Reklama

Bitcoinové ETF zaznamenali najväčší prílev kapitálu od júna

Zdroj | Javier Esteban
Fumbi
Zdroj | Javier Esteban
Zdroj | Javier Esteban

Bitcoinové ETF zaznamenali 14. októbra 2024 prílev 555,9 mil. USD – čo predstavuje najväčší denný prílev od júna tohto roku. Tento výrazný nárast kapitálu prišiel v súvislosti so zvýšením ceny Bitcoinu nad úroveň 68-tisíc dolárov.

Nate Geraci, prezident ETF Store, tento deň označil za „monštruózny“ pre spotové BTC ETF fondy. Dodal, že celkové prílevy do fondov sa teraz blížia k 20 miliardám USD za posledných 10 mesiacov, čo svedčí o narastajúcom záujme o kryptomeny.

Podľa Geraciho to nie sú bežní retailoví špekulanti, ale poradcovia a inštitucionálni investori, ktorí pomaly a strategicky adoptujú Bitcoin ako súčasť svojich investičných stratégií. Najväčší prílev finančných prostriedkov v utorok zaznamenal Fidelity Wise Bitcoin Origin Fund (FBTC), ktorý získal až 239,3 mil. USD, čo predstavuje jeho najväčší prílev od 4. júna.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na druhej strane, Ethereum fondy zatiaľ nezaznamenávajú podobný rast záujmu, keďže fondy od spoločnosti Bitwise, VanEck, Franklin či Grayscale nevykázali žiadny čistý prílev. Jedinou výnimkou bol BlackRock iShares Ethereum Trust (ETHA), ktorý v utorok zaznamenal prírastok 14,3 mil. USD, čím sa čisté prílevy do BlackRocku zvýšili na 1,22 miliardy dolárov od spustenia ETHA fondu od spoločnosti BlackRock.

Optimizmus medzi obchodníkmi sa prejavil aj na predikčných trhoch, kde sa zvýšili šance na dosiahnutie nového historického maxima bitcoinu. Na platforme Polymarket sa šance na to, že bitcoin dosiahne nové historické maximum v roku 2024, zvýšili o 9 percentuálnych bodov na 64 %. Podobne aj na platforme Kalshi sa zvýšila pravdepodobnosť dosiahnutia ceny bitcoinu na úrovni 75 000 USD na 46 %, čo predstavuje nárast o 7 bodov.

Zdroj | starline/freepik

Dominancia Bitcoinu dosahuje 3,5-ročné maximum

Trhový podiel bitcoinu dosiahol svoju najvyššiu úroveň od apríla 2021, keď cena najznámejšej a najväčšej kryptomeny počas posledných dní výrazne rástla, zatiaľ čo altcoiny zostávajú prevažne v úzadí. Dominancia bitcoinu dosiahla 15. októbra 3,5-ročné maximum 58,77 %, pričom jeho cena dosiahla v stredu podľa platformy TradingView úroveň 68 300 dolárov.

Niektorí obchodníci poukazujú na to, že dominancia bitcoinu v súčasnosti pripomína vývoj dominancie v rokoch 2020 až 2021, kedy práve vo štvrtom kvartáli roku 2020 bitcoin výrazne posilňoval svoje postavenie na trhu. Začiatkom roka 2021 sa to však otočilo a altcoiny začali výrazným spôsobom rásť a oslabovali bitcoinovú dominanciu. Obchodník Coach K Crypto na sociálnej sieti uviedol, že dominancia bitcoinu už pomaly ale isto dosiahne vrchol, čo by mohlo podľa neho viesť k rastu altcoinov a memecoinov. Ether zvyčajne reaguje na pokles dominancie bitcoinu pozitívne, no zatiaľ je však pomer BTC k ETH na najnižšej úrovni od apríla 2021.

Bitcoin sa približuje k dôležitej psychologickej hranici – maximu z roku 2021 na úrovni 69 000 USD. Inštitucionálni investori podľa dát pokračujú v akumulácií BTC, pričom 11 spotových ETF fondov zaznamenalo 15. októbra prílev 371 mil. USD a viac ako 1,1 miliardy USD za posledné tri dni.

