Reklama

ASUS Zenbook Duo - notebook mnoha tvárí je skutočne praktický

Michal Sobek

Len nedávno sa veľtrhu CES 2024 v Las Vegas zúčastnila spoločnosť ASUS, ktorej novinky sme aj videli naživo. Jedna z nich sa nám teraz dostavila na redakčný test. A rozhodne stojí za vyskúšanie.

Hovoríme o notebook ASUS Zenbook Duo. O dôkaze, že sa tento výrobca nebojí experimentovať a že nad svojimi produktmi skutočne premýšľa. Má tento notebook s dvomi displejmi skutočne zmysel alebo je to slepá ulička?

92 %
ASUS Zenbook Duo je zaujímavo riešený notebook s dvojicou OLED displejov. Okrem toho je tu vysoký výkon, bohatá paleta konektorov aj slušná výdrž na jedno nabitie.

Výhody

  • všestranné použitie v rôznych režimoch
  • kvalitné OLED displeje so 120 Hz
  • vysoký výkon procesora Intel Core Ultra 9

Nevýhody

  • vyššia hrúbka a hmotnosť
  • v režime desktopu je menej stabilný
  • chýba čítačka pamäťových kariet
Obsah pokračuje pod reklamou

Notebook už štandardne dorazil v škatuli, kde okrem samotného zariadenia máte už len nabíjací adaptér a USB-C kábel. Snáď sa nedočkáme doby, kedy výrobcovia, podobne ako tí pri smartfónoch, do balení prestanú dodávať nabíjačky.

Ale už k samotnému zariadeniu. ASUS je v segmente notebookov ako doma, čo dokazuje svojim špičkovým spracovaním a zmyslom pre detail. Zenbook Duo sa predáva v jedinej farbe Inkwell Gray, ktorá pôsobí skutočne elegantne. Hliník je príjemne matný, ale občas sa na ňom objavia „chytance“. Na veku sa nachádza niekoľko rovných čiar a nápis ASUS Zenbook a dá sa otvoriť do 180 stupňov.

Samotné rozmery sú 31,35 x 21,79 x 1,99 cm a hmotnosť celku vrátane klávesnice je 1,65 kilogramov. Asi vám napadlo, že notebook je o niečo hrubší a ťažší ako bežné 14-palcové modely. Je to práve tým, že tu máme dva displeje spolu s externou klávesnicou. Pokiaľ externú klávesnicu medzi polovice nedáte, tak pri zavretí tam bude niekoľko milimetrová medzera.

Na spodnej strane sa nachádza polohovateľný stojan, ktorý má skutočne tuhý chod, takže o jeho stabilite som nemal najmenšie pochybnosti, pričom vyklopiť sa dá do 180 stupňov. O tom, že je celá konštrukcia skutočne pevná, svedčí aj americký vojenský štandard MIL-STD 810H.

Príjemne ma prekvapilo, že už pri úvodnom nastavovaní systému Windows 11 Pro, pokiaľ som oddelil klávesnicu, tak sa na spodnom displeji spustil tutoriál, ktorý ukazoval využitie oboch displejov a gestá s nimi spojené. Príjemná a praktická vychytávka.

Presuňme sa teraz k tomu najlepšiemu, a to ku dvom OLED dotykovým displejom. Oba majú zhodne 14 palcov s rozlíšením 2 880 x 1 800 pixelov a až 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou, so schopnosťou zobrazovať 8-bitové farby a s maximálnym jasom 500 nitov, pričom jas môžete nastavovať pre oba displeje naraz alebo separátne.

Displejom nemám absolútne čo vytnúť. Dotykové panely som chválil aj pri iných modeloch ASUS a tu je situácia rovnaká. Dotyková vrstva funguje výborne, s čitateľnosťou som nemal problém a 120 Hz pri používaní systému je ako balzam na dušu.

