Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bitcoiny v amerických bankách už tento rok? Celkom reálne

Bitcoiny v amerických bankách už tento rok? Celkom reálne
Zdroj | Travis Wolfe / Shutterstock.com
Jakub Kraľovanský
Bitcoiny v amerických bankách už tento rok? Celkom reálne
Zdroj | Travis Wolfe / Shutterstock.com
Zdroj | Travis Wolfe / Shutterstock.com

Spoločnosť NYDIG, za ktorou stoji správcovský gigant Stone Ridge, oznámila, že viacero popredných amerických bánk už tento rok sprístupni svojim zákazníkom služby zamerané na Bitcoin (BTC). Kúpa BTC tak bude po novom veľmi jednoduchá.

Zdroj | Momentum Fotograh / Shutterstock.com

Spoločnosť NYDIG v stredu informovala, že uzavrela partnerstvo s ďalším fintech investičným a správcovským gigantom Fidelity National Information Services (FIS), ktoré umožní americkým bankám ponúkať ich klientom kúpu, predaj alebo držanie bitcoinov priamo na ich už existujúcich bankových účtoch.  Portál CoinDesk doplnil, že sa to môže týkať až 300 miliónov bankových účtov v USA. Malo by sa tak stať už počas tohto roka. 

,,To čo robíme je, že uľahčíme bežným Američanom a korporáciám možnosť nakúpiť Bitcoin skrz ich už existujúce účty,“ uviedol vedúci bankových riešení NYDIG Patrick Sells v rozhovore pre CNBC.

Fidelity National Information Services (FIS) poskytne tomuto riešeniu svoje rozhranie pre služby obchodovania s Bitcoinom skrz mobilnú aplikáciu Digital One. Spoločnosť NYDIG zas bude mať na starosti bezpečnú úschovu Bitcoinu a realizáciu obchodov, čiže presne to, na čo sa špecializuje.

Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic

Nový level adopcie kryptomien

Američania aktuálne majú možnosť kúpiť si kryptomeny skrz burzy typu Kraken, Gemini či asi najznámejšiu z nich Coinbase alebo aplikácie typu Cash App (od Square) či Robinhood. 

Od záveru minulého roka sa pridal na zoznam aj PayPal (Robinhood a PayPal však neumožňujú výber týchto kryptomien na vlastnú peňaženku).

Možnosť kúpiť si Bitcoin priamo cez vlastný bankový účet je však vec, ktorá doposiaľ nemá silné korene nikde vo svete. Najväčším problémom kryptomien je totiž stále ich pomerne veľká zložitosť a záhadnosť pre bežných obyvateľov. Ak by si bežný Američan dokázal Bitcoin nakúpiť jednoducho na svojej pobočke banky, tak by to bol jednoducho veľký zlom v adopcii.

Bankám zjavne začína vadiť, že sú len sprostredkovateľom nákupov BTC a iných kryptomien (ľudia posielajú peniaze zo svojich účtov napríklad na Coinbase) a oni by radšej boli v centre diania a radi si taktiež ukrojili z koláča. Dôležité je k  tomu poznamenať, že keď budú banky ponúkať Bitcoin, budú ho dozaista aj propagovať, kým doposiaľ bol ich oficiálny prístup zväčša skôr skeptický.

Prezident NYDIG Yan Hao to vidí jasne. Banky si podľa neho uvedomili, ako ich zákazníci húfne posielajú veľké peniaze inam a teraz chcú aj oni získať svoj podiel.

,,Musia to urobiť, pretože vidia tie údaje. Vidia ako ich klienti posielajú peniaze na účty Coinbase, do Galaxy Digital, na Kraken a kdekoľvek celom svete..,” poznamenal.

Zdroj | Hacker Noon

Ktoré banky teda budú ponúkať Bitcoiny?

Žiadne mená zatiaľ nevieme a tak môžeme len hádať. Vieme len toľko, že aktuálne sa rokuje s viacerými veľkými hráčmi. K tomu treba poznamenať, že NYDIG spolurpacuje s Morgan Stanley či Goldman Sachs na riešeniach prístupu k Bitcoinu, ktoré sú zamerané na ich solventných klientov.

Do programu sa však podľa Patricka Sellsa zapojili už stovky menších bank po celých USA. Jednou z nich je kalifornská komunitná banka Suncrest, ktorá má v tomto štáte sedem pobočiek.

Zdroj