Reklama

Autochladnička? Máme pre vás 6 tipov na tie najlepšie

Zdroj | Domestic
Števo Porubský
Zdroj | Domestic
Zdroj | Domestic

Mnohí z dovolenkujúcich za vytúženým oddychom cestujú autom a často aj vcelku dlho. Kým jedny si radi so sebou zoberú zásoby domácich potravín, iní jednoducho potrebujú schladiť potraviny, ktoré by sa v teple mohli pokaziť. Na to slúžia autochladničky. Tých je na trhu neúrekom, ako si ale vybrať tú správnu?

Zdroj | Domestic

Vybaviť si auto mobilnou chladničkou môže mať viacero dôvodov. Buď si radi so sebou nosíte domáce potraviny či už z dôvodu rôznych zdravotných problémov, alebo jednoducho z historických dôvodov, kedy nebolo popri cestách toľko možností na stravovanie sa. Mám na mysli presne tie obložené chlebíčky či rožky.

Iným dôvodom môže byť napríklad cestovanie s malými deťmi, ktoré majú svoje najrôznejšie potreby, od čerstvého mlieka až po ovocie a zeleninu aspoň na cestu. Tá sa s malými deťmi môže zároveň zdvojnásobiť a určite nie je vhodné ich kŕmiť jedlom z motorestov.

Autochladnička sa ale zíde aj pre partie na tzv. tripoch, kedy namiesto jedla si do chladničky môžu dať chladiť obľúbené nápoje a cestou si ich vychutnávať pokojne aj v aute či len tak, na odpočívadlách. Inou cieľovou skupinou pre autochladničky sú profesionálni vodiči, no tí presne vedia čo potrebujú a náš výber je im zbytočný.

Úplne najviac ale autochladnička pomôže pri kempovaní v prírode, kde nie je možné chladiť potraviny a nápoje inak (okrem vody, ktorá ale nemusí byť vždy poruke).

Pozrite si

8 gadgetov nielen pre Hi-tech kempovanie

Zdroj | Domestic

Ako chladiť na cestách?

Existujú prakticky tri spôsoby, ktoré zároveň rozdeľujú produkty na mobilné chladenie do troch kategórií:

  • kompresorové autochladničky
  • termoelektrické autochladničky
  • termotašky

Kompresorové chladničky využívajú kompresor a chladivo, ktoré je schopné obsah boxu vychladiť, či dokonca vymraziť (až do -30°C) na požadovanú teplotu. Je to vrchol ponuky prenosných chladničiek. Logicky, chladničky nevedia ohrievať, resp. udržiavať potraviny teplé, ako spomínané ostatné dve kategórie. Tak ako u termoelektrických chladničiek, ani v prípade kompresorových chladničiek musí mať ventilátor priestor na čerstvý vzduch. Takéto chladničky nemôžete založiť inou batožinou, ani zvrškami oblečenia (bundy) či uterákmi cestou na pláž.

Zdroj | Domestic

Termoelektrické autochladničky využívajú elektrickú energiu na chladenie či zohrievanie vnútorného priestoru. Maximom čo dokážu, je ochladenie o 16-20°C oproti vonkajšej teplote, ktorá ale pri meraniach výrobcov má 25°C. Ak je teda v klimatizovanom aute 23°C, v chladničke môžete mať aj 3°C. V zaparkovanom aute na slnku počas leta ale môže byť aj 50°C a tak sa razom v chladničke zmení teplota na 30°C. Termoelektrické chladničky sú tak ideálne na cestovanie, kedy je okolitá teplota takmer stále rovnaká.

V oboch vyššie spomínaných prípadoch je nevýhodou napájanie z autobatérie, ktorú chladnička (ak nemá ochranu) môže pri dlhom napájaní kompletne vybiť. Plusom je však možnosť napájania z 230V siete, takže chladničku je možné používať aj na chate, v karavane a iných miestach s 230V sieťou.

Zdroj | Sencor

Termotašky sú najlacnejšou možnosťou chladenia na cestách. Sú pomerne lacné, ale aj pomerne neúčinné. Keďže sú pasívne, na chladenie vnútra tašky sa využívajú buď vopred namrazené bloky, ktoré bývajú súčasťou bežnej chladničky, alebo jednoducho samotným obsahom – vychladenými nápojmi a potravinami. Dĺžka vychladenia vnútra tašky priamo úmerne závisí od okolitej teploty a teploty vložených potravín a nápojov. Na priamom slnku v lete môžu byť potraviny teplé už po hodine.

Zdroj | Campingaz

Práve pre vyššie spomínané dôvody sme do výberu zvolili 3 chladničky s kompresorom a tri termoelektrické chladničky. Všetkých 6 modelov má rôznu cenu, ale aj rôzne veľkosti a teda i určenia. Veríme, že ak hľadáte autochladničku, náš výber vám pomôže. Minimálne sa zorientovať v tom, prečo niektoré chladničky stoja 300 a viac eur a iné pokojne aj 50 €.

