Reklama

Batériový mop Cecotec FreeGo Wash Twice Spray prekvapil na celej čiare [test]

Števo Porubský

Španielsky Cecotec má na Slovensku novinku v podobe duálneho batériového mopu s extrémne jednoduchou obsluhou a vraj výbornými výsledkami. Na naše prekvapenie tomu tak aj je.

Stačí sa s ním naučiť robiť a mopovanie, resp. umývanie podlahy nebolo nikdy jednoduchšie. Všetko, čo vám stačí je voda, ideálne čistá, no aj s pridaním čistiacich látok mop vie fungovať na jednotku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mopovač Cecotec FreeGo Wash Twice Spray je pomerne jednoduché zariadenie – jedna tyč s nádobkou na vodu a dva valce rotujúce proti sebe. To by bol veľmi jednoduchý opis. Ten podrobnejší je, že na rukoväti, ktorá je nielen ergonomická, ale aj potiahnutá na dotyk veľmi príjemným materiálom, má len dve tlačidlá. Jedno slúži na zapnutie, resp. vypnutie a druhé na spustenie trysky, resp. zapnutie samočistiaceho procesu v základňovej stanici.

Zhruba v strede zariadenia je výrazne úzka 400 ml nádobka na vodu. Výrobca do nej neodporúča nalievať viac ako je naznačená ryska, teda 350 ml. Uzáver nádoby má aj jemnú sieťku, takže by sa nemalo stať, že aj pri nechcenom znečistení vody by sa zapchala tryska.

Tá je v prednej časti masívnej podlahovej hubice. Funguje až po stlačení tlačidla na rukoväti. Osobne by som však trysku ešte vylepšil, na môj vkus strieka na podlahu veľké množstvo vody vo veľmi úzkom uhle. Rovnaké množstvo vody na širšom zábere by bolo určite lepšie aj vzhľadom na šírku mopovacích valcov. tie majú 26,5 cm.

Tie sú dva, čo nebýva u podobných strojov pravidlom. Väčšinou sa snažia vynájsť sa s jedným valcom. Dva valce majú ale veľkú výhodu – to čo nestihne zotrieť prvý valec, zotrie druhý. A zároveň je možné s mopom chodiť hore-dole po podlahe – je jedno, ktorý valec je „vpredu“. Valce výrobca nazýva Wet Jalisco, tvorené sú vraj z miliónov mikrovlákien.

Ak budete chvíľu valce sledovať, špirálovitý výrez vo valcoch dá zabrať vašim očiam. Ide o optický klam. Budete mať pocit, akoby valce, resp. celý stroj išli do strany. Nejdú, rotujú iba okolo svojej osi. Plusom je zberná nádobka na nečistoty medzi nimi. Je síce malá, no nepotrebuje väčší objem. Zároveň je jej kryt ale vybavený akýmisi nožmi, o ktoré sa pri točení trú samotné valce a tak z nich sťahujú špinavú vodu do zbernej nádobky. Tá má podľa špecifikácií objem 180 ml.

Mopovanie, resp. práca s mopom sú veľmi pohodlné. Nejde len o príjemný grip, ale aj ovládanie. Jemný kĺb s extrémne širokým záberom dovoľuje smerovať mop prakticky kdekoľvek si zmyslíte, zatiaľčo neustále rotujúce valce uľahčujú jeho pohyb po podlahe, a to nielen vpred, ale aj vzad.

FreeGo Wash Twice Spray má hmotnosť 3,5 kg, takže s ním viete umývať aj schody či pokojne prenášať na vyššie poschodia. Milým plusom je i to, že mopovač vie stáť sám v priestore.

Drobným nedostatkom je však to, že mop má na okrajoch kryty, v ktorých je aj rotačný mechanizmus. Vďaka nim, alebo lepšie povedané kvôli nim, nikdy nevytriete podlahu pri stenách, lištách alebo akýchkoľvek okrajoch nábytku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako teda umývať podlahu? Stačí naplniť nádobku vodou, ideálne čistou, no keďže mi ostal z iných testov aj špeciálny prípravok pre parné čističe na dezinfekciu podláh, využil som aj ten. Áno, výrobca odporúča iba čistú vodu, pretože rôzne prípravky môžu narobiť šarapatu s tryskou, no keďže viem ako funguje tento prípravok, vedel som, že ju nepoškodí a nebude ani peniť.

