Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

BMW predviedlo autonómny elektromobil iNEXT a BMW Natural Interaction

BMW predviedlo autonómny elektromobil iNEXT a BMW Natural Interaction
Stanislav Vinc
BMW predviedlo autonómny elektromobil iNEXT a BMW Natural Interaction

Na výstavu MWC 2019 si opäť našli cestu aj automobilky, vrátane nemeckého BMW, ktoré predstavilo nový inteligentný infotainment systém BMW Natural Interaction. Po prvý krát tento systém uvidíme už o dva roky v elektromobile BMW iNEXT.

Hlasovo ovládané infotainment systémy v automobiloch samozrejme nie sú žiadnou novinkou, no v dnešnej podobe takéto ovládanie nie je veľmi intuitívne. Ovládanie navigácie, hudby alebo vytáčanie čísel si väčšinou vyžaduje presnú formuláciu, ktorá má od prirodzenej komunikácie s človekom veľmi ďaleko. BMW Natural Interaction to môže zmeniť.

Nový systém nespracováva iba hlasové pokyny, ale sleduje aj gestá a pohľady vodiča, ktoré si dokáže spojiť s kontextom na základe okolia. Vodič tak môže ukázať na budovu pred sebou a vstavaný asistent mu o danej budove poskytne viac informácií. Rovnakým spôsobom bude možné ovládať okná, klimatizáciu alebo rádio. Ak si vodič nie je istý, na čo slúži niektoré tlačidlo v aute, jednoducho naň ukáže a asistent mu funkciu tlačidla vysvetlí.

Na rozdiel od väčšiny súčasných hlasových asistentov bude ten od BMW o niečo inteligentnejší, teda aspoň čo sa týka chápania kontextu. Systém vďaka rozpoznávaniu okolia bude vedieť odpovedať aj na zdanlivo nekonkrétne otázky, ako napríklad „Čo je to za budovu? Do kedy má otvorené táto reštaurácia? Koľko tu stojí parkovné?“

Po prvý krát bude BMW Natural Interaction použitý v autonómnom elektromobile BMW iNEXT, ktorý sa dostane do predaja už v roku 2021. Interiér aktuálne predvádzaného prototypu sa viac podobá na obývačku, no táto podoba má od finálneho produkčného modelu veľmi ďaleko.

BMW zatiaľ nezverejnilo podrobné špecifikácie elektromobilu iNEXT, no dávnejšie sa automobilka chválila dojazdom na úrovni 700 kilometrov. Čo je na tomto čísle reálne, to zistíme až o dva roky.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2019 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2019 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Lenovo (Slovakia), ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.