Reklama

ASUS Zenfone 11 Ultra sa vztýčil v plnej kráse [test]

Richard Pliešovský

Zenfone bol obľúbeným kompaktným smartfónom so systémom Android. Tento rok sme sa dočkali výraznej zmeny, ASUS Zenfone 11 dostáva označenie Ultra a stráca svoje malé rozmery.

Znamená to koniec ďalšieho kompaktného mobilu? Zdá sa, že áno, aspoň zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že príde na trh aj menší súrodenec.

90 %
ASUS Zenfone 11 Ultra je v podstate druhou verziou ROG Phone 8. Prichádza s rovnakými funkciami a vysokým výkonom v neutrálnom dizajne.

Výhody

  • špičkový výkon
  • výdrž batérie
  • displej s minimálnymi rámikmi
  • odolnosť voči prachu a vode
  • 65 W nabíijanie

Nevýhody

  • hmotnosť a hrúbka
  • displej len s FHD+ rozlíšením
  • priemerné výsledky fotoaparátov
Obsah pokračuje pod reklamou

ASUS Zenfone 11 Ultra z veľkej časti čerpá z modelu ASUS ROG 8 Pro, čo neprekvapuje, pretože dve divízie telefónov spoločnosti sa minulý rok zlúčili. Zenfone 11 Ultra má 163,8 x 76,8 x 8,9 mm a 225 g. Telo je z hliníka, displej chráni Corning Gorilla Glass Victus 2.

Hneď po zapnutí zaujme veľký displej, ktorý lemujú len minimálne rámiky. AMOLED displej má 6,78″, FHD+ rozlíšenie (2 400 x 1 080 px) a LPTO technológiu. Tá sa postará o max. 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, avšak len v hernom režime (Game Genie), pri bežnom používaní je to 120 Hz, čo je, myslíme, úplne postačujúca hodnota. Panel dokáže zobraziť miliardu farieb, krátkodobý jas môže byť až 2 500 nitov. Displej ma živé farby a veľmi dobrý kontrast.

Mobil poháňa procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, spárovaný so 16 GB RAM a 512 GB internou pamäťou, takže má viac dostatok výkonu, aby mohol konkurovať iným vlajkovým modelom na trhu. Operačným systémom je Android 14 obohatený o AI a niektoré vychytávky od ASUS-u. Nájdete tu napríklad režim rozdeľujúci panel upozornení. To znamená, že si môžete zobraziť notifikácie, alebo ponuku rýchlych nastavení podľa toho, kde začnete ťahať prstom. AI môžete dokonca využiť na vygenerovanie jedinečných tapiet, zatiaľ len v beta verzii.

Zenfone 11 Ultra sa síce netvári ako plnokrvný herný smartfón, to však neznamená, že ním nemôže byť. Pri testovaní na Geekbench 6 (súbor testov hodnotiacich surový výpočtový výkon) získal Zenfone 11 Ultra jednojadrové skóre 2 284 a viacjadrové skóre 6 916. Ide teda o podobné výsledky, ako ponúka ASUS ROG Phone 8 (2 236 & 7 000). Podobné výsledka má aj Samsung Galaxy S24+ napriek tomu, že používa prispôsobený procesor 8 Gen 3 for Galaxy (2 289 a 7 075).

Na pravej strane sa nachádza kolískový ovládač hlasitosti a tlačidlo napájania. Dole nájdete USB-C port, ktorý nie je v strede, ale na ľavej strane, spolu s duálnym slotom na SIM karty, reproduktorom a (čuduj sa svete) 3,5 mm konektorom pre slúchadlá.

Zenfone 11 Ultra je odolný voči prachu a vode (trieda IP68). To spolu s obrovskou batériou, 5 500 mAh robí z tejto vlajkovej lode spoločníka na celý deň a do každého počasia. Pri bežnom používaní sme na konci dňa malí zhruba 50 % kapacity, čo je vynikajúce číslo. Nabíjať môžete 65 W káblom, alebo bezdrôtovo do 15 W (Qi). Z 0 % na 100 % kapacity sme mobil nabili za 79 minút.

V prípade, že chcete na Zenfone 11 Ultra preniesť svoje účty, aplikácie a nastavenia, na pomoc príde aplikácia ASUS Phone Clone. To si stiahnite na nový i starý mobil. Pri prenose dát cez USB-C kábel sme nezaregistrovali žiadne problémy (zo Samsung Galaxy Z Fold4).

Ani ASUS nezabudol naskočiť na trend umelej inteligencie a do Zenfone 11 Ultra prináša niekoľko funkcií. Podobne ako Samsung ponúka funkciu prekladu hovoru (beta verzia), ale u nás skôr využijete AI na potláčanie hluku počas hovorov. Zvuk sa prekvapujúco očistí, nielen u vás, ale aj na druhej strane.

Zmiešané pocity môže priniesť používanie fotoaparátu. Pokým snímanie videa poteší výbornými výsledkami s kvalitnou stabilizáciou obrazu, pri fotografiách môžte ostať prekvapení rôznymi výsledkami. Častokrát sme postrehli, že automatické vyváženie si nevie dať rady, snímky boli niekedy príliš svetlé s preexponovaným vzhľadom. V tomto prípade určite pomôže aktualizácia.

Obsah pokračuje pod reklamou

1-násobný, 2-násobný a 3-násobný zoom:

1-násobný a 3-násobný zoom:

1-násobný a 3-násobný zoom:

Hlavný fotoaparát má snímač Sony IMX890 s 50 Mpx rozlíšením, v predvolenom nastavení získate spojením susedných pixelov 12,5 Mpx snímky. Clonové číslo je f/1,9, stabilizáciu má na starosti 6-osový Hybrid Gimbal Stabilizer. Ultraširokouhlý fotoaparát (120°) má 13 Mpx s clonou f/2,2. Teleobjektív s 3-násobným optickým zoomom. Má 32 Mpx, f/2,4 a štandardne sníma 8 Mpx fotografie. Video môžete natočiť až v 8K/24 fps rozlíšení. Selfie fotoaparát má 32 Mpx – tu sme si všimli horšie zaostrovanie, ak má snímaný objekt nasadené okuliare.

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že fotografie zachytené Zenfonom 11 Ultra sú príjemné na pohľad, s vernými farbami a prinášajú dobrý kontrast.

Game Genie, ktorý poznáme z ASUS ROG Phone 8 sa nachádza aj v Zenfone 11 Ultra. Ponuka vyvoláte potiahnutím prstom z jedného z horných rohov smerom k stredu počas hrania hry. Pomocou herného režimu môžete prepínať výkonové režimy medzi High Performance, Dynamic, Durable a Ultra Durable. Uvidíte svoje štatistiky v reálnom čase o rýchlosti procesora, jeho teplote, snímkovej frekvencii a ďalšie informácie.

ASUS Zenfone 11 Ultra má zaujímavý vzhľad, ktorý nezaprie odkaz na herné smartfóny. Uvítali by sme však nižšu hmotnosť a štíhlejšie telo. Robustný dizajn je však užitočný v prípade chladenia, procesor sa tak rýchlo neprehrieva ako štíhlejšia konkurencia.

Zenfone 11 Ultra dostane len dve veľké aktualizácie operačného systému + štyri roky bezpečnostných aktualizácií. Samsung a Google sú na tom lepšie, ponúkajú až 7-ročnú podporu pre rad Galaxy S24 a Pixel 8. V cene dostanete okrem smartfónu a USB-C kábla aj praktický kryt.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.