BMW – iX, iX3 a i4.

Zdroj | BMW

BMW i7 ponúkne nielen vysoký komfort, ale aj vysoký výkon, zaujímavý dojazd či nové technologické prvky. Pohon bude zabezpečovať dvojica elektrických motorov s kombinovaným výkonom 400 kW (čo je 544 koní) a krútiacim momentom 745 Nm. Vďaka týmto parametrom dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h už za 4,7 sekundy. Maximálna rýchlosť bude obmedzená na 240 km/h.

Pozrite si

Mercedes EQS SUV prekvapuje dojazdom a miestom pre 7 pasažierov

Ak vás tieto čísla neoslovili, tak toto nie je ponúkaný strop, ale „iba“ parametre verzie BMW i7 xDrive60, ktorá bude najskôr dostupná na trhu aj u nás. Nasledovať však bude aj výkonnejší model s dobre známym označením M, ktorý ponúkne ešte vyšší výkon a dynamiku jazdy. O dostatok energie na jazdu sa v prípade verzie xDrive60 postará vysokonapäťová batéria s kapacitou 101,7 kWh, čo by malo postačovať na 625 kilometrov dojazdu podľa normy WLTP.

Zdroj | BMW

Batériu bude možné nabíjať výkonom do 195 kW, čo je totožná hodnota, ktorú ponúka napríklad BMW iX alebo BMW i4. Za 10 minút nabíjania bude možné dobiť, za ideálnych podmienok, 170 kilometrov elektrického dojazdu. i7 však nebude iba o elektrickom pohone, ale aj kľúčovom komforte a novinkám v tejto oblasti. Interiér bude opäť spracovaný prvotriedne, s prémiovými materiálmi, funkciami a veľkou porciou displejov.

Pozrite si

Volvo spúšťa testovanie bezdrôtového nabíjania elektromobilov

Súčasťou nebude iba zakrivený displej pre vodiča a spolujazdca, ale aj „kino“ pre pasažierov vzadu. Výborne vyzerajúca Sky Lounge panoramatická sklenená strecha skrýva výklopný 31-palcový panoramatický displej s 8K rozlíšením, 5G konektivitou a prístupom k dobre známym streamovacím aplikáciám. Dotykový displej však tentokrát bude aj vo dverách s viacerými možnosťami, napríklad aj pre ovládanie mobilného telefónu.

Zdroj | BMW

O bezpečnosť sa postarajú aktívni asistenti podporení novým softvérom a novou generáciou snímačov. O spracovávanie vstupných dát sa postará nová výpočtová technika, ktorá môže otvoriť dvere aj pre autonómnu jazdu na úrovni Level 3. Vylepšením si tiež prešiel podvozok, ktorý umožní prvotriedny komfort a športovú jazdu. Štandardná výbava bude pozostávať zo vzduchového odpruženia na oboch nápravách a z adaptívnych tlmičov.

Vo voliteľnej výbave nebude chýbať natáčanie zadných kolies pre lepšie manévrovanie v menších priestoroch a zároveň plynulejšiu a pohodlnejšiu jazdu. Exteriér si prešiel decentnou zmenou, ktorá pôsobí menej extravagantne, no zároveň moderne.

Zdroj | BMW

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.