Nad displejom v naozaj tenkom rámčeku sa schováva webkamera s Full HD rozlíšením a infračervenými senzormi, ktoré slúžia na odomykanie tvárou Windows Hello, pričom skvelo to funguje aj v úplnej tme. Jej kvalita patrí k priemeru trhu. Avšak škoda, že nemá na sebe fyzický kryt, ako sme to mohli vidieť pri iných modeloch výrobcu.

My sme testovali výkonnejšiu verziu s procesorom Intel Core Ultra 9 185H so 16 jadrami, ktorému sekundovalo 32 GB RAM a 1-terabajtový SSD disk. O grafickú stránku sa starala integrovaná grafika Intel Arc. Všetko bežalo ako z praku, žiadne zaváhania systému a výkonu na rozdávanie.

Zenbook Duo nevyvedú z miery ani moderné hry, avšak tam sa musíte trošku obmedziť v nastaveniach grafiky. Pri náročnejších úlohách som síce zaznamenal hluk ventilátora, avšak aj ten bol na pomerne tichšej úrovni s tým, že sa notebook veľmi nezahrieval, takže palec hore.

Ako som už spomínal, tak je tu odnímateľná klávesnica, ktorá sa k notebooku pripája pomocou pinov v spodnej časti zariadenia. Na notebooku sa zbytočne nehýbe a drží na mieste. Avšak môžete ju odopnúť a používať ju bezdrôtovo. Stačí ale posuvník na ľavej strane notebooku prepnúť do polohy Bluetooth a konektivitu aktivovať aj na notebooku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Klávesnica je mimoriadne tenká, ale skutočne pevná. Klávesy majú príjemný zdvih 1,4 mm a disponuje aj podsvietením v niekoľkých stupňoch. Má aj samostatnú batériu, takže ju môžete napájať priamo z notebooku cez piny alebo využiť USB-C konektor na bočnej strane. Aby som nezabudol, klávesnica obsahuje aj veľký touchpad s podporou gest.

Ale teraz sa už dostávame k tomu, prečo je ASUS Zenbook Duo skutočne výnimočný a ako tento zaujímavý hybrid môžete používať. ASUS deklaruje totiž štyri spôsoby používania, menovite ide o režim notebook, režim dvoch obrazoviek, režim desktopu a režim zdieľania.

Režim notebooku je hádam každému jasný. Máte notebook, na spodnej strane je magneticky prichytená klávesnica a na prácu využívate len vrchný OLED displej. Takto môžete pracovať vo vlaku, aute alebo niekde v kaviarni.

Režim dvoch obrazoviek už dáva v tomto prípade väčší zmysel a práve v tomto režime som ho používal najčastejšie, pretože mi odpadlo používanie externého monitora. Hore som tak mal Word alebo náš redakčný systém a dole zase zdroj článku. Vtedy využijete spodný stojan a klávesnicu oddelíte od zvyšku notebooku, čím sa vlastne aktivuje spodný OLED displej.

Avšak v tomto režime môžete využívať Zenbook Duo ako dve nezávislé obrazovky alebo gestom roztiahnutia piatich prstov na vrchnej obrazovke spravíte to, že sa vám prepoja, teda vám vznikne napríklad veľká webová stránka na čítanie obsahu. Ak potrebujete virtuálnu klávesnicu, stačí sa spodného displeja dotknúť desiatimi prstami.

Máte tu dokonca dva režimy virtuálnej klávesnice. Buď ju máte ako plnú náhradu fyzickej, teda hore klávesnica a dole touchpad s dvomi tlačidlami, alebo máte iba čisto klávesnicu bez touchpadu. V druhom menovanom prípade si aj tak malý touchpad na pravej strane klávesnice môžete zapnúť dotykom troch prstov. Je teda vždy na vás, kedy si zobrazíte klávesnicu a či k nej potrebujete aj touchpad alebo si vystačíte s prstami.

Pokiaľ vám virtuálna klávesnica zaberá len spodnú časť spodného displeja, do tej vrchnej si môžete naskladať rôzne miniaplikácie, niektoré sú k dispozícii priamo od výrobcu ASUS. Veľmi šikovné využitie.

