Reklama

Automobily budúcnosti budú mať LED svetlá všade, aj v nárazníkoch

Zdroj | ZKW
Števo Porubský
Zdroj | ZKW
Zdroj | ZKW

Na tohtoročnom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2024 v Las Vegas spoločnosti ZKW a LG predstavili svoje inovácie v oblasti inteligentného osvetlenia vozidiel budúcnosti a infotainmentu.

Vrcholom je koncepčné vozidlo LG, ktoré je vybavené svetlometmi microZ-LED s vysokým rozlíšením od spoločnosti ZKW. To by malo v budúcnosti umožniť premietanie ako v kine „drive-in theatre“.

Zdroj | LG
Obsah pokračuje pod reklamou

Koncepčné vozidlo LG Concept Car ponúka pohľad do budúcnosti automobilovej zábavy. Moduly svetlometov ZKW microZ integrované do prednej časti predvádzacieho vozidla demonštrujú, ako sa v budúcnosti dajú vytvárať animované projekcie pomocou inteligentného predného osvetlenia.

Funkcia projektora svetlometov vytvára 100-palcový obraz, ktorý možno použiť na zobrazenie širokej škály zábavného obsahu založeného na OTT komunikácii cez internet (napr. Netflix), čím sa automobil premení na mobilné kino. „Vďaka vízii a stratégii ‚Digital Lighting Experience‘ posúvame spolu so spoločnosťou LG naše portfólio na novú úroveň,“ vysvetľuje Wilhelm Steger, generálny riaditeľ skupiny ZKW

Spoločnosť ZKW na CESe predstavila ale aj svetlá budúcnosti ako inteligentný „Illuminated Panel“ a osvetlený nárazník (spolu s Rehau), animované zadné svetlá, udržateľné svetlomety a nové svetlomety pre Volvo EX90 s pohyblivým „Thorhammerom“, ale aj svetlomety GM Chevy Silverado.

„Vďaka našim pobočkám v Silao (Mexiko) a Troy (Michigan) ponúkame zákazníkom v ekonomickej oblasti USMCA inovatívne svetelné systémy, ktoré dokážu komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky a zvyšujú bezpečnosť jazdy,“ povedal Steger.

Medzi najvýznamnejšie produkty patrí osvetlená viacfarebná predná mriežka „Panel“ a po prvýkrát osvetlený nárazník „Bumper“, ktoré boli vyvinuté v spolupráci so spoločnosťou REHAU Automotive (viď hlavný obrátok článku).

Spoločnosť ZKW ukazovala ako možno do predných častí vozidiel integrovať moderné systémy osvetlenia, elektroniky a senzorov. Koncept sa dá využiť napríklad na zmenu dizajnu prednej časti elektrických vozidiel, ktoré už nepotrebujú chladič, ale prednú časť môžu využiť ako inteligentný dizajnový objekt s funkciami osvetlenia, loga, senzorov a vykurovania.

V budúcnosti sa majú vyvinúť inteligentné predné časti vozidiel a ďalšie sériové výrobky, ktoré budú komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky a môžu tak zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Medzi najnovšie inovácie spoločnosti ZKW patria špičkové svetlomety modelu Volvo EX90. Ich základom sú digitálne HD LED moduly s rozlíšením viac ako 1,3 milióna pixelov, ktoré dynamicky prispôsobujú svetlo dopravnej situácii a presne blokujú ostatných účastníkov premávky. Jedinečným prvkom prémiových svetlometov je možnosť otáčania denných svetiel nahor a nadol v typickom tvare kladiva Volvo, čím sa odhaľujú hlavné svetelné moduly – ide o konštrukčnú inováciu, ktorá zároveň pomáha šetriť inštalačný priestor.

ZKW so spoločnosťou OSRAM zas na CES 2024 predstavila aj unikátne moduly zadných svetiel, v ktorých sú priehľadné LED diódy laminované na priehľadný nosný substrát. Výsledkom je animovaný povrch, ktorý môže zobrazovať zadné svetlá, smerovky, brzdové svetlá a svetelné logá.

Cieľom spoločnosti ZKW je zároveň dosiahnuť, aby jej celosvetová výroba bola CO2 neutrálna do roku 2025 a všetky výrobky do roku 2038. Tento cieľ sa má dosiahnuť úsporami energie, zamedzením vzniku odpadu a prechodom na ekologickú elektrickú energiu.

V rámci projektu „SusMat4CarLight“ spoločnosť ZKW spolupracuje s partnermi na výskume recyklovateľných materiálov pre budúce osvetľovacie systémy vrátane polymérov na báze obnoviteľných surovín. „Naša stratégia udržateľnosti umožňuje znížiť emisie CO2 z výroby a výrobkov o 60 %. Cieľom je vyvíjať a vyrábať efektívnejšie a udržateľnejšie. Udržateľné hospodárenie je kľúčovým záujmom skupiny ZKW aj jej zákazníkov,“ hovorí Steger.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.