Vo výsledku totiž FreeGo Wash Twice Spray dokázal s prípravkom na podlahy lepšie odstraňovať zaschnuté nečistoty, hlavne tie okolo kuchynskej linky a jedálenského stola. Ak máte malé deti, určite viete o akých náročných škvrnách píšem.

Iba s čistou vodou bol FreeGo Wash Twice Spray účinný menej. Voda je totiž studená a tak na odstránenie fľakov od mlieka či polievok potrebujete vynaložiť viac úsilia = prejsť cez škvrny aj niekoľkokrát.

Pozitívne hodnotím aj minimum stôp po umývaní čo je na našej podlahe pre testovacie mopovače v domácnosti vždy veľká výzva. Stopy síce vidieť, ale len minimálne. Na redakčnej svetlej podlahe sme stopy pritom už nevideli žiadne.

Pre mňa osobne je plusom aj to, že Cecotec FreeGo Wash Twice Spray je veľmi tichý, až tak, že s ním môžete za istých okolností mopovať aj v noci a nebudete nikoho v domácnosti rušiť. Za isté okolnosti považujeme tie, že budete čistiť podlahu v inej miestnosti ako tej, kde niekto spí a budete mať zatvorené dvere.

Po dokončení mopovania stačí mop postaviť do základňovej stanice, pripojiť napájanie, teda nabíjanie batérie a podržať tlačidlo na striekanie tekutiny. V režime základne ale nestrieka vodu, ale spúšťa samočistenie. Valce idú niekoľko minút naprázdno, vďaka čomu sa z nich vytrie ostatková tekutina a nečistoty a tým budú i viac suché. Nejde však o samočistenie v pravom zmysle slova. Mop nemá vo vnútri žiadne dávkovanie vody, ktorá by obmyla valce.

Zbernú nádobku na nečistoty stačí vytiahnuť, vodu vyliať a nečistoty napríklad osprchovať vo vani/sprchovom kúte alebo umyť hoc aj v kuchynskom dreze.

Prekvapením je informácia o možnej výdrži. Kým informácie na balení hovoria o výdrži 2 000 mAh batérie 40 minút, lokalizovaný web k produktu mu ubral 5 minút a tak má zvládnuť 35 minút mopovania. Oceňujeme, že slovenský distribútor uvádza reálnejšie čísla, ktoré získal vlastným testovaním produku. Nám sa však ani uvedených 35 minút výdrže nepodarilo dosiahnuť, no i tak je výdrž mopovača Cecotec FreeGo Wash Twice Spray 22-23 minút na jedno nabitie dobrá hodnota. Nabíja sa následne 4 hodiny vlastnou nabíjačkou.

Nádobka na vodu má 500 ml, pričom ryska na maximálne naplnenie je v 350 ml. Zberná nádobka na vodu má podľa našich meraní 250 ml.

Cecotec FreeGo Wash Twice Spray si dnes viete kúpiť za 149 €. Za túto sumu sa mopovač oplatí. Môžete ho mať vždy poruke, len ho nesmiete zabudnúť dať po každom použití radšej nabiť. Manuálne. To je ale minimálny problém. Nastavený na mopovanie ho máte za pár sekúnd, stačí naliať vodu. A môžete čistiť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak teda máte malé deti, či neustále špinavú podlahu z akéhokoľvek dôvodu, lepšie a lacnejšie riešenie aktuálne nenájdete. Klasický manuálny mop je určite lacnejší, no veľmi otravný. Potrebujete napustiť vedro s vodou, pridať prípravok na podlahu a potom manuálne stierať a zaschnuté škvrny aj drhnúť z podlahy. Cecotec FreeGo Wash Twice Spray to spraví rýchlejšie a s podstatne menšou námahou.

Aj preto si od nás zaslúži ocenenie Tip redakcie…

Ale pozor! Batériový mop Cecotec FreeGo Wash Twice Spray teraz môžete od nás aj vyhrať! Zapojte sa do našej novej súťaže na Instagrame.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.