Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Bayonetta 3, Evil West, Gungrave G.O.R.E - rýchle bláznivé akcie 3x inak

Bayonetta 3, Evil West, Gungrave G.O.R.E - rýchle bláznivé akcie 3x inak
Zdroj | Steam
Michal Korec
Bayonetta 3, Evil West, Gungrave G.O.R.E - rýchle bláznivé akcie 3x inak
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Akčné hry môžu mať rozmanité formy. Ale pre túto trojicu platí: čím bláznivejšie, tým lepšie. Preto sa tu zišlo trio rozmanitých konceptov, kde niekde upúta skôr bizarná povaha hrdinu, inde dominuje prostredie alebo aj herný štýl.

Originalite sa medze nekladú – môže mať akčná ženská hrdinka štyri pištole a z toho dve na podpätkoch? Alebo sa na divokom Západe prebúdzajú krvilačné monštrá lačné po krvi vedľa kovbojov s revolvermi? A čo drsná infiltrácia tímu, ktorý sa snaží opäť raz zabrániť šíriacej sa droge po svete?

Zdroj | Nintendo
Obsah pokračuje pod reklamou

Bayonetta 3 – sexi hrdinka v štýlovej akcii

Jedna z najväčšmi štylizovaných akčných sérií posledných rokov sa dočkala konečne tretieho dielu (dvojka vyšla v 2014). Teoreticky netreba poznať ani dej prvých častí, aby ste si vychutnali tento epos, len musíte od úvodu akceptovať šialené tempo a fetiš autorov ku svojej hrdinke. Bayonetta je vysoká brunetka, sexi kosť na zavolanie, čo zvládne každú akciu. Tento prológ vyznie skôr depresívne, jej dramatický súboj s veľmi tuhým protivníkom nekončí úplne podľa predstáv. Ale príde strih, úvodné titulky, už sa preháňame ulicami New Yorku, kde Bayonetta čosi hľadá, končí však na lodi, kde ju sledujú mnohí návštevníci a o chvíľu sa už valí obrovská vlna. A akcia neprestáva fascinovať… nové ťahy pre vás, noví protivníci, neskôr boss…

Bayonetta má výbornú štruktúru. Delí sa na jednotlivé kapitoly, tie sú zložené z úsekov (veršov), tak celá hra pôsobí ako akčná symfónia. Každý verš je na konci ohodnotený podľa vašej úspešnosti – počet skosených nepriateľov či efektivity. Za ne dostanete body, výslednú medailu a hra pokračuje ďalej. Hrateľnosť je totiž robustná a dáva vám toľko možností na vyžitie. Namapovanie štyroch aktivít na jednotlivé funkčné tlačidlá si treba osvojiť, ale potom ide všetko od ruky – skoky, kopy, pištole a ich kombinácie, všetko ladí. Aby toho nebolo málo, Bayonetta ťaží zo svojej démonickej povahy, tak si dokáže privolať na pomoc aj megamonštrá, ktoré ovládate iba krátky čas, keď sa vám nabije fialový ukazovateľ (vtedy dáma stojí vzadu). Je to vždy top chvíľa, lebo môžete využiť jeden z mocných úderov, zasadiť veľké škody a je to vizuálna pasia. Vhodné je aj využívať záverečné údery (avšak cez dve tlačidlá), ktoré si vizuálne zaujímavé.

Zdroj | Nintendo

K tomu treba uznať, že Bayonetta 3 je mimoriadne filmová hra. Dlhočizné scény sú ako parádne zrežírovaný film, ktorý sa sústredí na jemné detaily hrdinky (pekný zadok!), jej kostýmy či choreografiu v akcii. Nejeden raz tancuje na bojisku alebo vo vzduchu, okolo nej krúži kamera alebo sleduje veľké celky, do ktorých padnú hrdinovia či nepriatelia. K tomu príde soundtrack, čo strieda orchestrálne motívy s nabitou hudbou, vokálmi či remixom známych piesní. Na displeji či TV sa deje toho niekedy tak veľa, že sa oplatí po skončení prejsť hru ešte raz, aby ste vstrebali všetky tie detaily či nuansy, ktoré borci z PlatinumGames vložili do hry. Príbeh sa výborne vyvíja a vôbec nečakáte, kam chce zamieriť. Prezradím iba jeden využitý element: multiverzum.

Ten je využitý aj pre ďalšie rozšírenie: tým, že existujú viaceré Bayonetty, máte aj možnosť vyskúšať ich iné schopnosti, vďaka čomu sa hra nezunuje. Zahráte si aj za ďalšie dve postavy (Jeanne, Viola), ktoré ponúknu iné herné štýly, no dynamika akcie ostáva dodržaná. Napríklad Viola je pomerne mladá, nie je taká skúsená a obratná. Jeanne je využitá do 2D levelov s časovým limitom. Možnosti postáv rozširujú ikonické predmety série: lízanky. Buď vám zvýšia dieliky života, mágiu, silu či obranu, dokáže sa s nimi celkom dobre vyhrať.