Tretím použitím je režim desktopu. To znamená, že odpojíte klávesnicu, vysuniete stojan a notebook položíte nabok tak, že oba displeje budú na výšku. Aj tu si môžete vybrať, či budete používať dve plochy alebo ich opäť rovnakým gestom prepojíte. Prepojenie ale nevyzerá dobre, pretože medzi textom a obrázkami bude stále pánt notebooku.

Avšak moja výčitka smeruje tam, že displeje v tomto režime nie sú na rovnakej úrovni, keďže to nedovoľuje nasadený pánt a druhý nedostatok vnímam v tom, že v tomto režime sa notebook mierne kolíše a je menej stabilný. Ale určite si aj takéto použitie nájde svojich fanúšikov.

Poslednou možnosťou je režim zrkadlenia. V jednoduchosti to znamená, že oba displeje budú zobrazovať to isté, avšak zrkadlovo. Je to najmä na to, aby ste nejakému klientovi mohli niečo ukázať, pričom by ste sedeli oproti sebe.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tento režim má len tú chybičku, že lepšie by to bolo, keby má Zenbook Duo taký pánt, ktorý by mu umožnil 360-stupňové otočenie. V takom prípade by bolo oveľa praktickejšie ho zložiť do tvaru písmena A, pričom obe strany by sledovali dianie na displeji pohodlnejšie ako pri položení na stole.

Ako vidíte, tak ASUS nad zariadením skutočne premýšľal, pričom sa snažil priniesť čo najviac praktických scenárov využitia dvoch OLED displejov. Má to ešte svoje muchy, avšak je to jednoduchšie a lacnejšie riešenie ako mať jeden skladací OLED displej.

Vhod príde aj vlastný softvér MyASUS. Ten spustíte klasicky cez ikonu alebo si necháte na ploche plávajúci odkaz s rýchlymi nastaveniami. Je tu toho skutočne požehnane. Spomenúť môžem systémovú diagnostiku, stav batérie a nabíjania, profil ventilátora, rôzne updaty a tak ďalej. Jednoducho centrum, kde nájdete skutočne všetko, čo budete potrebovať.

Notebook ASUS Zenbook Duo disponuje reproduktormi od spoločnosti Harman/Kardon, s ktorou výrobca už viackrát spolupracoval. A výsledok? Skvelo hrajúce a hlavne extrémne hlasné reproduktory. Nechýba ani Dolby Atmos, takže výstup ma naozaj veľmi príjemne prekvapil.

ASUS Zenbook Duo je moderný notebook, ku ktorému patrí aj moderná konektivita. Nájdete tu Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3, pričom spojenie bolo vždy príkladné. Okrem toho tu máme aj plnú paletu konektorov, a to audio konektor, HDMI 2.1, jedno USB-A 3.2 Gen 1 a dvojicu Thunderbolt 4. Škoda, privítal by som tu aj čítačku SD kariet.

Notebook má v sebe zabudovanú batériu s kapacitou 75 Wh. Výdrž je veľmi slušná, ale záleží od toho, čo na ňom budete robiť a v akom režime. Najviac vám vydrží pri kancelárskej práci v režime notebooku.

Pokiaľ začnete aktívne využívať obidva OLED displeje, tak percentá batérie budú ubúdať rýchlejšie. Čo oceňujem, tak je pribalený 65-wattový adaptér, ktorý je podlhovastý a má odpojiteľný kábel. Takto by mala vyzerať každá nabíjačka k notebooku!

Nebudem klamať, k tomuto zariadeniu som bol na začiatku veľmi skeptický a nevidel som jeho potenciál. Po pár dňoch testovania som ale skutočne objavil jeho čaro a široké možnosti použitia. Nie to len o dvojici OLED displejov, ale aj o vysokom výkone, konektivite, skvelých reproduktoroch aj o veľmi slušnej výdrži. Palec hore ASUS!

Produkt ASUS Zenbook Duo preto od nás získava aj ocenenie Tip redakcie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.