Berlínsky IoT Hackathon nám ukázal, čo všetko sa dá stihnúť za 30 hodín

Počas konferencie Bosch ConnectedWorld 2019 v Berlíne sa súčasne konal jeden z najväčších hackathonov v Európe. Zúčastnilo sa ho cez 700 programátorov, start-upistov či dizajnérov, ktorí pracovali na IoT riešeniach.

Hlavnou témou ConnectedWorld 2019 boli samozrejme technológie Internetu vecí (IoT). Rovnakú tému mali aj „hackeri“, ktorí mali 30 hodín na tvorbu riešení.

Súťažilo sa v piatich oblastiach – Mobility (mobilita), Manufacturing (výroba), Building (budovy), Utility Cross Domain (úžitkové riešenia) a Social Impact (sociálny dopad). Práve posledná menovaná kategória bola najzaujímavejšia, keďže sa na nej podieľali neziskové organizácie. Išlo hlavne o projekty, ktoré majú pomôcť ľuďom z krajín tretieho sveta.

Vzniklo tak napríklad riešenie Gaia Industires pre Rwandu, ktoré chce cez zbieranie dát o počasí či satelitných dát poskytovať pomoc malým farmárom v Rwande s pestovaním plodín a udržateľným farmárčením v časoch klimatických zmien a rastúcej populácie.

Pozrite siBosch ConnectedWorld 2019 – takto vyzerá revolúcia v technológiách

Takýchto príkladov sa na Bosch hackathone dalo nájsť niekoľko. Spomeniem tiež start-up Insectus, ktorý bojuje s hladom v afrických krajinách zaujímavým spôsobom. Insectus pomáha chovať chrobáka Black soldier fly. Z jeho larvy sa následne spracuje prášok, ktorý sa predáva na trhu ako potrava, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Riešenie je jednoduché a lacné a v rámci hackathonu sa pracovalo na riešení prevádzkovania takéhoto chovu hmyzu.

Z ostatných tém bol zaujímavý napríklad projekt smartfón riešenia, ktoré zbiera dáta pri bicyklovaní sa po meste a posiela ich priamo mestu. To na základe dát môže vyhodnotiť nehodovosť a problémy spojené s nerovnosťami na vozovke či s dopravnými obmedzeniami. Na základe týchto dát vie mesto pružne reagovať a opravovať nedostatky. Takto zároveň vznikne štatistika o nehodovosti v meste podľa tipov.

Hackathony sú výborným nástrojom, ako tvoriť vizionárske projekty za obmedzený čas. O to lepšie bolo vidieť projekty hackathonu, ktoré sú určené tým, ktorí to naozaj potrebujú. O všetkých projektoch Bosch Hackathonu si môžete prečítať na oficiálnej stránke.

Za možnosť priniesť vám reportáž z podujatia Bosch ConnectedWorld 2019 ďakujeme spoločnosti Bosch.

Komentáre k článku