Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bez smartfónu ani ranu! Do roku 2020 sa ich počet zdvojnásobí

Bez smartfónu ani ranu! Do roku  2020 sa ich počet zdvojnásobí
Juraj Procházka
Bez smartfónu ani ranu! Do roku  2020 sa ich počet zdvojnásobí

Pretrvávajúcu dominanciu sietí 3G/HSPA (aj keď západná Európa a severná Amerika už preferujú LTE), odznievanie GSM, rozvoj M2M, aj hegemóniu smartfónov pomerne podrobne analyzuje pravidelná správa Ericsson Mobility Report. Na tie najdôležitejšie detaily sme sa zamerali v našom prehľade.

eric-graf1

POZRITE SI: Ericsson: čo človek, to mobil. GSM už upadá, hitom je LTE

Ericsson Mobility Report je komplexnou aktualizáciou mobilných trendov a spotrebiteľského správania, využívajúcou analýzy veľkých objemov dát v existujúcich mobilných sieťach. Údaje pochádzajú z pravidelných meraní mobilnej prevádzky viac ako stovky komerčných živých sietí WCDMA/HSPA a LTE vo všetkých významných regiónoch sveta.

Ericsson správu vydáva dvakrát ročne. Podľa jej najnovšieho vydania Ericsson odhaduje, že o päť rokov bude vo svete zhruba 6,1 miliardy smartfónov, dvojnásobok oproti dnešku, a bude ich používať až 70 % svetovej populácie. Heslo „bez smartfónu ani ranu“, ktoré dnes ctíme v Európe a v Amerike, bude platiť celosvetovo. Až 90 % populácie má byť pokrytých širokopásmovými mobilnými sieťami.

eric-graf2

Do päť rokov prebehne 80 percent mobilnej dátovej prevádzky na smartfónoch. Severná Amerika a Európa si aj naďalej udržia najvyššiu priemernú spotrebu dát na jeden smartfón. Video prevádzka do roku 2020 narastie o 55 percent za rok, o čo sa postarajú najmä video-streamovacie služby. Videoobsah bude na internete stále viac dominovať

eric-graf3

Na vyspelých trhoch rastie počet zariadení na jedného užívateľa, kým v rozvíjajúcich sa regiónoch noví používatelia len začínajú „objavovať“ smartfóny, ktoré sú stále dostupnejšie. Keďže rast ťahajú najmä najľudnatejšie krajiny ako India, Čína, Pakistan a ďalšie, neprekvapí, že skoro 80 % nových smartfónov do roku 2020 pribudne predovšetkým v regiónoch Ázia-Pacifik, Stredný východ a Afrika.

eric-graf4

Graf ukazuje vývoj podielu jednotlivých mobilných technológií. GSM dosiahlo zenit už v roku 2012, aj keď ešte v roku 2015 bude mať rovnaký podiel, ako 3G a LTE spolu. Najrýchlejšie rastúcou technológiou je LTE a v roku 2020 očakávame prvé siete 5G.

S pokračujúcim nárastom počtu smartfónov prichádza aj zvýšený rast spotreby dát. Podľa odhadov sa objem dát spotrebovaných smartfónmi zvýši do roku 2020 desaťnásobne, pričom 80 % dátovej prevádzky bude pochádzať zo smartfónov. Priemerná mesačná spotreba na smartfón v Severnej Amerike do roku 2020 narastie z dnešných 2,4 GB na 14 GB.

POZRITE SI: 10 najdôležitejších IT trendov pre rok 2015 podľa Ericssonu

Mobilné video je zodpovedné za podstatnú časť rastu mobilných dát. Do roku 2020 narastie mobilná video prevádzka každoročne (CAGR) o úctyhodných 55 percent a do piatich rokov bude predstavovať okolo 60 % celkovej mobilnej dátovej prevádzky. Nárast spôsobí hlavne popularita služieb ako video streaming, ale aj zvyšujúci sa podiel online videa napríklad na sociálnych sieťach.

Na rozvinutých trhoch je výrazná časť prevádzky generovaná pomerne malým počtom (10%) používateľov. Títo spotrebitelia však generujú až 55 % celkovej dátovej prevádzky. Aj tu dominuje video, pričom bežne sledujú až jednu hodinu videoobsahu denne. To je dvadsaťnásobne viac ako priemerný používateľ.

Zdroj a grafy: Ericsson