Reklama

ASUS Zenfone 10 - kompaktná vlajka je zase o krok ďalej

Michal Sobek

Rok sa s rokom zišiel a spoločnosť ASUS vypustila do sveta novú verziu svojej kompaktnej vlajkovej lode Zenfone, tentokrát už s číslovkou 10. Výrazne vylepšuje svojho predchodcu, no bude to na dnešnú konkurenciu stále stačiť?

Svojimi malými rozmermi si jednoznačne ide vlastnou cestou, niekde, kde je podobná konkurencia v podobe Xiaomi 13, iPhone 14/14 Pro, Samsung Galaxy S23, teda vlajkové lode s relatívne kompaktnými rozmermi.

93 %

Výhody

  • kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
  • špičkový výkon a beh systému
  • nadpriemerná výdrž vzhľadom na rozmery
  • pre niekoho prítomnosť audio konektora

Nevýhody

  • väčšie rámčeky okolo displeja
  • ultraširokouhlý objektív nevie robiť makro fotografie
  • prisľúbené len 2 veľké aktualizácie systému
Obsah pokračuje pod reklamou

ASUS dodáva svoj Zenfone 10 v pomerne veľkej sivej škatuli s novým logom, ktoré baleniu jednoznačne svedčí. Musím výrobcu pochváliť za to, že ide o recyklovaný papier. Vo vnútri sa okrem smartfónu nachádza USB-C kábel, 30-wattový adaptér a  tvrdé plastové puzdro v matnej, v našom prípade, čiernej farbe.

Už po prvom uchopení mi bolo jasné, že používať ASUS Zenfone 10 jednou rukou nebude problém. Postarali sa o to rozmery 146,5 x 68,1 x 9,4 mm a hmotnosť 172 gramov. Displej chráni sklo Corning Gorilla Glass Victus, boky sú z hliníka a zadná strana je z plastu. To nie je vôbec na škodu, pretože plast je jemne zdrsnený a matný. Tým pádom sa smartfón v ruke nešmýka a podporu tvoria aj ostro rezané hrany.

Model je občas na nerozoznanie oproti svojej minulej generácii. Len je na zadnej strane menej rušivých nápisov a pri detailnom skúmaní si taktiež môžete všimnúť menšiu obruč okolo dvojice objektívov.

Ľavá strana je prázdna, na spodnej strane je slot na SIM kartu, mikrofón, výduch reproduktora a USB-C konektor. Na pravej strane je zapínacie/vypínacie tlačidlo a ovládanie hlasitosti. Na hornej strane, okrem druhého mikrofónu, nás čaká aj prekvapenie v podobe 3,5-milimetrového audio konektora. Aj napriek tomu smartfón disponuje certifikáciou IP68.

Čítačka odtlačkov prstov nie je v displeji, ale práve v zapínacom tlačidle, ktoré ASUS označuje ako ZenTouch. V nastaveniach si môžete nastaviť napríklad stiahnutie hornej lišty prejdením po tomto tlačidle. Praktické. K rýchlosti nemá žiadne výhrady, čítačka fungovala naozaj bleskurýchlo a prst zaznamenala pri každom pokuse.

Presuňme sa k displeju. Po vzore minulej generácie tu máme 5,9-palcový Super AMOLED displej s Full HD+ rozlíšením (2 400 x 1 080 pixelov) a až 144-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Maximálny jas dosahuje úroveň 1 100 nitov, čo nie je síce najviac, ale aj na priamom letnom slnku to stačilo. Skôr ma mrzia trochu širšie rámčeky okolo displeja, hlavne tá brada. Xiaomi 13 a Samsung Galaxy S23 sú s rámčekmi už niekde ďalej.

O výkon ASUS Zenfone 10 sa stará aktuálna špička, hovorím o vlajkovom procesore Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 s podporou 5G. Tomu sekunduje na našom trhu 8 GB RAM a 128-, resp. 256-gigabajtové úložisko, ale bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami.

Celý chod má pod hlavičkou najnovší operačný systém Android 13 s nadstavbou Zen UI, ale vyzerá ako vo svojej takmer čistej podobe. Cením si hlavne to, že tu nie sú predinštalované žiadne zbytočné aplikácie. Počas používania som sa nestretol so žiadnym zaváhaním alebo sekaním, takže ide o skvelo odladený systém. ASUS uvádza 2 veľké aktualizácie Androidu a 4 roky bezpečnostných záplat. V roku 2023 by sa hodili aspoň 3 veľké updaty.

Aj tento rok sa výrobca rozhodol nasadiť dvojicu fotoaparátov, v zložení hlavný 50-megapixelový fotoaparát a 13-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát. Fotografie z hlavného snímača sú pekne ostré a plné detailov, s kvalitou budete rozhodne spokojní.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zlé to nie je ani s druhým senzorom. Tomu sa medzigeneračne zvýšilo rozlíšenie o 1 Mpx a zorné pole zo 113 stupňov na 120 stupňov, čo rozhodne chválim, ale Zenfone 10 má fixné zaostrovanie, tým pádom sa musíte rozlúčiť s makro fotkami. Video je možné nahrávať v 8K pri 24 fps alebo v 4K pri 30 fps. Smartfón ponúka zlepšenú gimbalovú stabilizáciu, takže videá budú opäť o niečo stabilnejšie.

V ľavom hornom rohu je 32-megapixelová selfie kamera, ktorá podáva veľmi obstojné výsledky, ale natáčanie videa je obmedzené na Full HD pri 30 fps. Škoda, pretože predošlá generácia mala k dispozícii 4K záznam.

Ani po stránke konektivity sa smartfón v modernom svete nestratí. Máme tu Wi-Fi 6e/7, Bluetooth 5.3, aj NFC na bezkontaktné platenie. Mňa zaujala aj dvojica stereo reproduktorov. Na takto malý smartfón hrajú vcelku veľmi slušne, poteší aj vysoká maximálna hlasitosť.

Asi vás všetkých zaujíma najmä výdrž, pretože malé smartfóny majú povesť toho, že dlho nevydržia, čo však nie je prípad ASUS Zenfone 10. V jeho útrobách je batéria s kapacitou 4 300 mAh, no treba si uvedomiť, že úsporný AMOLED displej aj procesor sa na výdrži príjemne podpíšu. Bežne som končil deň zhruba v rozmedzí 25 – 35 % zostávajúcej kapacity.

Rýchlosť nabíjania je potom 30 W, ale novinkou desiatej generácie je podpora bezdrôtového nabíjania. Hurá! Jeho absenciu som minulý rok kritizoval. Bezdrôtovo to teda ide výkonom 15 W, ale možnosť reverzného nabíjania som tu nenašiel.

ASUS Zenfone 10 je veľmi príjemná a hlavne kompaktná vlajková loď, ktorá má rozhodne čo ponúknuť, napríklad skvelý Super AMOLED displej, schopné fotoaparáty alebo vysoký výkon. Škoda len väčších rámčov okolo displeja alebo nemožnosťou zhotovovať makro snímky.

Recenzia ASUS Zenfone 9

ASUS ZenFone 9 – získa si vás kompaktnými rozmermi a špičkovou výbavou

Taktiež by ASUS mohol pri nových smartfónoch zapracovať aspoň na troch aktualizáciách Androidu. Ak však hľadáte kompaktný smartfón s vlajkovými parametrami, tak za oficiálnych od 819 eur to bude kúpa, ktorú určite neoľutujete. Preto modelu udeľujeme aj náš TIP redakcie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.