Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Audi spúšťa projekt Artemis, do roku 2024 chce vydať prevratný elektromobil

Audi spúšťa projekt Artemis, do roku 2024 chce vydať prevratný elektromobil
Zdroj | Audi
Stanislav Vinc
Audi spúšťa projekt Artemis, do roku 2024 chce vydať prevratný elektromobil
Zdroj | Audi
Zdroj | Audi

Automobilka Audi spúšťa nový projekt Artemis, ktorým chce zrýchliť vývoj nových modelov s pokrokovými technológiami. Najneskôr v roku 2024 chce mať na cestách nový „vysoko efektívny elektrický automobil“, ktorý by mal konkurovať najmä elektromobilom značky Tesla.

Len dva mesiace po tom, čo si Markus Duesmann sadol do kresla generálneho riaditeľa automobilky Audi, spúšťa v jej mene ambiciózny projekt Artemis. Ten má pri vývoji nových modelov a technológií zahodiť za hlavu všetky doterajšie procesy a byrokraciu, ktoré spomaľujú vývoj v súčasnosti. Audi spolu s ďalšími automobilkami kvôli takýmto spomaleniam nestíha držať krok s novými automobilovými start-upmi, ktoré budujú nové modely väčšinou od nuly.

Na čele projektu Artemis bude stáť Alex Hitzinger, hlavný inžinier v motoršporte a v súčasnosti aj riaditeľ divízie autonómneho riadenia v koncerne Volkswagen Group. Hoci bude Artemis fungovať pod hlavičkou automobilky Audi, jej projekty by mali poslúžiť všetkým značkám nemeckého koncernu.

Pozrite si

Toyota pritvrdila, na elektrickú dodávku PROACE dá 15 rokov záruku

Prvou úlohou novej divízie bude „vyvinúť priekopnícky model pre Audi, rýchlo a nebyrokraticky“. Hitzinger na to plánuje využiť všetky dostupné technológie v rámci koncernu, najmä tie spojené s autonómnym riadením, elektrickým pohonom a batériami. Výsledky tohto experimentu by sme mali vidieť na cestách už v roku 2024 v podobe nového elektromobilu s (dúfajme) rekordným dojazdom.

Artemis bude oficiálne spustený už zajtra, 1. júna a sídliť bude v technologickom hube INCampus automobilky Audi v nemeckom Ingolstadte.

Samotný koncern Volkswagen Group plánuje do roku 2029 vydať pod taktovkou svojich značiek celkovo 75 nových elektromobilov. Až 20 nových elektromobilov a 10 nových plug-in hybridov plánuje do roku 2025 predstaviť samotné Audi. Projekt Artemis toto číslo ešte navýši, aj keď je možné, že v prípade úspechu koncern niektoré štandardné modely s modelmi vytvorenými v rámci nového projektu napokon zlúči.

Pozrite si

Pandémia môže zvýšiť predaje elektromobilov, tvrdí CEO automobilky Volvo

Či už bude projekt Artemis so svojim ambicióznym plánom úspešný alebo nie, vývoj odviazaný od súčasných konvencií so sebou nepochybne prinesie zaujímavé inovácie, z ktorých bude môcť ťažiť celý automobilový priemysel. Napokon, podobné experimentálne divízie sú bežnou súčasťou technologických spoločností, ktorým sa chcú automobilky čoraz viac priblížiť.

Zdroj