Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bluetooth 5.0 prichádza, bude rýchlejší a s väčším dosahom

Bluetooth 5.0 prichádza, bude rýchlejší a s väčším dosahom
Michal Spiegel
Bluetooth 5.0 prichádza, bude rýchlejší a s väčším dosahom

Neexistuje človek, ktorý by ho nepoznal. Bluetooth nám uľahčuje život už vyše 15 rokov, no vedeli ste, že prešlo niekoľkými verziami? V roku 2016 prichádza ďalšia aktualizácia tohto nenahraditeľného pomocníka. Prichádza Bluetooth 5.0.

Zdroj | Annie-Vensi

Párovanie smartfónu s reproduktormi, automobilmi, headsetmi, počítačmi a vlastne dnes už so všetkým. Bezdrôtová technológia modrého zubu nám zmenila život.

Tento rok bude v znamení zatiaľ poslednej vlny Bluetooth technológie s onačením 5. Aké zmeny prinesie a čo vlastne zmenili predchádzajúce verzie?

Stručne z histórie Bluetooth

Technológia bola vyvinutá v roku 1994 Jaapom Hartsenem a Svenom Mattissonem, pracovníkmi Ericssonu vo Švédsku.

V roku 1998 sa následne technológia sformalizovala v rámci Bluetooth Special Interest Group (SGI), ktorý sformovalo päť technologických gigantov – Intel, Nokia, Toshiba, IBM a samozrejme Ericsson.

Vedeli ste, že názov Bluetooth je prebratý od priezviska škandinávskeho kráľa, ktorému sa tiež zvyklo hovoriť Modrý zub? Viac si môžete prečítať v našom článku o pôvode názvov technológií.

Zdroj | Gizmodo
Pozrite si

Z čoho vznikli zaužívané technologické názvy? (I.)

V roku 1999 bol oficiálne vydaný prvý Bluetooth 1.0, ktorý však trpel množstvom kazov a problémami s anonymitou na úrovni protokolu.

Vstup do nového tisícročia otvoril Bluetooth s prvým headsetom a mobilným telefónom, ktorý technológia podporovala. Nasledujúcich pár rokov naďalej rýchlo rástla a naberala nové produkty ako tlačiarne, laptopy, či legendárne hands-free zariadenia.

Zdroj | Wikipedia

Rok 2002 bol pre Bluetooth kľúčový, kvôli založeniu pracovnej skupiny IEEE 802.15.1. Skupina, ktorá funguje v rámci Inštitútu elektrických a elektronických inžinierov (IEEE), sa špecializuje práve na technológiu Bluetooth. Inštitút má však na starosti všetky známe siete – od telefónnych komunikácii po Wi-Fi.

V roku 2003 prišla verzia 1.2, no dôležitejšou bola až verzia 2.1 z roku 2007, v rámci ktorej sa zvýšila bezpečnosť a zlepšila jednoduchosť párovania. Nechýbala ani snaha o úsporu energie.

Zdroj | IEEE

Nabaľovanie ďalších a ďalších zariadení pokračovalo a k technológii sa v priebehu rokov 2006-2008 pridávali digitálne rámiky, hodinky, slnečné okuliare, televízie, či budíky.

Rok 2009 so sebou priniesol Bluetooth 3.0, ktorý podporil zvýšenie rýchlosti prenosu dát na 24 Mbit/s.

Zdroj | Smartarmortech

S nástupom roku 2010 bol vylepšený aj Bluetooth na do teraz poslednú verziu a to, ako iste tušíte, Bluetooth 4.0, ktorá z hlavných špecifikácií znížila energetickú náročnosť – tzv. technológia low energy wireless.

Tou ako prvý disponoval iPhone 4S, ktorý mohol využívať nízku spotrebu energie napriek zapnutému Bluetooth. Viac si môžete prečítať v našom článku o histórii technológie Bluetooth.

Zdroj | Bluetooth

Bluetooth 5 bude oficiálne predstavený 16. júna v Londýne a prinesie so sebou niekoľko noviniek. Dvojnásobok rozsahu a štvornásobok rýchlosti prenosu je len začiatok. Dvojnásobný rozsah tak vystúpi na pohodlných 200 metrov.

Nové funkcie umožnia prepojenie s ostatnými bezdrôtovými technológiami ako navigácia a lokalizačné služby. Prvé telefóny, ktoré budú Bluetooth 5 podporovať, prídu pravdepodobne až v roku 2017.