Zdroj | Nintendo

Bayonetta 3 vyšla iba na Switch a máte dve možnosti ako ju hrať. Na TV vyzerá lepšie, má vyššie rozlíšenie a vychutnáte si detaily. Ale lákavá ponuka zobrať si hru do postele či na cesty nie je nepovšimnutá: akurát sú animácie stále pomerne ostré, no počas akcie sa rozlíšenie zníži. V záplave diania to ani tak nevadí, ale cítiť, že autori žmýkali Switch na hranu. Stále je to parádna exkluzivita ako remeň, jedna z najlepších akcií roka.

PLUSY: brilantné šialené tempo, sympatická hrdinka v prehnanej akcii, zábavné postavy, viaceré herné štýly, filmovosť a režia scén, rozmanitá hudba, dobrá opätovná hrateľnosť

MÍNUSY: kombá tlačidiel niekedy nesadnú

Bayonetta 3 vyšla koncom októbra exkluzívne na Nintendo Switch.

Zdroj | Steam

Evil West – kovboji vs. upíri

Čo by ste povedali na to, že by Divoký Západ ovládli upíri? To je premisa Evil West. A hra štartuje rýchlou scénou, kde istý vlak preváža kopu truhiel a VIP osobu na neznáme miesto. Krvilačnú posádku sa rozhodne doslova odpáliť dvojica kovbojov šikovným spôsobom – šupnú pár šuľkov dynamitu pod most, konštrukcia sa rúti a oni môžu začať čistiť okolie. V tomto kaňone čaká smrť a na slabom svetle sa nepriatelia prezentujú, no voči vášmu borcovi nemajú šancu. Najprv sa preplazíte cez úzke časti, potom kosíte rôzne druhy beštií.

Evil West je béčková hra, ktorá sa za štýl nehanbí. Flying Hog Studios sa vyžívajú v litroch krvi a tematika upírov im len nahráva. Menší i väčší protivníci sú rôzne zdeformované typy lačné po červenej tekutine a ten drsný prístup autori povýšia najmä cez fyzickú akcie: údery, kopy, chrúmajúce zvuky. Výpady, kotúle, ale aj prepájanie so zbraňami je efektné a efektívne zároveň. Napríklad jeden výpad vám umožní zasiahnuť beštiu a ešte ju aj odhodiť ďalej, čo ju omráči. Alebo na väčšiu ozrutu použite kop v správnom momente a stopnete jej prípravu na ranu. Najprv sa zdá, že hra má rada najmä päste a kopačky, no rýchlo sa pripojí aj spoľahlivý revolver (s kombom po buchnáte) či brokovnica.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Lovec Jesse postupne navštívi rôzne miesta a mestá. Po vlakovej sekvencii príde návšteva mestečka, no upíri a vlkolaci čakajú aj v drsnej prírode: kaňony, skaly, jaskyne, pole a dokonca zasnežený les. Z civilizácie sa popri miest dostanete neraz na železnicu, bane či továrne. A zmena prostredí je rozhodne vítaná, lebo po pár hodinách zistíte, že herný systém sa v podstate nemení. Gro hrateľnosti na vás vyskočí v úvodnej misii, kde si osvojíte rozmanité praktiky a objavíte, že hra prekvapivo z veľkej časti stavila na fyzické údery a útoky, až potom sa hlási o slovo streľba. Tento systém nahráva aj spôsobu postupu.

Evil West má skôr naoko otvorené putovanie, ale v skutočnosti vám autori vytýčia postup v koridoroch a len občas sa objaví slepá cesta k dolárikom či truhlici. Pozorní hráči si prídu na svoje, dokonca sa o pozornosť hlásia aj drobné puzzle, zväčša na otvorenie cesty vpred. Takže ak neviete preskočiť rieku, možno si urobíte most zo škatúľ. Alebo nájdete sériu spínačov, posúvate vagóny či iné predmety. Často sa využíva na presun aj bič, ktorým sa prichytíte o voľné háky a v jednom údolí objavíte aj lanovku. Pohyb nie je márny, akurát sa treba pripraviť na častý trik, že bojujete skôr na otvorených priestranstvách s prekážkami, kde sa na vás valia rôzne ozruty na počkanie. Tento systém arén využívajú akčné hry bežne, ale Evil West pridáva na intenzite, lebo na vás neprivolá iba bežných nepriateľov, ale aj menších bossov a niekedy boj okorení aj väčším. Takže to vyzerá, že prídete na podozrivé miesto a už uteká k vám dvojica väčších papúľ, aj štyri menšie. Máte čo robiť, aby ste s pomocou úskokov, obrany a protiútokov dokázali vzdorovať.

