Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Billovi Gatesovi voda zo stoky chutila

Billovi Gatesovi voda zo stoky chutila
Juraj Procházka
Billovi Gatesovi voda zo stoky chutila

Momentálne najbohatší muž sveta, ktorý pred 40-timi rokmi (áno, už sú to štyri desaťročia) stál spolu s Paulom Allenom pri zrode Microsoftu, podporil ďalší zaujímavý projekt. V rámci svojej nadácie podporuje Bill Gates s manželkou Melindou dlhodobo boj proti infekčným chorobám v krajinách tretieho sveta, ktoré decimujú tamojšiu populáciu a mnoho ďalších projektov.

omniprocessor

Prototyp Omniprocesora v USA.

Najnovšie upútal mediálnu pozornosť zaujímavý projekt, ktorý by mal originálnym spôsobom pomôcť likvidovať exkrementy a iný kanalizačný odpad. Staré klišé síce hovorí, že z fekálií sa bič upliesť nedá, ale to neznamená, že sa z nich nedá vyrobiť nezávadná voda, energia a nakoniec aj zisk.

V rámci promotion prototypu systému, ktorý dokáže ekologicky zlikvidovať ľudské (a určite aj zvieracie) exkrementy, sa Bill Gates pred kamerami napil čistej vody. Tá je výsledkom onej transformácie „kanalizačného výberu“ po prechode strojom s názvom Omniprocesor.

Pozrite si: Oceanlinx – energia z vody úplne inak

Vyvinul ho Peter Janicki vo svojej firme rovnakého mena po preštudovaní problematiky s likvidáciou komunálnych splaškov v rôznych krajinách Afriky a v Indii. Bill Gates pripomenul, že dve a pol miliardy ľudí v krajinách tretieho sveta nemá prístup k bezpečnej kanalizácii. Stav, akým si Európa v mestských sídlach prešla v stredoveku, je zdrojom šírenia epidémií rôznych infekčných ochorení.

Omniprocesor, ktorý by sa mal začať komerčne vyrábať, to má pomôcť zmeniť a svojim prevádzkovateľom by mal navyše priniesť aj zisk. Keďže ide v podstate o akúsi čističku odpadových vôd, mali by inkasovať za likvidáciu odpadu, ďalším prínosom by mala byť produkcia čistej, nezávadnej vody a nakoniec výroba energie (tepla, alebo aj elektriny) zo spaľovania vysušených exkrementov.

Bill Gates

Bill Gates ochutnal vodu na výstupe Omniprocesora priamo pred kamerami.

Stroj, ktorý dokáže „premeniť žumpu na zlatú baňu“, funguje z energetického hľadiska autonómne. Odpad sa najskôr vysuší a následne sa spaľuje v peci pri teplote až 1000 stupňov Celzia. Tým sa prakticky eliminuje zápach, čo sa nie vždy darí pri tradičných čističkách odpadových vôd. Teplo zároveň zohrieva paru z odparenej vody, ktorá sa tak dá použiť na pohon turbíny a generátora na výrobu elektriny.

Pozrite si: Elektrina z ľudského tepla? Možno áno

Hoci väčšinu elektriny pohltí samotná prevádzka Omniprocesora, systém dokáže byť prebytkový, takže zvyšná elektrina môže putovať do siete, alebo sa dá využiť inak. Po kondenzácii pár vzniká destilovaná voda, ktorú je možné po ďalšej úprave bez obáv piť, ako ukázal aj Bill Gates.

Ten proces asi nebude celkom jednoduchý, lebo vieme, že pri destilácii pálenky z kvasu zďaleka nevzniká len čistá voda. Nazdravie! V splaškoch sa síce nenachádzajú alkoholy, ale iné prchavé látky (napríklad amoniak) sa po zohriatí odparia. V procese získavania vody sa musia oddeliť.

Pilotný projekt má byť spustený ešte tento rok v Senegale. Veľkokapacitná verzia systému spracuje exkrementy od 100 000 ľudí, čo je na naše pomery slušné krajské mesto a zároveň denne vyprodukovať 86 tisíc litrov vody a nejakú tú elektrinu ako bonus. Zaujímavý nápad, nemyslíte?

Zdroj: Technet.cz, Mashable