Reklama

Bezplatná navigácia od Google konečne aj v Európe

Marek Šimunek

Google už nie je len vyhľadávacím gigantom, ale aj tvorcom vynikajúceho operačného systému Android, pre ktorý je určená aj jeho bezplatná navigácia Google Navigation for Mobile. Aj napriek tomu, že Google navigácia bola donedávna dostupná len v USA pre smartfóny s operačným systémom Android 1.6 a vyšším, časy sa našťastie zmenili.

Google Navigation for Mobile

Od konca minulého týždňa je Google Navigation for Mobile dostupná aj pre majiteľov Android smartfónov v Írsku a Veľkej Británii. Pre Európu, na rozdiel od USA, Google nevlastní mapové podklady a tak je odkázaný na ich nakupovanie od spoločnosti Tele Atlas. Práve licenčné podmienky Tele Atlasu boli donedávna hlavnou prekážkou v rozšírení tejto vynikajúcej navigácie na starý kontinent. Tele Atlas dodáva mapové podklady aj Slovenska a tak sa dá prirodzene očakávať, že by sa aj užívatelia na Slovensku mohli čoskoro dočkať podpory zo strany Google a využívať bezplatnú navigáciu aj na našom území.

Google Navigation for Mobile

Výhodou navigácie od Google nie je len jej bezplatnosť, ale aj množstvo funkcií, o ktorých niektoré konkurenčné spoločnosti môžu len snívať. Patrí sem určite satelitné zobrazenie počas navigovania, alebo tzv. „Street View“, pomocou ktorého je trasa zobrazovaná namiesto štandardnej 2D alebo 3D mapy v reálnom prostredí. Výhodou „Street View“ je aj možnosť zobrazenia reálnej fotky cieľa vašej cesty, pre jeho jednoduchšiu identifikáciu. Vyhľadávanie cieľa je rovnako jednoduché, môžete ho zadať hlasom alebo vyhľadať podobne ako akúkoľvek informáciu vo webovom rozhraní vyhľadávača Google. Takmer samozrejmosťou pritom ostáva zobrazenie dopravných informácií s ponukou alternatívnej trasy, alebo vyhľadávanie POI počas navigovania v blízkosti zadanej trasy.

Neoficiálnym spôsobom je možné prevádzkovanie Google navigácie na akomkoľvek zariadení s operačným systémom Android 1.6 a vyšším, ale tento postup sa považuje za porušenie licenčných podmienok a mapové podklady sú čerpané z inej aplikácie vo vašom smartfóne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.