Reklama

Ako si bezpečne kúpiť Last Minute dovolenku

Zdroj | HP
PR článok
Zdroj | HP
Zdroj | HP

Leto sa pomaly končí a tí, ktorí si ešte nestihli zarezervovať dovolenku, začínajú hľadať cenovo prístupnejšie Last Minute alternatívy. Dovolenkári sa však občas nechajú nachytať na príliš dobre vyzerajúcu ponuku. Bezpečnostná spoločnosť ESET pre vás preto pripravila niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si pobyt alebo ubytovanie bez toho, aby ste pri tom prišli o svoje ťažko našporené peniaze.

Osvedčená firma a online recenzie

Dovolenku by ste mali začať hľadať u overeného predajcu alebo cestovnej kancelárie. Ak ste s danou cestovkou dovolenkovali v minulosti vy alebo vaši známi, je menej pravdepodobné, že budete na mieste nepríjemne prekvapení kvalitou služieb.

Väčšie spoločnosti alebo cestovky si zároveň u dovolenkárov nemôžu dovoliť prehrešky, čím by uškodili svojmu dobrému menu. Neohŕňajte ale nosom ani nad menšími cestovnými kanceláriami, na webe si však pozrite recenzie ich zákazníkov. Možno budete príjemne prekvapení a možno vás ich skúsenosti rýchlo odradia. Nespokojní zákazníci sa totiž na internete radi posťažujú. Ak sa rozhodnete kúpiť dovolenku v slovenskej cestovnej kancelárii, určite si na webe skontrolujte, či je poistená proti úpadku.

Zdroj | Sony

Časový nátlak ignorujte

Ak narazíte na cenovo nereálne dobre vyzerajúcu ponuku s varovaním, že za krátky čas vyprší, vezmite si aspoň niekoľko minút na preverenie danej dovolenky. Pozrite si na internete informácie o cestovnej kancelárii alebo spoločnosti, ktorá pobyt poskytuje. Zároveň si skúste vyhľadať viac fotografií miesta, v ktorom by ste boli ubytovaní.

Pomocou sociálneho inžinierstva, ktorého súčasťou je aj časový nátlak, vám totiž predajca dovolenky môže psychologicky nanútiť pocit, že si teraz ihneď musíte kúpiť superlacný pobyt na mieste, ktoré ešte ani nie je postavené alebo je v žalostnom stave. Pri hľadaní zároveň môžete prísť na to, že dovolenka na danom mieste je vždy v takýchto cenových hladinách a momentálne vôbec nie je v zľave.

Plaťte len cez zabezpečenú online stránku

Ak ste si dovolenku, letenky alebo ubytovanie vybrali na webe, pri platbe vkladajte vaše osobné údaje alebo informácie o platobnej karte len do stránky, ktorá používa šifrovanie. Spoznáte ju tak, že sa jej link začína na https://. Znamená to, že údaje odosielané z vášho počítača na server predajcu sú šifrované. Odchytené však môžu byť ešte z vášho počítača alebo laptopu.

Zdroj | Dell

Preto je dôležité nakupovať dovolenku alebo akúkoľvek službu či tovar len zo zariadenia, ktoré má aktualizovaný softvér a používa aspoň nejaký bezpečnostný program. Niektoré škodlivé kódy totiž dokážu odchytávať vami stlačené klávesy a týmto spôsobom sa vie útočník jednoducho dostať k vašim údajom alebo číslu platobnej karty.

Ak napríklad používate ESET Smart Security 9, jeho súčasťou je aj zabezpečený prehliadač určený špeciálne na online nákupy. Tento prehliadač šifruje dokonca aj komunikáciu medzi vašou klávesnicou a samotným počítačom.

Zdroj | ESET

Pozor na deravú WiFi sieť

Online by ste mali nakupovať len tam, kde je bezpečné internetové pripojenie. Napríklad doma alebo v práci. Určite nevyberajte darčeky na webe v kaviarňach, ktoré ponúkajú bezplatnú a nezaheslovanú WiFi sieť. Aspoň trochu technicky schopnejší človek nachádzajúci sa v tej istej sieti vie sledovať, čo na tejto WiFi sieti robíte.

Kontrolujte si stav účtu

Nastavte si vo svojej banke informácie o transakciách tak, aby vás banka SMSkou informovala o všetkých peniazoch, ktoré vám z účtu odídu. Vďaka tomu sa preto veľmi rýchlo dozviete, či vám náhodou útočník odchytil číslo platobnej karty. V prípade spornej transakcie ihneď konajte a kontaktujte svoju banku.

Zdroj | Logitech

Či už nakoniec skončíte pri jednom zo slovenských jazier alebo na exotických ostrovoch, so sebou si vďaka ESETu môžete vziať aj 28 slovenských a českých televíznych kanálov. ESET vám dá totiž aktuálne ku kúpe akéhokoľvek balíčka pre domáce počítače alebo laptopy online streamingovú službu. Všetky televízne programy pritom budete môcť sledovať aj cez mobilné zariadenia. Viac informácií o akcii nájdete na www.eset.sk/akcia .

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.