Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ASUS ZenPad 8.0: tablet s vymeniteľnými krytmi

ASUS ZenPad 8.0: tablet s vymeniteľnými krytmi
Imrich Maťo
ASUS ZenPad 8.0: tablet s vymeniteľnými krytmi
73 %
V časopise TECHBOX 9-10/2015 sme testovali tablet ASUS ZenPad S 8.0 (Z580C). Teraz vám ukážeme ďalší z radu, a to ZenPad 8.0 (Z380C). Rozdiely medzi nimi sú zrejmé už na pohľad, no ZenPad 8.0 bez S-ka zaujme aj niečím iným.

Výhody

  • dizajn
  • vymeniteľné kryty
  • DTS-HD Premium Sound
  • displej

Nevýhody

  • chýba notifikačná dióda
  • funkčné tlačidlá súčasťou displeja
  • iba mono reproduktor

ASUS ZenPad 8.0 má pomer strán celého tela, ako aj displeja 16:9. ZenPad S 8.0 má klasický pomer 4:3. Pozrite si ich nepriame porovnanie na fotografiách. Na pohľad tak Z380C pôsobí dojmom menšieho tabletu. Jeho 8” IPS displej s rozlíšením 800 x 1 280 px má viditeľnú plochu 108 x 172 mm.

Krásne a verné podanie farieb si ľahko doladíte funkciou Splendid. Vďaka tomuto pomeru strán si naozaj vychutnáte aj pozeranie filmov. ZenPad 8.0 má na prednej strane len jeden reproduktor. Stereo reprodukciu hudby, vylepšenú funkciou DTS-HD Premium Sound, si bez slúchadiel či externých reproduktorov neužijete.

Pozdĺž obvodu prednej strany sa tiahne strieborný lesklý pásik zvýrazňujúci pocit luxusu, ktorý zariadenia ASUS radu Zen tak či tak navodzujú. Nami testovaný ZenPad 8.0 nemal GSM modul, na pripojenie k internetu je však k dispozícii Wi-Fi. USB konektor klasického typu okrem nabíjania zvládne vďaka funkcii OTG pripojenie bezdrôtovej myši alebo USB kľúča, ktorým si rozšírite pamäť o ďlašie megabajty.

Funkčnosť tabletu má v tomto prípade na starosti 4-jadrový procesor Intel Atom x3-C3200 a grafika Mali-450 MP4. Výkonovo je to však slabšia zostava, ktorá pri náročnejších činnostiach i hrách často nestačila s dychom, čo je škoda na tak šikovný a vydarený tablet. Preukázali to aj výsledky benchmarkov, napr. AnTuTu 20 582 b, 3DMARK ISU 4 376 b., ISE 2 973 b.

Pamäť RAM je veľkosti len 1 GB. Vnútorná pamäť má 16 GB, z čoho je pre používateľa k dispozícii 11,31 GB. Ak by vám to bolo málo, rozšíriť ju môžete o 64 GB microSDXC kartou, prípadne už spomenutým USB kľúčom. Operačný systém Android 5.0.2 je doplnený výborne vyladenou intuitívnou nadstavbou ASUS ZenUI.

ASUS ZenPad 8.0 (Z380C) je vybavený dvojicou priemerných fotoaparátov. Zadný 5 Mpx má množstvo režimov, na ktoré sme zvyknutý z ASUS smartfónov (HDR, Hĺbka ostrosti, Animácia GIF, Miniatúra, Odstránenie pohyblivého predmetu a iné). Hlavne v exteriéri som ním vytvoril niekoľko pekných záberov. Ukážky si môžete pozrieť pod recenziou.

Predná kamera má 2 Mpx čip a tiež bohatú nádielku režimov. Oba fotoaparáty snímajú videá v HD rozlíšení, no kvalitou neohúria. Na druhej strane však toto nie je prioritná funkcia tohto tabletu.

4 000 mAh (15,2 Wh) Li-Pol batéria dosahovala veľmi dobré výsledky výdrže. S permanentnou synchronizáciou a občasným surfovaním na webe tablet vydržal cca 1,5-2 dni, pri intenzívnom hraní to bolo približne 4-5 hodín.

Na začiatku som spomenul, že tento tablet zaujme aj niečím iným. Je to možnosť vymieňania zadných plastových krytov, ukrývajúcich slot microSD aj SIM karty. Vymeniteľné kryty Zen Case sú samostatne dokúpiteľné. Ich cena je cca 12 € za kus. Dostupné sú v niekoľkých farbách, biela, strieborná, modrá či oranžová. Takže si svoj tablet môžete personalizovať podľa vlastných predstáv.

Naše názory na farby krytov sa v redakcii rozchádzali. Každému z nás sa páčil iný. Ale v zásade sme sa zhodli, že k testovanému čiernemu modelu sa popri kryte tmavošedej farby, ktorý bol súčasťou balenia tabletu, hodí strieborný, prípadne aj biely, zvýrazňujúci kontrast medzi prednou a zadnou stranou zariadenia. Modrý alebo oranžový kryt si vieme lepšie predstaviť v kombinácii s bielym tabletom.

Pri vymieňaní týchto krytov si ale dávajte pozor, aby ste ich nepoškodili. Sú predsa plastové a pri takej veľkej ploche trochu labilné. Navyše, po viacnásobnom vymieňaní nám už dobre nedoliehali, hlavne na dlhej rovnej strane. No i tak je to príjemné spestrenie a určite aj vám sa zapáči ten pocit nového tabletu, ktorý získate iba výmenou krytu.

Tablet ASUS ZenPad 8.0 (Z380C) má predinštalovaných niekoľko zaujímavých aplikácií, na ktoré sme zvyknutí z ostatných ASUS tabletov či smartfónov. Napríklad šikovný Do It Later, aby ste na nič nezabudli, alebo veľmi užitočný režim Deti, ktorý umožňuje rodičom mať dohľad nad aplikáciami spúšťanými ich deťmi. Zábavné sú aplikácie MiniMovie a PhotoCollage. Určite sa s nimi dobre zabavíte. Na poznámky zas využijete kvalitný SuperNote.

ASUS ZenPad 8.0 (Z380C) je lacnejšou alternatívou tabletov tohto radu. Zaujme pomerom strán 16:9 vhodným na sledovanie filmov, no najmä nádherným displejom. Výkonovo i fotoaparátmi je na tom síce slabšie, no odráža to predurčenie cieľovej skupiny.

Čo ho od konkurencie odlišuje, je nielen zenová elegancia, ale predovšetkým farebné vymeniteľné kryty Zen Case, ktorými si tablet môžete výborne personalizovať. Tabletu ASUS ZenPad 8.0 (Z380C) sme udelili ocenenie DOBRÁ CENA.

Pozrite si aj fotografie vytvorené tebletom ZenPad 8.0 (Z380C).