Zdroj | Steam

Ak beriete Evil West ako béčkovú akciu (príbeh sa síce rozvíja, zbierate rôzne dokumenty, no skôr slúži na dobré animácie medzi bojom), poteší vás aj grafický štýl a celková atmosféra. Divoký západ s fajn lokálmi a do toho beštie smädne po krvi, na ktorých sa autori celkom vyhrali. Vývoj postavy je fajn, stále príde čosi nové, ani opakujúci sa nepriatelia nie sú výrazný zápor. Co-op mód umožní zapojiť kamošov do akcie a má svoj význam. A pre lokálnych záujemcov je tu aj čeština.

PLUSY: dobrá atmosféra s variáciou Divokého Západu, drsný zábavný bojový systém s údermi i puškami, napínavé momenty, co-op mód, čeština

MÍNUSY: v druhej polovici opakovaná náplň

Evil West vyšiel 22. novembra 2022 na Xbox Series, Xbox One, PS5, PS4 a PC.

Zdroj | Steam

Gungrave G.O.R.E – ohlušujúca akcia

Ak túžite po akčnej hre ako z éry PlayStation 2, toto je správny titul so všetkými atribútmi. Gungrave je séria rozvíjaná 20 rokov (kto má záujem, repete v menu predstaví postavy i zápletku) a jej najnovší diel mieša fajn grafiku so starým konceptom. O tom svedčí systém pohybu: chodíte síce po stanovených leveloch, posun je však prísne lineárny a akcia je rozkúskovaná na jasne vytýčené miesta so šípkou, kde sa pustí riadna mela.

Od prvých minút sa však naučíte pravidlá rýchlo, zvyknete si. Gungrave je primárne strieľačka, ktorá vám na stanovených bodoch núka akčné možnosti: môžete páliť po cieľoch ľahšou streľbou, rýchlou, aj sústredenou. Nepriatelia na vás vyskakujú zo všetkých strán, spoza prekážok, pália z balkónov i iných poschodí. Nič viac od vás hra ani nepýta: iba strieľať rýchlo a efektne, uhýbať sa ich guľkám alebo čo je ešte lepšie, odraziť ich naspäť. Alebo si buchnúť v správnom čase, ak zvolíte kontaktnú akciu. Väčšinu možností vám hra predstaví v prvých kapitolách, ktoré sú dosť intenzívne na učenie, no potom už máte všetko zvládnuté a idete vpred.

Zdroj | Steam

Tempo je čoraz vyššie a hra vás motivuje, aby ste neprestávali strieľať, ale spájali paľbu na kombá. Za tie naskakujú body – prvý záchytný bod je 50, tam sa aktivuje silnejší mód a vtedy ste efektnejší, guľky lietajú všade navôkol. K tomu sa nabíja aj špeciálny ukazovateľ, ktorým prejdete do berserk módu. Zdravie získate a pridávate si ho v menších dávkach. Odporúčam štartovať na nižšej obtiažnosti, lebo neskoršie levely idú na hranu. Ale vďaka vývoju postavy máte možnosť získať skúsenosti, tie ďalej investovať a ak by ste hrali zase určité pasáže, je aj šanca odpáliť ich na vyššom stupni.

Až by ste čakali, že toto je iba strieľačka ako na koľajniciach, t.j. že o pohyb sa bude starať samotná hra a vy budete musieť iba strieľať. Je pohyb zbytočný? Nie, pokiaľ ho beriete ako dávkovanie v leveloch. Gradácia je podstatná, level trvá 10-15 minút, počas neho hrá drsná rocková hudba, ktorá vás dobre ohlušuje, a tak ste niekedy radi, že level aj skončí. Na druhej strane, niekedy si stačí dať dva-tri po ťažkom dni v robote a padne vhod.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Zo žánru strieľačiek si Gungrave doniesol aj skóre na konci levelov, takže dostanete určité hodnotenie za pár atribútov. Keď budete eventuálne levely opakovať, môžete sa zlepšovať. Hra je rozdelená v kontexte príbehu celkom dobre, medzi levelmi sú rýchlo zostrihané animácie, ktoré si užijete – ale iba na prvý raz.

Z trojice recenzovaných hier je síce Gungrave G.O.R.E. najslabší, ale má prvky, ktoré iným hrám chýbajú a na krátkodobé odreagovanie je azda najlepší. Hoci ide o akčné béčko a je to akoby hra z roku 2002 v lepšej grafike.

PLUSY: rýchla hlučná akcia, krátke levely na odreagovanie, veľa nepriateľov, tuhí bossovia, rôzne prostredia

MÍNUSY: málo výrazný posun hrateľnosti, opakovaná náplň, občas priemerná grafika

Gungrave G.O.R.E. vyšiel 22. novembra 2022 na Xbox Series, Xbox One, PS5, PS4 a PC.