Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bitcoin oslavuje 10 rokov svojej existencie

Bitcoin oslavuje 10 rokov svojej existencie
Zdroj | Hacker Noon
Michal Biznár
Bitcoin oslavuje 10 rokov svojej existencie
Zdroj | Hacker Noon
Zdroj | Hacker Noon

Niektoré udalosti utekajú ako voda. Napriek tomu, že kryptomeny sme vo výraznej miere zaznamenali minulý rok, prvá kryptomena Bitcoin oslávila koncom októbra 10. výročie.

31. októbra 2018 vznikla historicky prvá kryptomena Bitcoin. Založená bola anonymným človekom alebo skupinou osôb pod menom Satoshi Nakamoto.

Na začiatku išlo o perfektný spôsob rýchlych transakcií s vynechaním prostredníka v podobe banky bez výrazných poplatkov. Dnes je transakcia Bitcoinov v porovnaní s ostatnými kryptomenami časovo náročnejšia, drahšia a hlavne energeticky náročná.

Zdroj | Mashable
Pozrite si

Čo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Počas minuloročného rastu kryptomien ste za jednu transakciu Bitcoinu zaplatili v priemere 55 dolárov a takáto transakcia trvala veľmi dlho. Aj preto úspech zažívajú kryptomeny ako Ripple či Ethereum, ktoré niektoré z týchto problémov riešia.

Bitcoin sa napriek rôznym obmedzeniam a skeptikom udržal a ľudia ho stále nakupujú či predávajú. Okrem investície s vidinou zbohatnutia ho mnohí používatelia využívajú ako investíciu, ktorá drží hodnotu. Aj keď je hodnota Bitcoinu značne volatilná, Bitcoin neklesá tak prudko ako začiatkom tohto roku a umožňuje relatívne bezpečnú investíciu.

Ľudia z krajín s vysokou mierou inflácie ako napríklad Venezuela, používajú Bitcoiny na transfer peňazí do zahraničia. Keďže na elektronickú menu akou je Bitcoin nemôže nikto siahnuť, ide o najbezpečnejší spôsob, ako previesť svoje úspory, bez rizika, že vám štát zablokuje účet alebo vám na letisku zoberú finančnú hotovosť.

Rovnako sa hovorí o blížiacej sa finančnej kríze, ktorá by mohla spôsobiť, že Bitcoin sa stane ešte populárnejším a dostupnejším ako potenciálna investícia v časoch krízy.

Pozrite si

Údajný zakladateľ Bitcoinu vraj píše svoje memoáre

Bitcoin naďalej vedie v rebríčku najpopulárnejších a najpredávanejších kryptomien. Zároveň môžeme povedať, že posledné mesiace stagnuje na mieste, čo je spôsobené aj reguláciami v rôznych krajinách, no tiež hackerskými útokmi na burze a rozšírením celkového počtu kryptomien.

Ide o viac než o bežnú menu. Bitcoin sa stal ekonomickou infraštruktúrou a ide zároveň o ekonomický, technologický a sociálny experiment, ktorý môže priniesť revolúciu do sveta finančníctva a ktorý už priniesol revolúciu vo svete technológie Blockchain.

Zdroj