Elon Musk presunul Bitcoiny na neznáme peňaženky

Tesla sa rozhodla previesť celé svoje Bitcoinové rezervy v hodnote viac ako 760 mil. USD na nové, neznáme kryptopeňaženky, čo spôsobilo mnoho špekulácií o tom, či firma zvažuje predaj svojich rezerv. Dáta z platformy Arkham Intelligence naznačujú, že 11 500 Bitcoinov bolo prevádzaných prostredníctvom 26 transakcií, vrátane testovacích prevodov, na niekoľko neznámych peňaženiek, bez toho, aby Tesla oznámila čokoľvek o ich predaji alebo o svojich ďalších plánoch.

Zdroj | Amazon

Transakcie sa uskutočnili 15. októbra a výrazne ovplyvnili bitcoinový účet Tesly, ktorý teraz obsahuje BTC len v hodnote 6,68 dolárov, teda prakticky nič. Pred týmito prevodmi bol tento účet neaktívny od júna 2022, odkedy Tesla držala svoje BTC bez akéhokoľvek pohybu.

Tesla sa od roku 2021 zaraďovala medzi najväčších verejne obchodovaných držiteľov bitcoinu a jej investícia do kryptomeny predstavovala až 2,5 miliardy USD. Postupom času však spoločnosť predala 75 % svojho portfólia v prvej polovici roku 2022 za cenu pod jej kúpnou hodnotou.

Nejasnosti o aktuálnom statuse držaných Bitcoinov spôsobujú špekulácie o účeloch týchto prevodov. Arkham Intelligence, firma monitorujúca kryptopeňaženky, zatiaľ nezaznamenala žiadny prípad, kedy by Bitcoiny boli presunuté na kryptoburzy, čo by naznačovalo predaj. Detaily týkajúce sa týchto prevodov tak možno budú zverejnené, keď Tesla oznámi svoje výsledky hospodárenia za tretí kvartál, ktorých zverejnenie je naplánované na 23. októbra.

Okrem Tesly sa Bitcoin objavuje aj na súvahe iných Muskových spoločností, ako je napríklad SpaceX, ktorá drží viac ako 8 000 Bitcoinov v hodnote cez 553 mil. USD. Aj napriek tomu, že Musk v roku 2021 krátko prijímal platby v BTC za vozidlá Tesla, túto možnosť relatívne skoro zrušil z obáv o environmentálne dopady ťažby BTC.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pohyby Bitcoinu z Teslových peňaženiek však výrazne neovplyvnili cenu najznámejšej kryptomeny, ktorá sa aktuálne obchoduje za takmer 68 000 dolárov. Otázka teda zostáva, či Tesla stále plánuje aktívne špekulovať na kryptomenovom trhu, alebo sa skôr pripravuje na likvidáciu svojich pozícií.

Kamala Harrisová podporí kryptomeny

Americká viceprezidentka a kandidátka na prezidenta Kamala Harris pokračuje vo svojej snahe získať podporu kryptomenovej komunity ako súčasť svojej agendy „Ekonomika príležitostí“. Pred pár dňami Harrisovej kampaň nabrala nový rozmer, pretože sa zdá, že jej postoj k digitálnym aktívam sa výrazne zmenil. Kedysi bola Harrisová považovaná za súčasť anti-krypto režimu, no jej súčasná rétorika skôr uprednostňuje regulačné rámce, ktoré chránia krypto investorov.

Zdroj | Behnam Norouzi

Harrisová taktiež pred pár dňami zinkasovala dar od spoluzakladateľa Ripple Chrisa Larsena na jej kampaň vo výške 1 milióna dolárov, ktorý signalizuje rastúce presvedčenie, že Harrisová by mohla byť voči kryptosektoru otvorenejšia, než súčasná politická administratíva.

Cedric Richmond, spoluvedúci Harrisovej kampane, uviedol, že Harrisovej oznámenie je súčasťou jej sľubu o vytvorenie ekonomiky, v ktorej budú mať ľudia nástroje na úspech, vrátane možnosti kúpy domu, zabezpečenia rodiny, založenia podniku a budovania bohatstva.

Aj z tohto dôvodu začína čoraz viac investorov vnímať Harrisovú ako kandidátku, ktorá by bola ochotná spolupracovať na vytvorení jednotného regulačného rámca pre kryptomeny v Spojených štátoch. Iní si však myslia, že ide len o predvolebnú kampaň, počas ktorej sa snaží “ukradnúť” krypto-voličov Donaldovi Trumpovi.

Tento článok vznikol v spolupráci so slovenskou krypto spoločnosťou Fumbi, ktorá prináša kryptomeny bližšie k vám.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.