Reklama

Asus Zenbook: ultratenký tchajwanský krásavec z hliníka

Marek Šimunek

Tchajwanský výrobca elektroniky, spoločnosť Asus začala na americkom trhu predávať dvojicu nových ultrabookov Asus Zenbook UX21 a UX31, ktoré ste mohli prvý krát vidieť počas veľtrhu Computex 2011. Nové modely nasadili latku poriadne vysoko a dokonca môžu konkurovať aj najznámejším ultrabookom z dielne Apple.

Asus UX Series

Pozrite si: 
ASUS Zenbook UX21E: plnokrvný ultrabook s lepšou cenou (RECENZIA)

Ultrabooky majú v budúcnosti predstavovať novú kategóriu notebookov, ktoré sa okrem štýlového dizajnu, použitia kvalitných materiálov budú vyznačovať veľmi malou hrúbkou svojho tela. Aj napriek tomu, že už niekoľko výrobcov predstavilo svoje plánované modely, ktoré budú do tejto kategórie spadať patrí Asus k menšine, ktorá takéto notebooky už aj vyrába a predáva. Nové modely Asus Zenbook ako sa nová dvojica notebookov volá, sa budú spočiatku predávať na americkom trhu, je však viac ako isté, že sa postupne objavia aj na ostatných trhoch a pravdepodobne aj na tom našom slovenskom. Charakteristickým dizajnovým prvkom nových modelov Asus Zenbook UX21 a UX31 je ich minimalistický dizajn, ktorý sa prejavuje najmä nízkou hrúbkou. Tá sa podľa údajov výrobcu zastavila na úctyhodnej hodnote 3 mm, pričom váha hliníkového tela notebooku je iba 1,1 kg v prípade modelu Zenbook UX21 a 1,3 kg v prípade Zenbooku UX31.

Asus UX Series

V oboch nových modeloch nájdeme výkonne procesory Intel Core druhej generácie, pričom v prípade Asusu UX21 je to model i5-2467M a v prípade drahšieho modelu UX31 dokonca model i7-2677M. V oboch prípadoch sa môžete spoľahnúť na rýchle DDR3 operačné pamäte o veľkosti 4 GB, ktorým sekundujú SSD pevné disky s veľkosťou 128 GB v prípade Zenbooku UX21 a 256 GB v prípade modelu UX31. Okrem rýchlych diskov ocenia na cestách užívatelia najmä funkciu rýchleho prebudenia, ktorá je schopná prebudiť počítač zo spánku do dvoch sekúnd a vy tak môžete takmer okamžite pokračovať v práci tam kde ste prestali predtým ako ste počítač uspali. Batéria pritom postačí na udržanie notebooku v spánku po dobu dvoch týždňov, avšak výdrž na jedno nabitie pri normálnom používaní výrobca ani pri jednom ultrabooku neuvádza, dá sa však predpokladať, že vzhľadom na použitie 6-článkových batérií s kapacitou 4 800 mAh v prípade modelu UX21 a 6 840 mAh v prípade modelu UX31 bude výdrž viac než dostatočná. Samozrejme chýbať nemôžu ani moderné technológie ako Bluetooth 4.0, USB 3.0 alebo microHDMI konektor spolu s Wi-Fi b/g/n modulom. Dokonalý zvuk pri prehrávaní multimediálnych súborov zabezpečí zvuková technológia Asus SonicMaster, ktorá je optimalizovanou sadou hardvéru a softvéru vytvorená spoluprácou Asusu a známej firmy Bang & Olufsen. Presné ceny jednotlivých modelov pre náš trh doposiaľ neboli stanovené avšak mali by sa pohybovať okolo hranice 900 € za Asus Zenbook UX21 a 1 200 € za Asus Zenbook UX31.

Asus UX Series

Foto: Engadget

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.