Zdroj | Domestic

Campingaz Powerbox Plus 28L

Zdroj | Campingaz

Prečo kúpiť?

Skladná (47 x 41 x 32 cm) a ľahká (3,7 kg) termoelektrická autochladnička dokáže chladiť o 20°C od okolitej teploty. Výrobca udáva, že sa do nej zmestí 8 kusov 1,5-litrových fliaš. Má antimikrobiálnu ochrana proti zápachu a plesniam.

Prečo nekúpiť?

Objem len 28 litrov. Má len 12 V napájanie, nie je ju tak možné „predchladiť“ doma, iba pomocou dokúpiteľného 12/230V adaptéra. Vie iba chladiť, ohrievať nie.

 

Compass 50 l

Zdroj | Compass

Prečo kúpiť?

Obrovský chladiaci box s 12 aj 230 V napájaním s objemom 50 l a vnútorným priestorom 49,5 x 33,2 x 30,8 cm.  Dokáže chladiť o 15-20°C od okolitej teploty. Okrem chladenia vie aj ohrievať do 50-65°C. Má výklopnú rukoväť a kolieska pre jednoduchšie prenášanie.

Prečo nekúpiť?

Rozmery sú až 61,5 x 41 x 42 cm, hmotnosť je 9,2 kg.

 

Domestic / Waeco CoolFreeze CFX 35

Zdroj | Waeco

Prečo kúpiť?

Kompresorová chladnička vyššej triedy s možnosťou vychladenia do -22°C. Napájanie 12/24/110/230 V, ale aj na solárnu energiu. Má ochranu pred vybitím napájacej batérie. Má malý info displej, LED osvetlenie, turbo a eko režimy i pamäťovú funkciu. Úchyty sú demontovateľné. Rohy sú spevnené. Plusom je aj vyberateľný kôš v hlavnej časti. Navyše má USB port na nabíjanie mobilných zariadení, ale len s 0,5 A výstupom. Zmestia sa do nej aj 2-litrové fľaše na výšku. Má dokúpiteľné uzamykanie.

Prečo nekúpiť?

Pomerne vysoká cena. Objem iba 32 +4,5 litrov môže byť niekomu málo. Rozmery až 69,2 x 41,1 x 39,8 cm, bez madiel. Vnútro je rozdelené na dve časti – celkovo menší priestor pre objemné produkty.

GUZZANTI GZ 43

Zdroj | GUZZANTI

Prečo kúpiť?

Kompresorová chladnička vyššej triedy s možnosťou vychladenia do -18°C. Napájanie 12/24/230 V. Má ochranu pred vybitím napájacej batérie. Má malý info displej. Úchyty sú demontovateľné. Zmestia sa do nej aj 2-litrové fľaše na výšku.

Prečo nekúpiť?

Objem iba 35 litrov môže byť niekomu málo. Rozmery až 55,7 x 40,7 x 37,4 cm, bez madiel. Za tú cenu mohla mať aj lepšie chladiace schopnosti.

 

INDEL B TB41A

Zdroj | INDEL

Prečo kúpiť?

Kompresorová chladnička vyššej triedy s možnosťou vychladenia až do -30°C, resp. -22°C s kvalitným kompresorom Danfoss. Napájanie 12/24/230 V. Má malý info displej, LED osvetlenie, turbo a eko režimy. Plusom je aj vyberateľný kôš v hlavnej časti. Úchyty sú demontovateľné. Kábel do auta má 2 m, do 230 V má 1,5 m.

Prečo nekúpiť?

Vnútro je rozdelené na dve časti – celkovo menší priestor pre objemné nápoje. Pomerne veľké rozmery – 58,5 x 35 x 44,5 cm, bez madiel. Hmotnosť je 17 kg.

 

Sencor SCM 2224BL

Zdroj | Sencor

Prečo kúpiť?

Malá (43 x 39,8 x 30 cm) a vcelku lacná termoelektrická chladnička, do ktorej sa vraj zmestí šesť 1,5-litrových fliaš, alebo 5 dvojlitrových fliaš. Má eko režim, pri 12°C vo vnútri sa vypne. Napájanie z 12 alebo 230 V siete. 2 m 12V kábel a 1,8 m 230 V kábel v balení. Okrem chladenia vie aj ohrievať potraviny. Veko má poistku.

Prečo nekúpiť?

Dokáže chladiť len o 15°C od okolitej teploty (merané pri 25°C). Objem 24 litrov nemusí stačiť. Pomerne ťažká – 8 kg.

 

Zdroj | Domestic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.