Reklama

AVG prináša niekoľko rád, ako byť aj na Facebooku v bezpečí

Marek Šimunek

Bezpečnosť na sociálnych sietiach netreba podceňovať. Práve preto sa spoločnosť AVG rozhodla uverejniť niekoľko cenných rád, ktoré sa postarajú o zabezpečenie vášho súkromia nielen na najväčšej sociálnej sieti súčasnosti.

AVG - bezpečnosť na Facebooku

Viac ako miliarda používateľov na celom svete je dostatočný dôvod na to, aby Facebook vzbudil záujem ľudí, ktorí sa zameriavajú na neoprávnené získavanie údajov. Práve preto je vhodné neustále sa zaoberať bezpečnosťou sociálnych sietí. Vedúci vírusového laboratória spoločnosti AVG Jiří Kropáč preto zostavil rebríček niekoľkých pravidiel, ktoré by vám mali pomôcť vyvarovať sa nebezpečenstvu.

Dávajte si pozor na to, koho si pridáte medzi priateľov!

Pridaním si nového priateľa na Facebooku mu poskytnete množstvo vašich osobných informácií, vrátane fotografií a komentárov, ktoré ste na tejto sociálnej sieti uverejnili v minulosti. Je preto potrebné brať do úvahy, komu tieto údaje poskytnete a mať na mysli, že sociálna sieť nie je súťažou o to, kto má najviac priateľov.

AVG - bezpečnosť na Facebooku

Kontrola nastavení!

Facebook neustále mení nastavenia súkromia a tak je potrebné pravidelne kontrolovať, či verejne nezdieľate informácie, ktoré by mali byť dostupné iba pre úzky okruh vašich priateľov. Istou alternatívou je aj obmedzený profil, v ktorom si môžete presne nastaviť, s ktorými priateľmi chcete zdieľať ktoré informácie.

Súhlas s označením na príspevku!

Označenie vás na nevhodnej fotografii môže viesť k nie veľmi príjemnej situácii, ak si však nastavíte požadovanie potvrdenia o označení fotografie vašim menom, môžete jednoducho takýmto problémom predchádzať.

AVG - bezpečnosť na Facebooku

Prečo ste na Facebooku?

Mali by ste si zodpovedať túto otázku a určiť, čo je vašim cieľom na Facebooku (zdieľanie fotografií s priateľmi, alebo zdieľanie obsahu, prípadne obchodná činnosť a iné) a následne prispôsobiť nastavenia súkromia práve tomu, prečo Facebook najviac využívate.

Heslo!

Aj keď to znie triviálne, množstvo používateľov sa stále spolieha na slabé heslá. Preto by ste mali venovať dostatočnú pozornosť tomu, aby ste mali na svojom účte nastavené dostatočne bezpečné heslo a nepoužívali rovnaké heslo na niekoľko účtov.

AVG - bezpečnosť na Facebooku

Prihlasovanie sa!

Dávajte pozor na to, z akého počítača sa na Facebook prihlasujete a v prípade, že používate verejný počítač, aby internetový prehliadač neukladal vaše prihlasovacie meno a heslo.

Pozor na statusy!

Pri vytvorení každého statusu si je dobré položiť otázku, či by vám nevadilo, ak by sa tento status objavil na prvej strane novín? Hravo sa totiž pomocou komentovania vašimi priateľmi, alebo zdieľaním vášho statusu, či komentára môžu neznámy ľudia dozvedieť napríklad to, že odchádzate na dovolenku a váš dom bude na niekoľko dní prázdny.

AVG - bezpečnosť na Facebooku

Pishing!

Na Facebooku sa už v minulosti objavilo niekoľko podvodných emailov, ktoré chceli po používateľoch aby zadali svoje heslo. Preto si dávajte pozor na to, aby ste sa na Facebook prihlasovali vždy cez autentickú internetovú stránku.

Buďte pohotoví!

Ak vaši priatelia začnú dostávať od vás spamové správy, alebo sa začnú na vašom profile objavovať statusy, ktoré ste nevytvorili, pravdepodobne ste napadnutí. Prvým krokom je okamžite zmeniť svoje heslo! Ak by sa vám to nedarilo, môžete pomocou odkazu „Nápoveda“ informovať o vašom probléme správcu Facebooku.

AVG - bezpečnosť na Facebooku

Pozor aj na telefón!

K Facebooku môžete pomerne jednoducho pristupovať aj z vášho smartfónu, preto venujte veľkú pozornosť aj tomu, aká aplikácia požaduje prístup k vášmu kontu a v prípade, že ste si nie istí dôveryhodnosťou danej aplikácie prístup jej nepovoľte.

Neklikajte na všetko!

Nebuďte internetová straka, ktorá klikne na každý jeden odkaz! Podvodné odkazy spoznáte pomocou toho, že väčšinou nesúvisia s témou, alebo sa objavujú na profiloch priateľov, ktorí by bežne taký odkaz nezverejnili.

AVG - bezpečnosť na Facebooku

Mažte históriu!

Všetko, čo ste kedy na Facebooku vyhľadávali sa ukladá do histórie vyhľadávania, využite preto možnosť vymazať históriu vyhľadávania, alebo ju aspoň upraviť. Minimalizujete tým možnosť zneužitia toho, čo ste v minulosti vyhľadávali.

Využívanie spomínaných rád, by vám malo uľahčiť zabezpečenie bezpečnosti na Facebooku. V jeho prípade platí rovnaké pravidlo, ako aj v prípade ostatných sociálnych sietí, ak budete dostatočne obozretní, budete v bezpečí aj na Facebooku.

Foto: AVG, Facebook

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.