Reklama

Bez TikToku sa budú musieť zaobísť aj naši poslanci. V parlamente ho zakázali

Zdroj | CNET
Michal Sobek
Zdroj | CNET
Zdroj | CNET

Vlna zákazu čínskej aplikácie TikTok sa dotkla už aj Slovenska. Informačné systémy Národnej rady ju začali blokovať a vedúci kancelárie jej používanie na služobných zariadeniach zakázal zamestnancom a odporučil to aj poslancom.

Vedúci kancelárie NR SR, Daniel Guspan, toto rozhodnutie odôvodnil z vyjadrení medzinárodných bezpečnostných autorít. Aplikácia TikTok podľa nich predstavuje významné riziko v oblasti kybernetickej bezpečnosti a v oblasti kyberšpionáže.

O zbere neprimeraného množstva dát sa v súvislosti s TikTokom hovorí už pomerne dlho. Krajiny sa totiž obávajú, že tieto informácie môžu byť zneužité na cielený kybernetický útok. Na danú situáciu upozornil Denník N, ktorý má k dispozícii list poslancom.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Z TikToku sa stáva nežiadúca aplikácia, musíte ju vymazať?

Kancelária NR SR zamedzila inštaláciu a používanie aplikácií, ktoré sú považované za bezpečnostnú hrozbu, blokuje sieťovú komunikáciu takýchto aplikácií v počítačovej sieti Národnej rady a jej informačné systémy začali zisťovať pokusy o inštaláciu TikToku na parlamentné zariadenia.

Používanie tejto aplikácie je oficiálne zakázané všetkým zamestnancom NR SR. Taktiež sa nemôžu pripájať do parlamentných IT systémov zo zariadením s nainštalovaným TikTokom. K rovnakému kroku vyznal aj samotných poslancov s odkazom, že aplikácia TikTok bude v celej infraštruktúre Národnej rady blokovaná a nebude možné ju používať.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.