Reklama

BMW i3 – elektromobil, ktorý myslí (za vás)

Zdroj | BMW
Juraj Procházka
Zdroj | BMW
Zdroj | BMW

Vývoj a výskum projektu i prebiehajúci od roku 2007 viedol nakoniec k sériovej výrobe prémiového elektromobilu BMW i3. Integrovaný prístup, stelesnený novou značkou BMW i, má za cieľ vytvoriť mobilitu budúcnosti. BMW i3 je celosvetovo úplne prvý prémiový automobil, vyvinutý od základu pre pohon elektrickým systémom. Unikátna architektúra automobilu, založená na štruktúre LifeDrive, kabína pre posádku z karbónu, elektrický motor, riadiaca elektronika aj vysokonapäťová lítium-iónová batéria pochádzajú z vlastného nezávislého vývoja a výroby BMW Group v rámci programu BMW eDrive.

BMW i8 a i3 - 1

BMW i3 (vpravo) a BMW i8 možno zmenia pohľad na elektromobily.

Téza o nulových emisiách BMW i3 však nie je celkom pravdivá, neplatí minimálne pre hybrid. Auto bude totiž dodávané aj v hybridnej verzii, v ktorej malý benzínový dvojtakt poslúži na dobíjanie batérií a predĺženie dojazdu. V každom prípade ide o výnimočne sofistikovaný automobil. Z jeho vlastností nás zaujali najmä schopnosti sieťovej komunikácie. BMW i3 je prvý elektromobil s kompletným zosieťovaním pri výmene informácií medzi vozidlom, vodičom a okolitým svetom. Štandardne inštalovaná SIM karta otvára prístup k službám BMW ConnectedDrive v ich najnovšej verzii pre rok 2013. Služby BMW ConnectedDrive, vytvorené špeciálne pre BMW i, sa zameriavajú na oblasť navigácie, ako aj na manažment energie.

V rámci nich bude k dispozícii napríklad nová navigácia, zameraná na zlepšenie elektrickej mobility, spolu so známymi prvkami ako je informačná služba Concierge Services, alebo funkcia Inteligentného núdzového volania. Vodič môže využiť aj aplikáciu BMW i Remote na zdieľanie informácií s vozidlom pomocou smartfónu. Funkcia pešej navigácie zavedie vodiča z parkoviska až do samotného cieľa cesty a potom aj späť na parkovisko. BMW ConnectedDrive sa postará aj o intermodálnu navigáciu, ktorá do plánovania cesty zapojí aj prostriedky verejnej dopravy. Cieľom tohto inteligentného zosieťovania je dosiahnutie maximálnej radosti z jazdy vo vozidle s nulovými lokálnymi emisiami.

Neprehliadnite: Elektromobily BMW nabije solárna garáž

Asistent dojazdu sa zapája do plánovania trasy, aktívny je však aj priamo počas jazdy. Ak je požadovaný cieľ cesty mimo dojazdu, systém odporučí aktivovať režim ECO PRO alebo ECO PRO+ a vypočíta efektívnejšiu trasu. Ak vodič potrebuje dobiť batériu na verejnej nabíjacej stanici, zobrazí sa mu zoznam dostupných staníc v oblasti. Navigačný systém BMW i3 je vybavený dynamickým zobrazením dojazdu, ktoré poskytuje vodičovi presné informácie o tom, či dobitie batérie postačí na dojazd do želaného cieľa a o energii, ktorá zostane po dojazde. Všetky faktory ovplyvňujúce dojazd sa zahŕňajú do kalkulácie v BMW servri, z ktorého sa výsledok cez mobilnú sieť posiela do vozidla. BMW i3 je k dispozícii aj s množstvom inovatívnych asistenčných systémov vodiča BMW ConnectedDrive, vyvinutých špecificky za účelom zvýšenia komfortu a bezpečnosti mestskej jazdy. Patria sem aj Driving Assistant Plus, parkovací asistent, cúvacia kamera, alebo Speed Limit Info.

bmw_connectdrive

BMW ConnectedDrive

Driving Assistant Plus, ktorý bude za príplatok, ponúkne okrem iného kolízne varovanie, nášlap bŕzd, adaptívny tempomat a dokáže automatizovať niektoré úkony vodiča. Nový rozmer komunikácie prináša prepojenie vodiča a vozidla. Aplikácia BMW ConnectedDrive Remote pre BMW i umožňuje pripojiť k vozidlu smartfón a preniesť užitočné údaje pre plánovanie trasy. Ak je BMW i3 pripojené k nabíjacej stanici alebo k dobíjačke BMW i Wallbox, na smartfóne môžete kontrolovať energetický tok. Zároveň ním dokážete ovládať klimatizáciu a kúrenie napájané vysokonapäťovou batériou. Cez smartfón môžete poslať do vozidla aj ciele pre navigačný systém. Špeciálna aplikácia zobrazí vodičovi nabíjacie stanice (voľné aj obsadené) a informuje ho, či má vozidlo k dispozícii dosť energie na dojazd k nim. Diagram zobrazenia dojazdu na smartfóne sa zhoduje s tým z navigačného systému vozidla.

BMW ďalej pracuje na zdokonaľovaní služieb ConnectedDrive. Spoločnosť odhalila, že plánuje uvoľniť novú verziu firmvéru iDrive 4.2 pre modely roku 2014, ktorá bude podporovať web browsing, iAP Bluetooth ovládanie cez iOS zariadenia a integráciu hlasových povelov Siri Eyes Free pre Apple terminály, aj S Voice pre Samsungy.

Foto: BMW

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.