Reklama

Nový Bluetooth 5.1 vám pomôže nájsť stratené kľúče

Zdroj | Bluetooth SIG
Števo Porubský
Zdroj | Bluetooth SIG
Zdroj | Bluetooth SIG

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí neustále hľadajú „stratené“ kľúče, Bluetooth SIG má pre vás dobrú správu. Organizácia stojaca za štandardom Bluetooth totiž vydala jeho novú verziu, Bluetooth 5.1. Tá logicky vychádza zo štandardu 5.0, no pridáva šikovné vlastnosti navyše.

Zdroj | Bluetooth SIG

Bluetooth 5.0, i jeho staršie verzie, boli schopné detegovať iné zariadenia na základe ich blízkosti. Kľúčenky a iné Bluetooth „lokalizačné“ zariadenia fungovali akoby na princípe detskej hry „teplejšie, teplejšie, horúco…“, kedy jedno dieťa chodí po miestnosti a hľadá skrytú vec na základe poznámok druhého hráča, ktorý vie, kde tá vec je.

Pozrite si

Bluetooth 5.0 prichádza, bude rýchlejší a s väčším dosahom

Po novom bude ale Bluetooth 5.1 fungovať inak. Okrem vlastností, ktoré ponúka Bluetooth 5.0 prichádza s vlastnosťou presného smerovanie signálu. Vďaka tomu bude možné Bluetooth 5.1 zariadenia hľadať v priestore s presnosťou na centimetre. Vývojári budú môcť vyvíjať aplikácie a systémy, ktoré budú schopné napríklad hľadať kľúče v byte, ale aj množstvo iných vecí.

Poslúžia na to malé prívesky typu HTC Fetch. Rozdiel bude hlavne v tom, že s Bluetooth 5.1 bude možné nájsť kľúčenku s veľkou presnosťou. Hľadanie kľúčov ale nie je to najdôležitejšie na čo presné smerovanie signálu bude použiteľné.

Predstavte si napríklad galériu ako na obrázku od Bluetooth Special Interest Group. Vďaka Bluetooth 5.1 budete môcť chodiť po galérii a presne vedieť ktorý obraz je ktorý na svojom Bluetooth zariadení. Nemusí to byť ale ani smartfón či tablet, počítať môžme pokojne aj s AR okuliarmi.

Podľa Marka Powella, výkonného riaditeľa Bluetooth SIG, trh s Bluetooth lokalizačnými produktami narastie na 400 miliónov do roku 2022. Ide pritom aj o tie prvky, ktoré navigujú používateľov vo vnútri budov, kde GPS signál nemá šancu.

Zdroj | Bluetooth SIG
Zdroj | Bluetooth SIG

Využití je obrovské množstvo, od spomínaných domácností či galérií, cez veľké budovy ako letiská, štadióny, výstavné haly, nemocnice apod., až po priemyslené budovy, fabriky a výrobne. S rastúcou robotizáciou bude potreba presného navigovania ešte narastať.

Samozrejme, na to, aby smerovanie fungovalo, je nutné, aby Bluetooth zariadenia boli v dostatočnej vzdialenosti, na dosah Bluetooth signálu.

Zdroj | Bluetooth SIG
Zdroj | Bluetooth SIG
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.